Pavel Svoboda – Napříč Jižní Amerikou

Jiný kraj, jiný mrav. Jak žijí lidé na druhé straně zeměkoule? Zavítejte mezi indiány, na zasněžené vrcholky hor a připleťte se do netradičních zvyklostí zdejších kultur pomocí cestopisné knihy Pavla Svobody.

Příběh

Vydejte se společně s cestovatelskou dvojicí objevovat exotické kouty naší planety. Během neuvěřitelných sedmi měsíců prošli pět zemí Jižní Ameriky, jimiž jsou Ekvádor, Peru, Bolívie, Argentina a Chile. Z nich přinášejí osobité zážitky ze zdejších kultur nejen formou vyprávění, ale také prostřednictvím nádherných fotografií.

Knižní trailer

Mohlo by vás zajímat
Pavel Svoboda je cestovatel a fotograf, který si ze svých poutí přivezl spoustu materiálu. Pořádá tak již několik let besedy a přednášky o navštívených zemích, kdy můžete zhlédnout fotografie, videa i mapy dokumentující jeho cesty společně s jeho komentářem.

Styl psaní

Příběh je spíše jakousi formou deníku, kde autor shrnuje svoje zážitky. Celý text je členěn do pěti kapitol celkově o cca 40 stranách textu. Ovšem nelekejte se, důležitým prvkem komunikace jsou zde totiž nádherné fotografie na každé straně. Putování je místy strohé, místy rozepsané a v takových chvílích dokáže předat atmosféru i rozmanité emoce. Autor tak vykresluje zdejší přírodu, známé i neznámé turistické cíle a kouzelné i méně milé zvyky obyvatel. Pro text je charakteristické použití vět jednoduchých.

Každá kapitola věnovaná dané zemi je členěna tak, že na prvních stranách čteme příběh a to vždy na levé straně a na pravé straně je pak ilustrativní fotografie k danému textu. Jakmile je příběh dané země odvyprávěn, autor vkládá na závěr kapitoly mnoho rozmanitých fotografiích, které vám znovu zrekapitulují všechny zážitky, ale v daleko více ilustrativních materiálech.

Kniha má opravdu netradiční formát, který umožňuje vyniknout krásným fotografiím. Na druhou stranu je šířka stránky obtížnější pro čtení, kdy oči po tak dlouhém řádku udržují horší pozornost a občas se mi i stalo, že při přechodu na další řádek jsem se ne úplně trefila. Členění na dva sloupce by mohlo čtení textu zpříjemnit.

Velmi se mi líbí, že na začátku knihy je mapa, na které můžeme společně s autorem a cestovatelem sledovat jeho pouť. Určitě bych se nebála v textu vytučnit důležitá místa, mohli bychom tak nahlédnout na mapu a jednodušeji zase zpátky přesně do místa, kde jsme skončili ve čtení.

Fotografie

Jak jsem již zmiňovala, dominantním vyprávěcím prvkem je především fotografie. Každé jednotlivé je věnována samostatná strana, na které může zachycený pohled do dané kultury vyniknout. Autor má opravdu cit pro detail, zaujme vás jak divoká krajina, tak portréty zdejšího obyvatelstva. Nevyhýbá se ani zachycení jedinečných momentek ať již na netradičních událostech nebo jen při náhodném setkání.

 

 

Ukázka

Autentické a možná vůbec nejhezčí trhy v Ekvádoru nacházíme ale ve městě Saquisilí. Každý čtvrtek se město promění v nekonečné živelné tržiště. Mumraj propuká na několika náměstích. Stánky jsou nacpány úplně všude. Banány, boty, brambory. Od oblečení, hrnců přes stavební materiál až po mísy na krmení zvířat ze starých pneumatik. Za městem se navíc koná samostatný zvířecí trh. Indiáni prodávají a nakupují ostošest, ruličky dolarů jdou z jedné ruky do druhé. Dohadují se, smlouvají. Zvířata se prodávají v ohradách podle druhu. Nikde žádní cizinci. Takové momenty mám rád. Oproti trhu v Otavalu je zde navíc i sekce „usměvavých“ lam. A lamy, ty přece k Jižní Americe patří.

– strana 12, kapitola Ekvádor – Indiáni pod sopkami

Hodnocení knihy

Celá kniha je svým způsobem jakýsi stručný deník shrnující neuvěřitelně dlouhou cestu přes vybrané země Jižní Ameriky. Ačkoliv je zde textu poskrovnu, důležitým vyprávěcím prvkem jsou nádherné a pestrobarevné fotografie krajiny, lidí, zvířat, ale i kulturních událostí. Pokud si v obrazovém vyprávění libujete tak jako já, rozhodně tuto knihu nepřehlédněte.

Moje hodnocení: 7/10

Závěrečné shrnutí

Autor: Pavel Svoboda
Název: Napříč Jižní Amerikou
Žánr: Cestopis
Počet stran: 156
Obálka: Pevná
Nakladatelství: Pavel Svoboda
Rok vydání: 2017
Moje hodnocení: 7/10

Fotografie převzaty ze stránky photo-svoboda.cz.

4 Komentáře
  1. Le fille Ash
    Le fille Ash says:

    Knižní trailer zaujal. :) A vůbec, knihy tohoto typu jsou super. No, mám další věc na seznam „to read“, který začnu zdolávat, jakmile zdolám školní četbu… :D :) (Což bude snad už brzy)

    Odpovědět

Komentovat

Přidejte se do diskuze.
Jsem ráda za každý komentář!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *