Minaret (Turecká věž)

Pokud navštívíte zámek Lednice, nenechte si ujít jeho nádherné zahrady, které ukrývají mnohem více než zeleň. Překvapit vás může nádherná výšková stavba působící orientálním dojmem. A jak by ne, když se jedná o minaret.

Minaret je přibližně 60m vysoký a na jeho vrchol vás čeká cesta dlouhá 302 schodů. Ovšem nemusíte vyšlapat všechny schody, abyste se mohli pokochat nádhernou vyhlídkou. Tato rozhledna totiž nabízí tři terasy s nádherným výhledem na zámecký areál s rozsáhlou nádhernou zahradou. Pokud máte dobré oči, můžete hned na protějším ostrůvku pozorovat čápy.

Z vyhlídky od minaretu je přesně udělán skrze stromy takový průhled, abyste spatřili zámek a stejně tak můžete vidět i minaret z určitého místa zámku. Při mé návštěvě minaretu bylo bohužel velmi jasno, takže i fotografie jsou přesvětlené.

Minaret Lednice

Minaret Lednice Minaret Lednice Minaret Lednice Minaret Lednice

Ovšem když se ještě vrátím ke vchodu do minaretu, po pár schodech nahoru můžete nahlédnout do menší místnosti. Zde se v dřívějších dobách nacházelo skladiště orientálních věcí, které si Lichtenštějni dovezli ze svých cest. Tyto prostory jsou ovšem pro turisty nepřístupné a lze pouze nahlédnout od jedné místnosti skrze mříž. Místnost je prázdná, ale strop zdobí nádherná výmalba, která vytváří s netradičně tvarovanými okny nádhernou podívanou.

Minaret byl prý škodolibě vystavěn Aloisem Josefem I. z Lichtenštejna právě kvůli tomu, že mu nebylo povoleno církví postavit další kostel. Minaret ovšem není jediná stavba s maurskou architekturou v okolí. Kilometr od této netypické rozhledny můžeme nalézt také Maurskou vodárnu.

Další tematické články

Stavba, která je vrcholnou prací architekta Josefa Hardtmutha, vznikala obtížně. Vzhledem k četným rybníkům není ani divu, že je zdejší půda nepevná a močálovitá. Bylo tedy potřeba navozit stovky mohutných dubových kůlů, které vytvořily pevné základy pro budoucí stavbu.

Minaret Lednice

Minaret Lednice Minaret Lednice Minaret Lednice Minaret Lednice

Minaret se nachází 1,5 km od zámku Lednice a dostanete se k němu skrze nádherné zámecké zahrady. Nemusíte ovšem chodit pěšky, k minaretu vás pohodlně dopraví i loď nebo koňský povoz. Poblíž minaretu je pak dostupné občerstvení pro doplnění sil či lukostřelba pro zpestření dne.

Otevírací doba v hlavní sezónu je během července a srpna 9:00-12:00 a 13:00-17:00. Během okrajových měsíců je vstupní doba zkrácená a v pondělí minaret nepřístupný. Běžné vstupné na minaret činí 50Kč, zlevněné vstupné pro děti, studenty, důchodce a invalidy pořídíte za 30Kč.

0 Komentáře

Komentovat

Přidejte se do diskuze.
Jsem ráda za každý komentář!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *