Olle Lönnaeus – Osudový dluh

Když jste hazardní hráč, musíte se smířit s tím, že úspěch jde ruku v ruce s neúspěchem. Nikdy nevíte, kdy se k vám štěstěna otočí zády. O to horší je, když jako policista prohrajete s mafiánem a jste zataženi do případu vraždy smrdící podsvětím.

Příběh

Jonny je policista, ale také hazardní hráč. Občas prostě cítí to nutkání pustit se do hry, cítí štěstěnu za svými zády a právě to se mu jednoho dne vymstí. Je pozván na pokerovou sešlost, kde se mu podaří s mafiánem prohrát rovný milion.

Jelikož nemá možnost, jak by dluh splatil, začne příchod vymahačů oddalovat speciálními policejními tipy pro tohoto mafiánského bosse. Jenže pak objeví náhodou mrtvé tělo dívky, kterou zahlédl při oné pokerové partičce a následné vyšetřování je pro něj více než nepříjemné. Co kdyby někdo zjistil, že je zapleten s tamním podsvětím.

Nezbývá mu tedy nic jiného, než aby vzal případ do svých rukou a snažil se jej vyřešit co nejdříve. Ale není jediný, i druhá policistka Eva, která se o dovolené prostě nudí, chce Jonnymu pomoci případ vyřešit.

Styl psaní

Výborná svižná kniha, která vás udržuje po celou dobu v napětí. Napsána krásným barvitým jazykem, věty nejsou nijak holé a já si čtení opravdu užívala. Navíc díky dvěma policistům a jejich rozdílným metodám vyšetření sledujeme příběh jakoby ze dvou možných postupů řešení.

Velmi se mi líbí postava Jonnyho – ačkoliv je to policista, který by měl vystupovat jako autorita, díky jeho posedlosti hraním se dostane do nepříjemné situace, jako by se stal loutkou. Velmi se mi na příběhu líbí ona myšlenka, že je policista zapletený s mafií, ozvláštňuje příběh, dělá jej netradiční oproti dalším krimi knihám.

Děj vlastně na Jonnyho osobnosti stojí, je to takový náhled od jeho osobnosti, jak v něm bojují policista a gambler. Odkrýváme tak o něm o mnoho více, postava je plně vykreslená i dějovými situacemi, není plochá. Stejně tak nám je postupně poodkrývána postava Evy a její minulosti i přítomnosti.

Závěr knihy jsem si opravdu užila, rozuzlení bylo vynikající a zakončení více než překvapivé. Celý děj vygradoval, stal se akčním, nervy drásajícím.

Obálka

Krásně ponurá obálka v mrazivých barvách. Myšlenka vynikající, vystihuje moment z knihy, což je výborné, ovšem možná by chtělo trochu více zapracovat na vložení dívky, moc mi tam nesedí v této variantě.

Olle Lönnaeus - kniha Osudový dluh

Úryvek

Kurdský majitel trafiky inzeroval na vývěsce levné limo a cigarety. Johny pozdravil a v rychlosti poprosil o dvacet stíracích losů a balíček dopisních obálek. Podal prodavači kreditní kartu s obavou, že na ní nebude dost peněz.
„Ty sis něco udělal, Jonny?“
Prodavač jménem Hassan zašilhal očima k Jonnyho obvázané ruce.
„Jenom úraz.“
Jonny netrpělivě bubnoval prsty o pult.
„Při zatýkání zločinců?“
„Ne, při krájení mletýho.“
„Mletýho?“
Hassan nedůvěřivě povytáhl obočí.

– strana 123, kapitola 13

Hodnocení knihy

Napínavá, místy akční, krimi kniha se zajímavou zápletkou. Zaplétáme se dost netradičním způsobem s mafií a nahlédneme do temných praktik. Dvě linie vyšetřování, výborné vykreslení postav a překvapivý závěr. Kniha, která mne mile překvapila a opravdu velmi jsem si ji užívala.

Moje hodnocení: 10/10

Závěrečné shrnutí

Autor: Olle Lönnaeus
Série: Jonny & Eva
Díl: 1. Osudový dluh
Žánr: krimi
Vazba: pevná s přebalem
Počet stran: 370
Nakladatelství: Brána
Rok vydání: 2015
Moje hodnocení: 10/10

Fotografie obálek pochází z goodreads.com.

0 Komentáře

Komentovat

Přidejte se do diskuze.
Jsem ráda za každý komentář!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *