Nakladatelství Fragment na knižním veletrhu ve Frankfurtu

Během 14.-18. října se v německém městě Frankfurt konal velký knižní veletrh. Není divu, že se na něj některá česká nakladatelství vypravila, aby získala licence ke knihám a mohla se pustit do překladu a vydání pro český trh.

Na veletrh se vypravilo i nakladatelství Fragment, kdy se jeho šéfredaktorka Karolina Myšková rozhodla s námi podělit o to, jaké to tam bylo a co nás tedy čeká v následujícím roce.

Nakladatelství Fragment na knižním veletrhu ve Frankfurtu Nakladatelství Fragment na knižním veletrhu ve Frankfurtu

Jaká vládne na knižním veletrhu ve Frankfurtu atmosféra? Kdyby se tam někdo rozhodl vypravit, co má vlastně očekávat? Liší se v nějakém směru veletrh od těch našich?

Ve Frankfurtu vládne velmi živá, rušná a někdy až poněkud chaotická atmosféra. Veletrh je opravdu obrovský a může pro některé „nováčky“ působit poněkud nepřehledně. Ale vzhledem k tomu, že jej organizují němci, je to jen první zdání. Všechny haly, řady a příslušné stánky jsou velmi dobře značené a někteří nakladatelé mají opravdu velmi působivé stánky, které vás úplně vtáhnou. Je dobré, udělat si dopředu plán, co by chtěl člověk vidět a alespoň trochu se jím řídit. Letos byla na veletrhu nově přístupná i aplikace, která právě pomáhala najít cestu, naplánovat trasu a nezmeškat zajímavé čtení či přednášku. Kdo byl zatím jen na českých akcích, může být velikostí a množstvím lidí opravdu zaskočen, takže příprava se určitě vyplatí. Středa a čtvrtek jsou určeny spíše odborné veřejnosti, ale v pátek navštěvují veletrh i hojně školy. O víkendu se knihy již začínají prodávat a to je pak návštěvnost opravdu obrovská. Perličkou jsou bohužel neustálé fronty na dámských záchodcích. :) Ale kde zase potkáte bestselerové autory, jak čtou ze svých knih?

Nakladatelství Fragment na knižním veletrhu ve Frankfurtu Nakladatelství Fragment na knižním veletrhu ve Frankfurtu

Jak se vám líbí přednášky, besedy a či další prezentace? Máte čas se někde zastavit? Inspirovala vás některá přednáška k nákupu knihy?

Protože na veletrhu především nakupuji licence na další rok, nemám moc času na okolní přednášky a besedy, ale pokud mám čas, moc ráda se zastavím u „Blaue Sofa“ – „Modré pohovky“ stanice ZDF, kde celé dny běží zajímavé rozhovory s autory knih. Nejvíce čtení a autogramiád pak probíhá pak vždy o víkendu.

Když jsme u těch knih, je nějaký žánr či téma, který mezi knihami teď vládne? Rozhodli jste se jej zapojit i do edičního plánu na další rok?

Omalovánky úplně všude! Toto je opravdu jeden z největších trendů dnešního knižního světa – tolik druhů, podob a zpracování… Obrovský fenomén…  Pořád určitě v dětské literatuře velmi dobře funguje fantasy, humor a dětské detektivní příběhy. I my ve Fragmentu určitě s fenomény rádi pracujeme. Výsledkem se nechte překvapit, myslím si, že bude stát za to.

Nakladatelství Fragment na knižním veletrhu ve Frankfurtu Nakladatelství Fragment na knižním veletrhu ve Frankfurtu

Můžete nám prozradit alespoň jednu knihu či indicii, co nás vlastně v následujícím roce čeká za knihy?

Naši čtenáři se mohou těšit na nové fantasy z per těch nejlepších – například Ricka Riordana, ale i méně známých autorů, jejichž knihy si ale jistě získají velkou oblibu. Připravujeme také nové dětské série plní humoru a laskavosti, na své si přijdou holky, i kluci, poutavý příběh o velmi zvláštní dívce, pro mladé čtenářky a ještě opravdu velkou řadu dalších knih…

Jako milovnice dračích knih se nemohu nezeptat, jestli se opět dočkáme knihy i z této tématiky?

Knihy s dračí tématikou nám vycházejí ještě tento podzim – nemohu nezmínit souborné vydání Odkaz dračích jezdců – komplet de luxe, který vychází ve speciálním boxu, v imitaci kůže a jedinečným sběratelským kouskem, či kniha Serafína – Dračí posel a v neposlední řadě Talon: Společenstvo draků – Zkouška věrnosti, který vyšel již v září.

Nakladatelství Fragment na knižním veletrhu ve Frankfurtu

Fotografie jsou vlastnictvím nakladatelství Fragment.

0 Komentáře

Komentovat

Přidejte se do diskuze.
Jsem ráda za každý komentář!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.