Od Pusteven na Radhošť

Přemýšlíte, kde strávit další volný víkend? Porozhlédněte se po krásné přírodě Beskyd v okolí Pusteven. Kromě nádherných výhledů jsou pro vás připraveny další příjemné zastávky.

Jako svůj nástupní bod na trasu zvolte Trojanovice. I tato vesnice nabízí zajímavé turistické zastávky jako jsou kapličky, zvoničky a další milá zákoutí této vísky. Kousek za ní pak naleznete lanový park, který zabaví malé i velké.

Pokud zamíříte směrem Pustevny, nabídne se vám hned několik možností dosáhnutí vrcholu a to po vlastních nohou, s využitím lanovky, která jede i během letních měsíců a za pomocí zelených koloběžek. Půjčovna je otevřená pouze během letní sezóny.

 

     

Pustevny jsou velmi atraktivním místem pro výlety díky své kouzelné atmosféře. Malebné stavby okouzlí jistě každého návštěvníka. Několik budov zde navrhoval Dušan Jurkovič ve slohu lidové secese. Bohužel Libušín v roce 2014 vyhořel a aktuálně na jeho opravu pořádá Valašské muzeum v přírodě veřejnou sbírku. Areál je prohlášen za národní kulturní památku.

Celá stezka od Pusteven k Radhošti je vyasfaltovaná, je tak nenáročná a vhodná pro každého návštěvníka. Když se kousek za Pustevnami odkloníte od silnice na schody, zavedou vás k vyhlídkovému altánu Cyrilka. Ta přináší nádherná panoramata nejen na širé okolí, ale především pohled na celé Pustevny.

Další zastávkou vám bude jistě socha Radegasta, slovanského boha hojnosti a úrody. Původní socha byla na tomto místě umístěna již v roce 1931. Bohužel materiál při zdejších podmínkách dlouho nevydržel a podepisoval se na něm již brzy zub času. Bylo tedy nutné zakročit k demontaci a nyní původní zrekonstruovanou sochu naleznete ve vstupní hale frenštátské radnice. Na hřebeni hory tak stojí její kopie z žuly, která odolává zdejším podmínkám lépe.

 

     

Po hřebeni nakonec doputujete k cíli vaší cesty – k vrcholu Radhošť. Na něm stojí kaple svatého Cyrila a Metoděje. Jedná se o dřevěnou stavbu s doškovou střechou, která zde stojí již od roku 1896. Můžete nahlédnout dovnitř a za drobný příplatek vystoupit i výše do věže, aby se vám otevřel další vyvýšený pohled do krajiny.

Ale abych se opět vrátila k celé stezce. Po její délce je vytvořeno několik odpočinkových míst a také v Pustevnách, u Radegasta a poblíž Radhoště možnost občerstvení. Na této stezce naleznete také několik naučných tabulí. Ty včetně bohatých fotografií či doplňujících kreseb informují o zdejším okolí, historii, stavbách na Pustevnách či pastevectví.

Mimo jiné se na Pustevnách pořádají pravidelné akce jako jsou tvorba a výstava ledových soch, dřevěných soch a cyrilometodějská pouť. Svůj výlet tak můžete zkombinovat i s těmito událostmi. I bez nich ale stezka nabízí nejednu zajímavost a nádherná panoramata.

zdroj: maps.google.com

3 Komentáře
 1. Kája
  Kája says:

  Byla jsem tam naposlwdy v prosinci.
  Na Pustevny jsme vyjeli lanovkou, abychom ušetřili čas.
  I tak jsme ale došli jenon k soše, byla nám velká zima, čaj ani svařák nepomohl.
  Z Pusteven dolů jsme jeli po sjezdovxe na igelitkách. Nikdy na to nezapomenu, šílenější jízdu jsem nikdy nezažila. :)

  Odpovědět
  • Dragell
   Dragell says:

   Mně to bohužel letos v zimě nevyšlo kvůli zdraví, ale také jsem chtěla nakouknout, musí tam být krásně, jakmile je krajina zasněžená :)
   Tak alespoň mám tip na další rok, jak se nejrychleji dostat dolů, děkuji :))

   Odpovědět

Komentovat

Přidejte se do diskuze.
Jsem ráda za každý komentář!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *