Ohlédnutí se za vánočními trhy v Brně 2017

Na brněnské vánoční trhy jezdím opravdu ráda. Jsou hned na několika místech a nabízejí opravdu zajímavé věci, vždy si odtud něco odnesu. Letos jsem stihla navštívit Zelný trh, náměstí Svobody a Moravské náměstí, tak pojďte tam zpětně se mnou nahlédnout.

Brno si opět připravilo nádhernou výzdobu ulic, která nás od hlavního nádraží doprovázela až na Moravské náměstí. Navíc touto trasou jezdila také „vánoční šalina“, tedy tramvaj ověšená spoustou světýlek.

 

    

Hned nejblíže nádraží je Zelný trh, na kterém se každoročně pořádají vánoční trhy s tematikou tradičního řemesla a ruční výroby. Vždy sem ráda zavítám, abych odhalila originální vánoční dárky či jedinečné doplňky. Šperky, hračky, papírové výrobky nebo třeba kované věci.

Vánoční atmosférou na mne náměstí dýchlo hned při vstupu na něj, doslova mne oslnila jeho dominanta – velký vánoční strom. Pod ním se letos nacházel větší slaměný betlém, poblíž kterého jste mohli sledovat na menším pódiu speciální program.

 

    

Hlavní vánoční trhy se vždy odehrávají na náměstí Svobody, není proto divu, že zde byl i největší vánoční strom, který předčil i ten ostravský na Masarykově náměstí. Nachází se zde také známý brněnský orloj, pro který po dobu vánočních trhů připravilo město speciální kuličky, které přes den vypadly vždy jedna za hodinu a nesly motiv srdíčka a letošního roku.

Tradičně jsem se zastavila na tomto náměstí pro jídlo, kterého je zde na výběr opravdu mnoho, od sladkého přes slané, dokonce se zde nacházel větší bar, který nabízel vánoční drinky z celého světa. Já ale dala přednost klasickému svařáku, který jsem dostala do vratného plastového kelímku s vánočními motivy. Mohli jste si tak z trhů přinést speciální suvenýr a nebo kelímek za zálohu opět vrátit zpět do oběhu.

Na náměstí letos ovšem chyběl tradiční velký dřevěný betlém, ten se tentokrát přesunul na Dominikánské náměstí, kam jsme kvůli času a zimě nakonec nenakoukli. Také se tam z náměstí Svobody přesunula Ježíškova pošta, zvířátkový betlém pod záštitou zoo Brno a další klasické prvky pro tyto vánoční trhy.

 

     

Na závěr jsme se ještě utíkali zahřát na poslední trhy na Moravském náměstí. To bylo nádherně ozdobené žárovkovými řetězy. Celé trhy se odehrávaly ve velkých bílých stanech, ve kterých bylo přeci jen trochu lépe než venku. Každoročně jsem zde vždy našla pár stánečků, u kterých jsem nakoupila, ať již sůl do koupele, burákové máslo a nebo třeba letos mne velmi potěšil charitativní antikvariát, odkud jsem si odnášela dva knižní přírůstky.

A koho nezahřály stánky se svojí netradiční atmosférou, mohl zkusit teplé nápoje v centru náměstí nebo také větší kluziště kousek od Moravského náměstí kolem sochy Jošta na koni. Já se sem rozhodně za rok opět vrátím a co vy, uvidíme se zde?

 

0 Komentáře

Komentovat

Přidejte se do diskuze.
Jsem ráda za každý komentář!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *