Lynn Flewelling – Příchod tmy

Temné zlo vztahuje ruce na nebohé lidi a chystá se podmanit si další zemi nejen skrze válečné vřavy, ale také přes nepříjemné intriky a úskoky. Bodnutí dýky do zad nepříteli je přeci jen ten nejefektivnější útok. Povede se Seregilovi a Alekovi zabránit tomu nejhoršímu?

Příběh

Už je to nějaký čas, co Seregil alias Kočka z Rhíminee vzal pod svá ochranná křídla Aleka z Kerry. Jejich společné přátelství využívají jako zloději a špehové, plní drobné úkoly od šlechty, jenže pak se přimotají k něčemu většímu. Nic nedává smysl, vychytralý a mocný protivník jim stále uniká, jako by byl před nimi o krok napřed. Jaké děsivé překvapení se na ně chystá?

Navíc se nad zemí stahují mračna nadcházející války, která prověří nejednoho muže i ženu. Svět plný zbraní i magie, intrik a neřestí, kde nic není tabu. A právě sem přichází tma…

Styl psaní

Kniha plná šarvátek, menších i větších bitev, záškodničení, zlodějských dovedností, prostě příběh nabitý akcí a vypjatými situacemi. Ale takové bitvy a šarvátky přinášejí i mnoho mrtvých, mezi nimiž určitě naleznete nejednoho svého oblíbence.

Ačkoliv autorka po celou dobu dává drobné nápovědy k tomu, k čemu se schyluje, přiznám se, že jsem byla i přesto velmi překvapená.  Jejich dobrodružství a rozuzlení jsou opravdu výjimečná, překvapivá, vypjatá.

Navíc se děj odehrává na více frontách. Sledujeme činy hned několika postav než-li jen Aleka a Seregila. Ostatní postavy a jejich život je také nastíněn, ale zdá se mi spíše upozaděn a více příběh dbá na samotný posun v ději. To naopak Aleka se Seregilem pozoruje bedlivě.

V tomto díle to mezi Seregilem a Alekem začne houstnout a ačkoliv jsou od sebe nějakou dobu odděleni, vyvstávají mezi nimi překvapivé situace. Oba tak nevědí, kde má jejich přátelství hranice a zda to není něco víc.

Přestože kniha funguje samostatně, navazuje na předchozí díl, uchopuje z něj drobné události, dává jim hlubší význam. I přesto se bez této znalosti v díle jistě orientujete, na druhou stranu nechat si ujít první díl by byla škoda.

Obálka

Obálky od Fantom Printu upřímně miluju. Vždy originální grafika, nádherné malby, které na nás z obálek knih hledí. To se pak jeden nesmí divit, když se do těch knih doslova na první pohled zamilujete. A jelikož přituhuje, tak nabírá chladných barev i obálka. Škoda jen nepřesného vyobrazení hlavních hrdinů, pokud tedy to měli být oni?

Lynn Flewelling - Příchod tmy

Ovšem to už se díváme na obálku druhého českého vydání. Jak vypadalo to první taktéž u Fantom Printu, můžete vidět na následující obálce, v jejímž závěsu jsou pak další světová zpracování.

Lynn Flewelling - Příchod tmy

Úryvek

Chatrná loď se těžce probíjela zpěněnými vlnami z Kestonu směrem na jihovýchod ke Skale. Za noci plula neosvětlená; posádka, tvořená samými schopnými pašeráky, se plavila s očima upřenýma ke hvězdám na obloze. Ve dne drželi stálé hlídky, ačkoli pravděpodobnost, že potkají jinou loď, byla jen malá. V tak pozdní roční době by plavbu po oceánu riskoval jen plenimarský kapitán a tuto zimu žádný tak daleko na severu nebyl. Ne takový, co by byl připravený na boj.
Lanoví bylo obaleno ledem. Námořníci krvácejícíma rukama tahali za lana, vytloukali led z nádob s pitnou vodou, choulili se k sobě na hlídkách a s bručením mezi sebou rozmlouvali o dvou vznešených cestujících a hrozivé skupině hrdlořezů, kteří se nalodili.

– strana 7, Prolog

Hodnocení knihy

Tohle je opravdu dobrodružství s velkým D, které jsem si velmi užila. Připravilo tolik nečekaného, spoustu akce a napětí, trýznivých okamžiků, ale i tváře zahřívajících scén. Navíc je kniha psána opravdu kouzelně, rozmanitě, žádné strohé holé věty, ale autorka si s textem opravdu umí vyhrát.

Moje hodnocení: 10/10

Série

Závěrečné shrnutí

Autor: Lynn Flewelling
Série: Noční běžci
Díl: 2. Příchod tmy
Žánr: fantasy
Vazba: pevná s přebalem
Počet stran: 416
Nakladatelství: Fantom Print
Rok vydání: 2011
Moje hodnocení: 10/10

Fotografie obálek pochází z goodreads.com.

0 Komentáře

Komentovat

Přidejte se do diskuze.
Jsem ráda za každý komentář!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *