Ostravak Ostravski – Denik Ostravaka 1, 2, 3 (kolektiv interpretů)

Ostravak Ostravki vám dá nahlédnout do toho svého, pro nás exotického, světa prostřednictvím svých deníků. Svoje příběhy v typickém ostravském dialektu ožívají skrze audionahrávky, které dokážou pobavit každého.

Příběh a styl psaní

Ostravak Ostravacki je jeden anonymní ostravský muž, který zážitky svého života ztvárnil do nemála deníkových knih. Díky jejich úspěšnosti byly také namluveny jako audioknihy.

Ostravak píše o svém životě, jak hledal družku, jak se potýkal s rodinnými událostmi, jako jsou Vánoce či Velikonoce, ale nezapomněl ani na patálie třeba při takových výhodných nákupech. Ani sport mu není cizí, a tak není divu, že se v jeho životě mnohdy dokážeme zhlédnout sami.

Jelikož se jedná o deník, je členěn na drobné kapitoly s příběhy ze života. Je to tak výborný poslech pro jakoukoliv volnou chvilku, kdy se potřebujete odpoutat od reálného života.
Jednoduchost slova je navíc vhodná třeba i pro řidiče, neboť nemusí nad ničím zdlouhavě hloubat. Humor je hravý, lehce pochopitelný a blízký každému. Tedy pokud se nezamotáte v samotné ostravštině, která je svým způsobem unikátní.

Audio

Kapitoly u prvního dílu Deniku Ostravaka jsou uvozeny a zakončeny dechovkou z Ostravska. Na jednu stranu je to vhodná volba pro přesunutí se v myšlenkách do tohoto kraje. Na druhou stranu se bojím, aby třeba takovéto uvozování kapitol neodradilo mladší ročníky, které by určitě humor Ostravaka Ostravskiho také ocenili.

Ačkoliv je druhý díl o hudební doprovod ochuzen, výborné změny se dočkáme u třetího dílu, kde jsou kapitoly uvozeny a zakončeny kytarou. Navíc je každá kapitola začata názvem a zakončena datem, které vám více navozuje pocit deníku, který je vám čten.

První dva díly mi připomínají spíše záznam z nějakého představení komiků, v pozadí je slyšet potlesk či smích při každé vtipné hlášce. Více se mi líbí až třetí díl Deniku, kde se jedná o čistou nahrávku, bez smíchu, která se mi poslouchala lépe.

První a třetí díl má na starosti pouze jeden interpret, ovšem v druhém díle se vystřídají rovnou tři. Pokud CD neposloucháte hned za sebou, nevadí, že Denik Ostravaka nenamluvil jeden člověk. Bohužel u druhého dílu se tomu nevyhneme, prostřídá se více hlasů, jeden mladý, druhý starší a já měla lehce zmatek v tom, do jaké věkové kategorie tedy Ostravaka zařadit. Hlas totiž dělá hodně.

Na druhou stranu jsou interpreti opravdu vhodně vybráni, neboť dokážou přednes typického Ostraváka, tedy „Ostravaka“. Užijete si nejen krátké mluvy typické pro tuto oblast, ale také jistou formu nářečí.

Obal

Obaly všech tří dílů zachovávají povedenou jednoduchou knižní obálku s drobnou kresbou našeho Ostravaka s pozadí se vším, co vlastně v deníku napovídal.

Audiokniha Denik ostravaka Audiokniha Denik ostravaka Audiokniha Denik ostravaka

Ukázka

Hodnocení knihy

Výborné humorné audioknihy, které dokážou zpříjemnit a zlepšit den opravdu každému. Jsou vtipné a přeci tak reálné. Výborně namluvené, jen se mi líbila více stylizace posledního dílu, kde nebyl slyšet smích a potlesk diváků.

Moje hodnocení: 7/10

Závěrečné shrnutí

Autor: Ostravak Ostravski
Název: Denik Ostravaka
Interpret: René Šmotek, Jaroslav Palatý , Eduard Rakus , Zbyněk Štěpán, Pavel Dobeš
Žánr: humorné
Délka: 1 hod. 4 min + 51 min + 1 hod. 6 min
Vydavatelství: Fonia
Rok vydání: 2005, 2006, 2007

Fotografie převzaty z audioteka.cz a laxstar123.deviantart.com

0 Komentáře

Komentovat

Přidejte se do diskuze.
Jsem ráda za každý komentář!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *