Petra Dvořáková – Flouk a Líla: Dobrodružství z mrakodrapu

Jedno malé velké dobrodružství neobyčejného kocoura a počítačové myši ve velikém mrakodrapu. On je sice mrzout, ale myška je mu příjemnou společností, ačkoliv ona je spíše zvědavá na internet.

Příběh

Flouk není obyčejný kocour, on je totiž kouzelný. V mrakodrapu skoro bydlí, protože sem se svojí paničkou Kamilkou chodí denně do práce. Ona má sice útulnou kancelář, ale jak to bývá, tak zakázané věci jsou přeci ty nejlepší.

A tak není divu, že když jej nikdo nevidí, vběhne do manažerovy kanceláře. Tam ovšem jednoho dne narazí na nového obyvatele – počítačovou myš Lílu. Společně začnou objevovat počítač, hry, ale i internet a jeho temná zákoutí.

Líla totiž hledá kamarády, nalezne je na sociální síti Facebook, ale když se s nimi rozhodne setkat v realitě, zjistí, že pravda se může ukrývat jinde. Opravdové přátelství nejde ničím nahradit.

Petra Dvořáková - Flouk a Líla: Dobrodružství z mrakodrapu Petra Dvořáková - Flouk a Líla: Dobrodružství z mrakodrapu Petra Dvořáková - Flouk a Líla: Dobrodružství z mrakodrapu

Styl psaní

Autorka podává hravým způsobem představu o tom, že internet může být nejen kamarád, ale také dokáže pěkně uškodit. Příběh zavede děti mimo jiné na Facebook, tedy sociální síť, na které naváže myš Líla přátelství. Jenže internetové přátelství neznamená přátelství v realitě, protože nikdy nevíme, kdo je na druhé straně a jaké má záměry.

Vzhledem k jednoduchému stylu poučení dětí bych knihu řadila opravdu pro ty mladší školáčky. Na druhou stranu se kniha odehrává v mrakodrapu, v kanceláři a děti potkají i slovo finanční manažer. Myslím, že daleko vhodnější by bylo zvolit prostředí, které je dětem bližší, známé. I přesto je příběh rozhodně nezmate a je příjemným společníkem.

Kniha má větší písmenka, takže může sloužit nejen jako předčítání na dobrou noc od rodičů, ale také pro první vlastní četbu.

Kniha je nádherně ilustrovaná Kateřinou Hikadovou, která svůj jedinečný styl vtiskla kocourovi a myši. V knize je opravdu málo dvojstran, na kterých není obrázek. Děti tak mohou nejen číst, ale také odpočívat při sledování celé ilustrované strany či jen drobného obrázku v textu.

Obálka

Nádherná hravá obálka s hlavními hrdiny knihy. Líbí si mi základní barevná kombinace, která je v knize použita. Jedná se o světle modrou na obálce a záložce, dále je zde lososově růžová, která se objevuje na vnitřním lepení vazby a v nadpisech kapitol. Kniha je tak pro kluky i pro holky a přitom není volena nějaká neutrální barva (zelená, žlutá, atd.).

Petra Dvořáková - Flouk a Líla: Dobrodružství z mrakodrapu

Ukázka

„Tak tady tě máme,“ zatetelil se spokojeně Hlavounek a roztrhl obal. A byla tam. Zářivě bílá bezdrátová myš. Vítězka mezinárodní soutěže o nejlepší počítačovou myš. Na krabičce, v které ji přivezli, bylo růžovým písmem napsáno Líla. Jenže to manažera nezajímalo. Stačilo mu, že je to myš šampionka. Objednal si ji až z druhého konce města a čekal na ni celý týden. A panečku – to byla doba! Zvlášť pro manažera. Protože ti bývají netrpěliví. A manažer Hlavounek dvojnásob.

– strana 17, kapitola Myš šampionka

Hodnocení knihy

Nádherná pohádková kniha s ještě nádhernějšími ilustracemi. Větší písmena vhodná pro první čtení a hlavně poučný příběh o tom, že na internetu se dá zabavit, ale číhá zde i nebezpečí. Hravě a jednoduše na příkladu podáno. Jen bych možná zvolila pro děti bližší prostředí.

Moje hodnocení: 7/10

Závěrečné shrnutí

Autor: Petra Dvořáková
Název: Flouk a Líla: Dobrodružství z mrakodrapu
Žánr: pohádka
Vazba: pevná
Počet stran: 104
Nakladatelství: Host
Rok vydání: 2015
Moje hodnocení: 7/10

Fotografie obálky pochází z goodreads.com.

0 Komentáře

Komentovat

Přidejte se do diskuze.
Jsem ráda za každý komentář!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *