Meltingpot 2018: James Kakalios o fyzice superhrdinů aneb zabil Spider-Man svou holku?

Také už odmalička rádi listujete těmi pestrobarevnými komiksovými časopisy a knihami? Zamýšleli jste se vůbec někdy nad tím, jestli to, co předvádí naši oblíbení hrdinové, je podle fyzikálních zákonů možné? Minimálně jeden muž se tím již zaobíral – americký fyzik James Kakalios přináší fyziku k laikům zábavnou formou a dívá se na zoubek každému superhrdinovi.

Ačkoliv jsou Colours of Ostrava především hudebním festivalem, své místo si zde našlo mnoho řečníků a především pak také jeden americký fyzik, který má zálibu v superhrdinech. James Kakalios přišel osvětlit, zda Spider-Man zabil svoji holku a neváhal se mrknout i na našeho českého Péráka – prošel jeho výpočty? To vše se dozvíte ze záznamu přednášky.

** Přednáška je vedena v anglickém jazyce. **

Fotogalerie

 

Na svém kontě má James Kakalios již několik knih zabývajících se fyzikou a jeho nejznámější knihu Fyzika superhrdinů můžete najít i na českých pultech přeloženou do našeho jazyka. Pokud vás tento netradiční autor zaujal, rozhodně si jeho publikaci nenechejte ujít.

Fyzika superhrdinů

Kakalios James

Autor se rozhodl využit svého celoživotního zájmu o superhrdinský komiks a s jeho pomocí zprostředkovat laickému čtenáři základní fyzikální poznatky. Postupuje od nejjednodušších mechanických principů a postupně se propracuje až ke kvantové mechanice – každé probírané téma vykládá v souvislosti s příhodou některého z četných superhrdinů s nadlidskými schopnostmi. Jeho východisko je přitom poměrně neočekávané – bylo by sice snadné probírat se komiksy a ukazovat, proč jsou z fyzikálního hlediska nesmyslné, ale Kakalios postupuje opačně: každému superhrdinovi „dovolí“ užívat jeho superschopnosti (takovou shovívavost v sobě přece musí najít každý čtenář komiksu), a zaměřuje se na výjevy a epizody, kde k porušování přírodních zákonů nedochází – kde autoři využívají fyzikálních principů správně. Coby dlouholetý vysokoškolský učitel, který ví, jak získat a udržet pozornost, dokáže navíc svůj výklad podat srozumitelně, svěže a zábavně; a výklad o fyzikálních jevech navíc organicky propojí s exkurzy do dějin klasického komiksu.

1 Komentář
  1. K
    K says:

    Knížku jsem dostala od kamarádky, co studuje fyziku, a říkala, že mě to bude opravdu bavit. Je pravda, že jak poslouchám přednášku, co jsi zprostředkovala, jsem si tím teď jistá. Fyzika a superhrdinové nemůže být špatná kombinace.

    Odpovědět

Komentovat

Přidejte se do diskuze.
Jsem ráda za každý komentář!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *