Peter May – Pán ohně (Jana Plodková, Martin Myšička)

Margaret Campbellová je ukázkou pravého Američana, když si přijede do Číny, aniž by si o zdejší kultuře cokoliv zjistila. O to více bude překvapena, když je přizvána k případu, na kterém má spolupracovat Li Jenem. Ten jí totiž uštědří nemálo osvět o své tradiční čínské kultuře.

Příběh

Čínský detektiv Li Jen se ihned po povýšení dostává k zajímavému případu. V pekingském parku je totiž nalezena ohořelá mrtvola vysoce postaveného vládního vědce. Ale tímto není vraždám konec a Li sleduje drobnou spojitost mezi všemi těmi případy.

Nakonec je událostmi donucen přizvat k případu americkou soudní lékařku Margaret Campbellovou, která vnáší nové zajímavé poznatky. Ovšem tímto se ještě více střetávají kultury čínská a americká, které dokážou do jejich spolupráce vnášet konflikty. I přesto se Li a Margaret stanou výbornými spolupracovníky, kteří jsou na stopě děsivému odhalení.

Styl psaní

Jelikož americká patoložka přijíždí do Číny, nejednou se v knize dočkáme mnoha nedorozumění či vzniku rozepří pro nepochopení jiné kultury. Navíc nám do ní dává příběh více nahlédnout, přibližuje nám ji, jak jen to jde a není chvíle, kdy bychom necítili ten znatelný rozdíl.

Mohla bych začít hned známou politikou jednoho dítěte, ale je zde mnoho dalších zákonů, pravidel a všeho, do čeho se Margaret zamotá, vyvolá konflikty a nepříjemné situace. Na vlastní kůži tak poznává novou kulturu a mnohdy ne tou nejpříjemnější cestou. A právě i jiná kultura je to, co jí dělá problém při řešení případu, neboť se v Číně nepostupuje úplně stejně, jak je zvyklá.

Ale jelikož jsou hlavními hrdiny muž a žena, ačkoliv si občas nerozumí, to mezi nimi zajiskří. Co zmůže víc, lidská přitažlivost nebo rozdílnost obou kultur, z které tito lidé pocházejí? I přes to všechno spolu zažijí několik akčních chvilek. Navíc nás patoložka zavede rovnou na pitevní sál, takže opravdu krimi příběh sledující případ ze všech stran.

Audio

Audioknihu namluvili Jana Plodková v roli Margaret Campbellové a Martin Myšička v roli Li Jena. Líbí se mi, jak každý namluvil pasáž, která je sledována z pohledu jeho postavy. Oba interpreti mají tedy stejný podíl na nahrávce. Navíc díky hlasu máme ihned přehled, z pohledu koho vlastně danou situaci sledujeme, což u některých knih může být místy nejasné.

V příběhu je zahrnuto plno emocí kladných i záporných, různých perných i ostýchavých chvil. Oba interpreti si velmi obratně poradili se vším, co jejich postavy prožívali. Díky tomu dokážou posluchače vtáhnout do děje a činí jej živějším, opravdovějším.

Každá pasáž je ohraničena hudbou v čínském stylu, která vám pomůže lépe vplout do nového prostředí.

Obal

Obal audioknihy se drží své knižní předlohy a dodává příběhu uvnitř ukrytém zvláštní dračí, až téměř hořlavý nádech. Možná si zoufáte, že je čínský drak na obalu nějaký useknutý, ale už jste nahlédli dovnitř na potisk CD?

Audiokniha Peter May – Pán ohně (Jana Plodková, Martin Myšička)

Ukázka

Hodnocení knihy

Napínavý příběh s postupně zrychlujícím tempem, romantickou omáčkou a exotickým prostředím. Jsou to právě dvě odlišné kultury, které jsou postaveny proti sobě v roli Liho a Margaret a které mě přikovaly k příběhu. Příběh je o to zajímavější a vyostřenější, dokážou vůbec ti dva společně dojít k rozluštění případu? Kouzelnou tečkou jsou interpreti, kteří si se svými postavami opravdu dobře poradili.

Moje hodnocení: 10/10

Závěrečné shrnutí

Autor: Peter May
Název: Pán ohně
Interpret: Jana Plodková, Martin Myšička
Žánr: krimi, thriller
Délka: 11h 26min
Vydavatelství: OneHotBook
Rok vydání: 2015

Fotografie převzaty z audiolibrix.com a todd587.deviantart.com.

0 Komentáře

Komentovat

Přidejte se do diskuze.
Jsem ráda za každý komentář!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *