Meagan Spoonerová – V podsvětí

Linda se rozhodne opustit domov – jediné bezpečné místo s ochrannou zdí, které existuje. Vydává se do nehostinné krajiny a pátrá po své ztraceném bratrovi, který ji jako jediný může porozumět a pomoci s tou temnotou uvnitř sebe.

Příběh

Svět není, jaký býval. Ve zpustošené krajině je těžké najít místo k přežití a lidé se zde mění v krvelačná stvoření nazývaná Stín. Jen ti s obnovitelnou kouzelnou energií mají šanci v tomto prostředí přežít, a proto se lidé uchylují do města, které chrání energetická zeď.

Jenže Linda Ainsleyová se rozhodne o opak. Odchází ze svého domova, aby se vydala najít svého ztraceného bratra Badyána. Mají něco společného – Ústav na nich prováděl nemilosrdné experimenty, které jako jediný přežili, ale také byli změněni v něco jiného. Ani kouzelníci, ani lidé, co tedy jsou zač?

Lindu společně s Veronikou a bzučilkou Zinkou, což je malý mechanický a myslící přístroj, zavedou stopy po bratrovi až k temnému zničenému městu. I když se to na první pohled nezdá, žijí zde stále lidé a velmi se bojí. Z čeho mají strach a je bezpečné zde pro mladé dívky zůstávat přes noc?

Ta největší tajemství jsou ukryta v podsvětí…

Styl psaní

Celý příběh sledujeme Lindinýma očima, tedy v ich formě. Tím máme možnost ji nahlédnout i do myšlenek. Jelikož je tohle již druhý díl série, Linda o svých příjemně nepříjemných schopnostech ví, děsí se jich. Má na svědomí již jeden život a snaží se s tímto svým darem, nedarem vyrovnat.
Ale nesledujeme pouze rozvoj v její osobnosti, ale také vývin vztahů s dalšími postavami, které jsou v příběhu dost rozvinuté.

Autorka výborně buduje napětí a dokáže jej udržet. Nabízí nám mnoho akčních situací a perfektně se vypořádala se spojením fantasy a sci-fi žánru. Vytvořila originální funkční svět neuvěřitelně čtivé knihy. I přes počet stran jsem se doslova utopila v ději, který mě nemohl pustit, a když nastával konec, tak trochu jsem si trochu posteskla.

První díl se mi bohužel nedostal do rukou, ale musím přiznat, že i přes počáteční chvilkový chaos, kdy jsem se musela ve světě zorientovat, jsem velmi brzy vše pochopila a opravdu se do knihy ponořila. Kniha navíc funguje jako samostatný příběh, takže si jej opravdu užijete i takto vytržený – ačkoliv se tedy ochudíte o příběh prvního dílu, který, jak předpokládám, bude stejně kvalitní.

Obálka

Obálka zachovává světový motiv, pouze je přeložena. Má zeleno žluté barvy a z povzdálí může připomínat různá soukolí strojů. Při bližším pohledu můžeme zahlédnout tajemnou podzemní chodbu, která je symbolem celého příběhu.

Meagan Spoonerová - V podsvětí

Ukázka

Vlezu do kanalizační roury a slyším, že Veronika mě následuje. Dýchá čím dál přerývavěji; vzduch je tu prosycený kouzelnou energií a strachem. Veronika není na stísněné prostory zvyklá. Svým druhým zrakem vidím, že v tom lepkavém vlhku stoky její kouzelná síla září jako maják, zlatavá a teplá navzdory chladu, který tu čiší ze všech stran.
Když se vynoříme na křižovatce, Veronika zakopne a dopadne dlaněmi a koleny do bláta na zemi. Podám jí ruku, že jí pomůžu na nohy, ale ona uhne a postaví se sama.
„Slyšíš to?“ vydechne.
Zavřu oči, abych se mohla lépe soustředit. Někudy sem fouká vítr, hvízdá stokami a v dálce slyším šustění listí. Ale na pozadí toho všeho je něco cizorodého, co se k ostatním zvukům nehodí. Bzučilky? Ne. Žbluňkání, zní to jako kroky. Takže děti. Konkurenti, kteří se snaží dorazit do cíle dříve než my. Další žáci, co se chtějí vloupat do školy.
„Pojď, musíme přidat.“ Cítím, že Badyánův duch se nám vzdaluje a začíná se vytrácet z dosahu mých smyslů. „Pospěš si, ještě je můžeme předběhnout.“
„Počkej, Lindo.“ Veronika přistoupí o krok blíž ke mně, pak se zastaví a otáčí hlavou ve snaze zjistit, odkud ten zvuk přichází. „Poslouchej. Jsou nebezpeční.“
Znovu zavřu oči a tentokrát jejich vrčení uslyším. Uklouznu a ozve se hlasité šplouchnutí a vrčení se promění ve vytí. Zaslechli nás. V duchu před sebou vidím jejich hladové bílé oči, neduživě šedivou kůži a lačné tlamy.

– strana 9-10, 1. kapitola

Hodnocení knihy

Hledáte svět, kde se snoubí magie a sci-fi? Pokud jste si doposud mysleli, že to není možné, zkuste nahlédnout do světa knižní série Ptačí zpěv. Zcela nový funkční svět, napínavý a akční příběh, propracované charaktery – byla jsem knihou pohlcena. Dobře a rychle se čte, takže nakonec budete mít pocit, že těch 300 stran je vlastně málo.

Moje hodnocení: 10/10

Závěrečné shrnutí

Autor: Meagan Spoonerová
Série: Ptačí zpěv
Díl: 2. V podsvětí
Žánr: fantasy, sci-fi, dobrodružné
Vazba: pevná
Počet stran: 320
Nakladatelství: CooBoo
Rok vydání: 2014
Přístupné: 12+
Moje hodnocení: 10/10

Fotografie obálek pochází z goodreads.com.

0 Komentáře

Komentovat

Přidejte se do diskuze.
Jsem ráda za každý komentář!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *