Mari Griffithová – Kořeny růže Tudorovců

Být královnou neznamená mít lehký život plný slunných chvil. Je to čas lásky i ztráty, ústupků a drobných radostných chvil.

Příběh

Kateřina z Valois se obávala smluveného manželství, které mělo spojit Francii a Velkou Británii pod jednu korunu. Nakonec se dočkala láskyplného přijetí do nové rodiny a porodila dědice trůnu. Bohužel, její manžel svého syna nikdy nespatřil, neboť umírá. Následně umírá i Kateřinin otec a tak má obě koruny zdědit její malý syn, který ještě neumí ani mluvit. Období nejistoty, intrik, ale i nové lásky začíná.

Styl psaní

Ačkoliv kniha nemá ani 400 stran, dokáže na nich představit svému čitateli celý život Kateřiny z Valois, která zamíchala dějinami Británie. Příběh je svižný, bez nějakých výraznějších podrobností. Spíše stručně popisuje, co se kde udává.

Líbí se mi, že autorka pracuje s historickými skutečnostmi a jen minimálně zasahuje do příběhu vlastními vsuvkami. Na konci knihy pak naleznete všechny materiály, z kterých bylo čerpáno a také ujasnění, co je již autorčiným obohacením příběhu.

Co mne od knihy hodně odrazovalo, byly bohužel šotkovské chyby. Když na každých pěti stranách narazíte na jednu chybu, tak z toho prostě začnete růst. A to myslím chyby typu chybějící mezery, interpunkce, špatně umístěné uvozovky atd.

Dále mne mrzel způsob úpravy textu. Netuším, zda je to již otázka originálu nebo takto byl text až u nás sesypán, protože jediné, co jej tak nějak člení, jsou odstavce. Chybí mi tam odřádkování v případech, že jsme se posunuli na jiný čas nebo místo.

Obálka

Naše obálka (vlevo) se od původního vydání velmi liší, působí honosněji a dodává knize tu správnou atmosféru. Co mne ovšem zarazilo, jsou vyobrazené postavy. Proč se na knize o Kateřině z Valois, Jindřichu V. a Owenu Tudorovi objevují pozdější historické osobnosti jako je Jindřich VIII. a Alžbeta I.?

Mari Griffithová - Kořeny růže Tudorovců Mari Griffithová - Kořeny růže Tudorovců

Ukázka

Znovu jí přišlo líto, že Jindřich je po smrti, a to nejen z pohledu jejího vlastního smutku, ale také proto, že jejich manželství udržovalo silný spojenecký svazek mezi jejich zeměmi. Tento svazek byl Jindřichovou smrtí oslaben a vzájemné, druhdy pevné pouto, se oslabovalo. Musí být znovu pevně ukováno pro potřeby jejího syna a pouze další sňatek mez dynastiemi byl jediný způsob, jak to učinit. Pevně pohlédla do tváře Johna z Bedfordu, než se opět dala do řeči. Uvědomovala si, že jakmile bude její myšlenka vyřčena, nebude ji moci již vzít zpět.

– strana 166, Kapitola dvanáctá

Hodnocení knihy

Příběhy držící se historických reálií, stručně přibližuje na poměrně málo stranách život Kateřiny z Valois. Místy bych uvítala nějaké vtažení do děje. Velmi mne mrzí úprava textu, s kterou jsem bojovala při čtení – neustálé chyby, překlepy a dále také větší nečlenění textu v kapitolách.
Hodnocení navíc snižuji o bod kvůli nevhodně zvolené obálce.

Moje hodnocení: 3/10

Závěrečné shrnutí

Autor: Mari Griffithová
Název: Kořeny růže Tudorovců
Žánr: Historické
Počet stran: 360
Nakladatelství: Brána
Rok vydání: 2015
Moje hodnocení: 3/10

Fotografie obálek pochází z Goodreads.com

0 Komentáře

Komentovat

Přidejte se do diskuze.
Jsem ráda za každý komentář!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *