Mezi řádky

Jsou různí učitelé, před kterými leží různé výzvy. Erin Gruwellová si vybrala tu nejtěžší, nastupuje do americké školy, kde dostane přiřazenou třídu menšinových skupin, podřadných žáků, kteří jsou vychováváni pouličními gangy.

Zhlédnuto: TV, 2D, dabing

Příběh

Ve třídě panuje napětí, které zde jen jiskří, ovšem na ulici vybuchuje naplno. Není nic cizího, když na sebe tihle dospívající vytáhnou zbraně a střílí. A když se střílí, mnohdy se i umírá.
Eva je svědkem takového činu, ale u soudu nemůže říct pravdu, protože gangy drží při sobě. Pokud ne, něco ošklivého se stane. Dokáže její nová učitelka změnit postoj k vlastním lidem a k pravdě?

Jak tedy učit v takové třídě, která o to vlastně ani nestojí? Jen se mají na pozoru mezi sebou, snaží se přežít tu chvíli utrpení a pak zase pouliční boj o život.

Mezi řádky

Erin se snaží si získat u dětí autoritu, snaží se je spojit a vysvětlit jim, kam až rasová nesnášenlivost vede. Je první, kdo jim odhaluje, co to je holocaust. Ukazuje jim, že i když jsou z vnějšku odlišní, uvnitř jsou velmi stejní. Snaží se jim otevřít oči.

Ale ani Erin to nemá v životě nejjednodušší. Snaží se pro tyto děti udělat vše, ale dostává se jí jen pohrdání a neuznávání od kolegů, navíc tím trpí její vlastní manželství. Vydrží Erin u svého poselství naučit tyto děti něco velmi důležitého – přátelství?

Děj filmu je inspirován skutečným příběhem, který byl zaznamenán v knize The Freedom WritersDiary. Ten sepsali studenti skutečné učitelky Erin Gruwellové.

Trailer

Ohlédnutí

V hlavní roli se ukázala Hilary Swank, která předvedla vynikající výkon. Velmi přesvědčivě sehraje nadšenou učitelku Erin, která zprvu naivně věří ve zvládnutí třídy. Jenže pak prokoukne a pochopí, že děti by mohla něco naučit, ovšem bude to chtít mnoho práce a úsilí. Avšak nejen že se je snaží učit, ale hlavně jim naslouchá.

Velmi se mi líbí, jak je zde rozebíráno téma koncentračních táborů, příběh Anny Frankové. Je to uvedeno k porovnání, jak zdejší menšiny se střílí navzájem, protože jsou prostě jiní. To jako důvod jim úplně stačí.

Po celý příběh můžeme sledovat vývin všech postav a to nejen dětí, ale i samotné jejich učitelky. Každý z nich prožívá své denní problémy a je jen na nich, zda dokážou ve svém životě něco změnit a čemu dají nakonec přednost. Za studenty je zde nejvíce zaměřeno na Evu, která ve svém životě zažila spoustu příkoří a věří své rodině, rasové skupině a gangu spíše, než nějaké bílé učitelce.

Mezi řádky

Moje hodnocení

Celovečerní film s vážnou tématikou, který vás vtáhne do děje, plného vypjatých situací nejen mezi žáky a učitelkou, ale hlavně mezi žáky samotnými. Najednou zjistíte, že učitelka zde není jen od toho, aby odříkala vybranou látku, kterou si polovina žáků ani nezapamatuje. Učitelka může být i od toho, aby rozvíjela osobnost svých svěřenců.

Moje hodnocení: 9/10

Základní údaje

Mezi řádky
Drama, krimi, životopisný
USA, Německo, 2007, 123 min
Režie: Richard LaGravenese
Scénář: Richard LaGravenese
Kamera: Jim Denault
Hudba: Mark Isham
Hrají: Hilary Swank, Patrick Dempsey, Scott Glenn, Imelda Staunton, April L. Hernandez, Mario, Kristin Herrera a další

Fotografie pochází z imdb.com a csfd.cz.

0 Komentáře

Komentovat

Přidejte se do diskuze.
Jsem ráda za každý komentář!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *