Petra Štarková – Lukáš a profesor Neptun

Lukáš je hodný kluk s velkým zájmem o astronomii a oblíbenou fialovou pletenou hračkou. Jeho den je pro nás ovšem jedno velké dobrodružství s množstvím nástrah, protože Lukáš je tak trochu jiný než všichni ostatní – je autista.

Příběh

Lukáš je devítiletý chlapec, jehož život je spleten s autismem. Všude s sebou nosí svého společníka, hračku profesora Neptuna, kterého mu podle některých upletla jeho babička, ale Lukáš ví pravdu. Profesor Neptun totiž přiletěl z věsmíru, a tak společně tráví čas u dalekohledů a noční oblohy, staví kosmickou loď a trénují její start.

Příběh náš zavede nejeno do Lukášova volného času, ale také do školy, kde tráví čas za pomocí své asistentky. Lukášův mozek totiž funguje jinak – některé věci pro ostatní složité jsou pro něj jednoduché, ale třeba takový přesun ze třídy do třídy je pro něj obtížný.

 

Mohlo by vás zajímat
Kniha Lukáš a profesor Neptun patří do nové knižní řady Má to háček, která přináší malým i velkým čtenářům příběhy s řešením životních situací a problémů. V této řadě vyšla také druhá kniha od Ivony Březinové s názvem Ťapka, kočka stěhovavá, která se věnuje střídavé rodinné péči.

Styl psaní

Kniha hravou formou seznamuje malé čtenáře s autismem, který se může projevovat u některého z jejich spolužáků. Čtenáři jsou tak seznámeni se všemi jeho projevy, jak k takovému člověku přistupovat a jak mu případně v nesnázích pomoci. Vše je podáno jednoduchým jazykem a doprovodnými ilustracemi, které dětem vše srozumitelné vysvětlí.

Strany jsou opravdu bohatě ilustrovány, místy přebírá hlavní slovo i drobný komiks o několika okýnkách, ovšem většinu času vypráví příběh samotný Lukáš nebo jeho hračka profesor Neptun – tyto části jsou typograficky rozlišeny.

Ačkoliv se jedná o knihu pro mladší čtenáře, i jejich rodičům je zde věnováno několik stran a shrnuty informace o autismu a o přístupu k těmto dětem s konkrétními sitacemi a potřebami těchto lidí. Ke knize lze navíc na stránkách nakladatelství Pasparta stáhnout pracovní listy, které hravou formou zopakují s dětmi nabyté informace, zapřemýšlejí společně nad jejich vlastními zájmy či dají prostor jejich kreativitě.

Grafické zpracování a obálka

Celou knihou prostupují nádherné ilustrace od Milana Starého, jehož kresbu můžeme obdivovat už i na počáteční stránce. Kniha je netradičního formátu, o něco širší než A5, je tak dost prostoru pro všechny ilustrace a také větší písmo, které malým čtenářům usnadní čtení.

 

Obálka je velmi jednoduše zpracovaná, ukazuje nám hlavního hrdinu Lukáše a jeho pleteného kamaráda profesora Neptuna, společně s kterým se velmi rád věnuje astronomii. Planety a název knihy jsou navíc lesklé a potěší nejen na oko, ale i na dotek.

Ukázka

Poslední hodina je tělocvik. Tělocvik nemám moc rád. Popravdě mi vůbec nejde. Udělat kotoul nebo vyšplhat nahoru na tyč je pro mě takový výkon jako pro kosmonauta doletět na Měsíc. V poslední době se to ale přece jen trošku zlepšilo. Řeknu vám proč, třeba se vám to bude někdy hodit: povídal jsem si s Anetkou o tom, že mi nejde asi žádný sport. A ona mi navrhla, abych zkusil cvičit jógu. Jóga je sice na jedné straně sport, ale kromě toho je to taky prastaré japonské umění. A historii i umění já mám rád. Tak jsem to zkusil a ukázalo se, že jóga mi jde, a navíc mi pomáhá se uklidnit, když mě něco naštve. Zkuste to taky!

– strana 32, kapitola osmá

Hodnocení knihy

Příběh pro děti přinášející poučení ohledně autismu. Jak vypadá takový den dítěte s touto poruchou? Čemu všemu musí čelit a jak se s tím dá vypořádat? Na nejmenší se často zapomíná, ale dle mého názoru je tohle opravdu vhodná osvěta. Z toho podivného kluka se tak může stát fajn kamarád, se kterým budou mít společnou řeč, protože není správné odstrkovat druhé jen proto, že jsou jiní a my tomu nerozumíme. Kromě samotného příběhu opravdu bohatě ilustrovaného je zde také krátká souhrnná pasáž pro rodiče. Na internetu je pak také k dispozici bonus ve formě zábavných pracovních listů pro děti.

Moje hodnocení: 10/10

Závěrečné shrnutí

Autor: Petra Štarková
Název: Lukáš a profesor Neptun
Žánr: Pro děti, naučná
Počet stran: 72
Obálka: Pevná
Nakladatelství: Albatros, Pasparta
Rok vydání: 2017
Moje hodnocení: 10/10

Fotografie z knihy převzaty z albatros.cz.

2 Komentáře
 1. K
  K says:

  Knžíka vypadá opravdu zajímavě. Při zmínění dvou hlavních témat – vesmiru a autismu semi vybavily hned dvě knihy, které jsem nedávno četla se svou mladší sestrou – Domov pro Marťany a série od manželů Hawkinsových Jirkův tajný klíč k vesmíru. Přiznám se, že zmíěná kombinace mi přijde skvělá a když vidím to vytvarné zpracování, mám pocit, že by se kniha mohla brzy ocitnout v naší skromné knihovničce :)
  Děkuji za tip :)

  Odpovědět
  • Dragell
   Dragell says:

   Netušila jsem, že Stephen Hawking napsal i knihy pro děti, musím se po ní kouknout :) Také děkuji za tip.
   A přeji pěkné počtení v knize Lukáš a profesor Neptun, na mě vážně udělala dojem :)

   Odpovědět

Komentovat

Přidejte se do diskuze.
Jsem ráda za každý komentář!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *