Natalja Ščerba – Klíč k času

Co je lákavější – jistota domova, přátel a školy nebo nový svět plný dobrodružství, magie, ale i nepřátel? Před tuto nelehkou otázku je postavena mladá dívenka Vasilisa.

Příběh

Téměř třináctiletá Vasilisa žije se svojí babičkou, maminka jí umřela a otec o ní nemá zájem. Nikdy ho nepoznala a na svůj život je zvyklá. I když není nejoblíbenější, má svého kamaráda Leška a ráda chodí do gymnastiky. Možná jen občas kroutí očima nad neustálými příklady od její babičky.

Jenže to vše se má změnit, když přijde zvláštní návštěva. Vasilisa zjišťuje, že otec o ní má najednou zájem a je odvezena do jeho domu. Zde se seznamuje se svými dalšími sourozenci a pomalu nakukuje za oponu mnoha tajemství.

Neexistuje totiž jenom jeden svět, tam na druhé straně je Eflara, země časodějů a víl, protkána magií. Kam vlastně tedy Vasilisa patří? Je po svém otci časodějka nebo je jejím domovem stále Země?

Záznam z Humbook besedy s autorkou

Styl psaní

Ačkoliv je před nás postaven zcela nový svět, vše postupně společně s naší hrdinkou objevujeme. Hezky kousek po kousku skládáme dílky puzzle, co za svět nás čeká. A když jsme do něj později uvrženi, panejo, to je jízda!

Kniha je čtivá jak pro mladé tak i pro ty starší. Ačkoliv je hrdinkou mladá dívenka, v knize se nachází spousta intrik, které knihu v této kategorii činí čtivou a zajímavou. Čím více se bude blížit konec, tím méně budete všem věřit a budete se divit, jak Vasilisa i přes vaše „Nechoď tam.“ či „Nedělej to.“ se vydává odvážně všem nebezpečím vstříc.

Děj je tak neustále napínavý, plný akce a udržuje čtenářovu pozornost. Kniha neobsahuje jakákoliv hluchá místa a provádí čtenáře úžasným světem plným kouzel, bájných stvoření a dokonce i zemí víl.

Čím více se blížíme do konce, tím více se děj zamotává. Vše je logicky seskládané, pomalu odkrývané a dává smysl. I přesto musím podotknout, že některé věci mi přišly příliš překombinované. Na druhou stranu právě tyto věci mohou být připravenou půdou pro další díly, takže zvědavě očekávám, co je pro nás připraveno.

Jediné, co mne zamrzelo, byl konec, který ačkoliv mnohé věci objasní, přesto končí velmi otevře v podstatě uprostřed jedné velké události. Kniha jistě osloví mnoho čtenářů a nemá zapotřebí takto neuzavřeně končit.

Obálka

Krásná a lákavá obálka která spojuje název knihy a série s motivem kresby. Vše mluví jasně a přeci jen tajemně a čtenáře láká k nahlédnutí do příběhu. Stejná obálka je použita napříč vydáními ve světě.

Natalja Ščerba - Časodějové: Klíč k času

Ukázka

Nemůže se přece stát nic hrozného, když na ně zafouká a pomne obroučku…
Drobounké hodiny jí vyskočily z ruky a zatočily se ve vzduchu, jako by visely na neviditelné nitce. Otočky se zrychlovaly, až se spojily v jeden zlatý prstenec. Prstenec se začal náhle rozšiřovat, až se proměnil v zářivou sluneční obruč. V jejím středu se objevil obláček dýmu, jako když zamlží okenní sklo, a najednou se objevil dočista jasný obraz snědého obličeje nějakého chlapce.
Vasilisa se neudržela a vzdychla. Chlapec starostlivě vraštil čelo, drbal se na hlavě ostříhané na ježka a hleděl někam dolů. Najednou se podíval na Vasilisu velkýma tmavohnědýma očima.

Strana 70-71, 3. kapitola: Rodinná tajemství

Hodnocení knihy

Taková perlička mezi fantasy literaturou pro mládež, přináší spoustu akce, napětí a intrik. Postupně nás uvádí do nového kouzelného světa plného dobrodružství, ale i nepřátel. Chytne a nepustí, ale bohužel má otevřený konec.

Moje hodnocení: 9/10

Závěrečné shrnutí

Autor: Natalja Ščerba
Série: Časodějové
Díl: 1. Klíč k času
Žánr: fantasy, young adult
Počet stran: 344
Vazba: pevná
Nakladatelství: Fantom Print
Rok vydání: 2016
Moje hodnocení: 9/10

Fotografie obálky převzaty z goodreads.com.

0 Komentáře

Komentovat

Přidejte se do diskuze.
Jsem ráda za každý komentář!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *