Madeline Millerová – Achilleova píseň

Kde je hranice mezi láskou a ctižádostí, kam se zařadit a co je pro poloboha Achillea to nejdůležitější v životě? Jeho přítel Patrokles nebo věčná sláva?

Příběh

Jako malý chlapec a princ se vydává Patroklos se svým otcem na námluvy o ruku Heleninu. Helena je totiž nejkrásnější dívkou světa. V námluvách sice neuspěje, ale je zavázán s ostatními nápadníky ochraňovat Helenu a v případě jejího unesení ji přivede manželovi zpět.

Když se vrátí domů, stane se nehoda, při které jeho vinnou zemře jiný hoch. Patroklos je tak vyhoštěn do království Fthie. Zde potkává napůl božského prince Achillea, s kterým vyrůstá a spřátelí se.

Achilleus i Patroklos procházejí mnohaletým učením, které je připravuje na život a jejich vztah přerůstá v něco víc. Jenže pak je Helena unesena, Patroklos musí splnit svoji povinnost a Achilleus jako polobůh je také vyzván k pomoci. Trójská válka začíná.

Styl psaní

Nádherná kniha držící se hlavních faktů z Homérovy Iliady, tedy příběhu o Trojské válce. Úžasně vystavěný příběh s vynikající atmosférou o vztahu mezi Achilleem a Patroklem, vyprávěn z pohledu Patrokla. Zhltla jsem doslova každou větu.

Naivní sny, znatelný rozvoj postav ovlivněn válkou, mladá láska a také spousta krve. Co je důležitější, vlastní sláva nebo touha srdce? Drobná rozhodnutí, která změní mnohé.

Příběh je vhodný pro starší čtenáře. Obsahuje intimnější scény mezi hlavními hrdiny, decentně napsané. V druhé polovině knihy se přidává válečná agrese, souboje, zranění.

Obálka

Krásná decentní obálka s helmou bojovníka a názvem knihy místo její chocholky. Líbí se mi naše originální a nápadité zpracování.

Madeline Millerová - Achilleova píseň

I zahraniční obálky se držely především motivu válečné výstroje a tak objevujeme na obálka helmy, štíty i hrudní pancíře. Přiznám se, že i přes tématiku se mi ke knize nejvíce líbí předposlední zahraniční obálka zobrazující dva chlapce u moře.

Madeline Millerová - Achilleova píseň

Ukázka

Jak muži jeden po druhém předstupovali, začala se mi jejich jména v hlavě plést. Mou pozornost upoutalo pódium a na něm, jak jsem si teprve nyní všiml, tři zahalené ženy, usazené po Tyndarově boku. Hleděl jsem na bílou tkaninu, která jim zakrývala obličej, jako bych přes ni snad mohl zahlédnout jejich tváře. Otec chtěl, aby se jedna z nich stala mou ženou. Tři páry rukou složené v klíně. Jedna t nich byla vyšší než druhé dvě. Měl jsem dojem, že vidím, jak jí zpoza závoje vykukuje pramínek rovných černých vlasů. Vzpomněl jsem si, že Helena má světlé vlasy. Tahle tedy není Helena.

– strana 16, 2. kapitola

Hodnocení knihy

Úchvatný příběh o Achilleovi a Patroklovi, který staví na základech Iliady. Fanoušky mytologie může pobouřit, ovšem je jen nadstavbou, autorčiným vysvětlením, proč ti dva si byli tak blízcí a proč tak jednali v Trojské válce. Spíše román určený pro ženy, emotivní, dojemný.

Moje hodnocení: 10/10

Závěrečné shrnutí

Autor: Madeline Millerová
Název: Achilleova píseň
Žánr: mytologické, romantické
Počet stran: 368
Nakladatelství: Host
Rok vydání: 2014
Moje hodnocení: 10/10

Fotografie obálky pochází z goodreads.com.

0 Komentáře

Komentovat

Přidejte se do diskuze.
Jsem ráda za každý komentář!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *