Mrtví jako já

Georgia je 18-leté děvče, které odešlo z vysoké školy a právě dnes má nastoupit do práce. Je to znuděná dívka, která se nestaví ani na stranu dobra ani na stranu zla, přijde jí, že všude to člověk odskáče, a tak je prostě neutrální, upřímná a … brzy mrtvá. Ačkoliv se snaží svým způsobem života vyhnout potyčkám, smrt si na ni stejné počká a zastihne ji formou záchodového prkýnka z vesmírné stanice MIR.

 

Mrtví jako jáDůležitou roli v seriálu hraje tato partička – smrťáci.

 

Všechny duše odcházejí na druhou stranu, jenže občas se stane výjimka a některá z duší zůstane a stane se smrtkou. Tedy ne v tom způsobu, že by brala životy, ale lidem těsně před smrtí bere duše a pomáhá jim přejít na druhou stranu.

I Georgia má to štěstí, aby na Zemi zůstala s tímto zvláštním zaměstnáním. Nyní je nesmrtelná, lidé ji vidí jinak (vzhled) a kromě toho za tuto práci nedostává zaplaceno, takže hledá skulinku, jak žít.

 

Mrtví jako jáAčkoliv dělá smrtka práci pro veřejnost, tak za ni nedostává zaplaceno. Proto se musí přizpůsobit a aby mohla jíst a kde spát, musí také chodit do práce.

 

O tom, čí duši má vzít, rozhoduje její šéf, Rube, který nejen jí předává žluté lístečky s časem, místem a jménem člověka, který má zemřít. V dílech pak uvidíme, co se může stát, když smrtka nedodrží svoji schůzku.

Seriál se zajímavou morbidní myšlenkou, humorem (a nejen tím černým) a výbornými charaktery v hlavní roli. Každý je svým způsobem jedinečný a snaží se ten dlouhý život přebýt tím, co zná, tím jaký je – a tím víc takový je.
Seriál se skvělým hudebním doprovodem se ovšem netočí jen kolem smrti, každý díl totiž přináší jisté hloubavé otázky a úvahy o životě.

 

Mrtví jako jáKdyž se smrtkám nechce pracovat, musejí si přivydělávat jinak, nejlépe na mrtvých a jejich pozůstalých, třeba takovou seancí, neboť dokud duše nepřejdou na druhou stranu, stále s nimi právě a jen smrtky mohou komunikovat.

 

Můj pohled

Seriál je pro mne velice sympatický, obsahuje sice morbidní téma, ovšem je plný humoru, který se snoubí s vážnými otázkami života. Někomu může hlavní hrdinka přijít nesympatická, ale svým zvláštním přístupem k věcem si mne dostala – je taková netradiční, jiná, ještě jsem se s takovým hlavním charakterem nesetkala. Co se týče i ostatních smrtek, jejich charaktery jsou velmi zajímavé, výrazné a zvláštní, rozhodně nejsou ploší a filmu dodávají šmrnc.
Kromě smrti je zde náhled na život rozpadající se rodiny či život v práci.
Celý seriál je navíc protkán vstupy gravelinů, což jsou malí, oškliví tvorečkové, jež způsobují smrt lidí a že ta je někdy opravdu vyšitá jak ze složky černého humoru aneb když smrt, tak s odlehčením (uklouznutí po banánové slupce, zhození piána, spadení záchodového prkýnka z vesmírné stanice apod.).
Pokud hledáte netradiční seriál, rozhodně si tento nenechejte ujít.

Hodnocení

Moje hodnocení 5/5
ČSFD 79%
IMDB 8,2/10

Závěrečné shrnutí

Mrtví jako já
Dead Like Me
Seriál, 42 min/díl
Komedie, fantasy, drama
USA, Kanada: 2003 – 2004

Režie: Sarah Pia Anderson a další
Scénář: Karl Gajdusek, Bryan Fuller
Hudba: Stewart Copeland
Hrají: Ellen Muth, Mandy Patinkin, Jasmine Guy, Callum Blue, Laura Harris

 

Obrázky převzaty z databáze filmů csfd.cz.

0 Komentáře

Komentovat

Přidejte se do diskuze.
Jsem ráda za každý komentář!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *