Lena Valenová – Náhodní lháři: Moře nálezů a ztrát

Není nic hezčího než zažít svůj první románek na slunných plážích Itálie. Je jen na těch dvou, jak se rozejdou. Ale co když se znovu nečekaně setkají?

Příběh

Elena tráví kouzelné prázdniny v Itálii, kde potká sympatického kluka – Antonia. Poslední dny prožívá jako ve snu, ale pak se všechno otočí a ona jej nachytá s jinou dívkou. Potupená odjíždí z letních prázdnin domů a rozhodne se o svých malých patáliích nikomu nepovědět.

Jaké je její překvapení, když její rodiče u sebe v domě ubytují zahraniční studenty a jeden z nich je její italská láska? Tentokrát si říká Michael, ale což o to, ani Elena mu neřekla v Itálii své pravé jméno.

Chce si jej nevšímat, ale má ho neustále na blízku. Nedokáže strpět, jak se tenhle zahraniční student obratně pohybuje mezi dívkami a randí dokonce s několika zároveň. A tak se Elena rozhodne zasáhnout a život mu lehce znepříjemnit.

Jenže při téhle škodolibé posedlosti začíná na světlo vyplouvat pár zvláštních informací. A především, je Michael opravdu student Michael nebo je jeho pravé já Antonio?

Knižní trailer

Styl psaní

Chytlavě psaná kniha s příběhem jako na míru stvořeným pro dospívající. Hlavní hrdinka se znovu setkává se svojí letní láskou, kterou byla podvedena a tak se rozhodne trochu srovnat skóre. Škola, přátelé, láska a trable všedního života, to vše nám je naservírováno.

Na pozadí knihy jsou navíc rozsypány rozličné střípky poukazující na něco většího. Pořádné dávky informací a odhalení se dočkáme teprve až v závěru knihy. Kromě sledování tohoto neočekávaného setkání také v několika pasážích zavítáme do minulosti tajemného Michaela.

V knize je netradičně řešena přímá řeč. Jelikož zde máme komunikaci nejen mezi Čechy, ale postavy mluví i anglicky, některé části hovorů využívají anglických slov či vět. Jen částečně a to jen ty nejzákladnější věty, kterým by měl porozumět každý. I přesto si myslím, že nebylo potřeba přistupovat k tomuto stylu psaní a kniha mohla být kompletně v češtině.

Hlavní postavy jsou tak trochu zvláštní a ne příliš sympatické. U Michaela oceňuji jeho skrytou minulost, o které vlastně netuší ani on sám, ačkoliv jeho zahrávání si s dívkami není zrovna hezké. Elena mne překvapila, zprvu vykreslena jako příjemná a slušná dívka nevyhledávající společnost, která raději vypomáhá s hlídáním malých dětí. Doma se ale stává pomstychtivou fúrií, kterou jsem nepoznávala. Přesto mne tato kombinace připravila zajímavé počtení.

Obálka

Zajímavě vytvořená obálka, ovšem nejsem si jistá, jestli je nejvhodnější právě pro tento příběh. Měla by nalákat mladé čtenáře, u kterých je trend vzhledu obálek trochu odlišný.

Ukázka

„V zoufalé situaci se holt musí dělat zoufalé věci!“ dodala si kuráž Elena. Otočila se a zvedla ruku se vztyčeným palcem před právě přijíždějícím autem. To kolem ní prosvištělo takovou rychlostí, že ji málem celou ohodilo vodou z kaluže. Odnesly to jen Eleniny boty a sukně. „Super!“ pohlédla na své nohy mokré od špíny ze silnice. Stoupla si tedy dále od krajnice, zvedla palec a znovu zkusila své štěstí. Kolem projelo asi pět, šest aut. Nikdo ani nezpomalil.

Hodnocení knihy

Příjemné oddychové čtení s řádící hlavní hrdinkou, která se rozhodne své letní lásce oplatit to ponížení, kterému byla vystavena. Místy zábavné čtení, kdy jsem se i divila, že samotná hrdinka má ještě nervy se takhle zajímat o někoho, koho nenávidí. Něco málo z tajemné minulosti italského hocha nám je odhaleno, ale očekávám, že mnohem více nás toho bude čekat v dalším díle. Ten vychází letos na přelomu května a června.

Moje hodnocení: 7/10

Závěrečné shrnutí

Autor: Lena Valenová
Název: Náhodní lháři – Moře nálezů a ztrát
Žánr: Romantické, dobrodružné, YA
Počet stran: 207
Nakladatelství: Beletris
Rok vydání: 2016
Moje hodnocení: 7/10

Fotografie obálky převzaty z goodreads.com.

1 Komentář
  1. Obrazem Blog Adel
    Obrazem Blog Adel says:

    Občas je super přečíst si nějakou podobnou knihu :) Akorát mám pocit, že po Žítkovských bohyních, které jsem četla v srpnu, a celkově po knihách K.Tučkové, nedokážu jen tak naplno prožít jiné příběhy. Ale zároveň člověk nemůže pořád číst tak těžké příběhy…

    Odpovědět

Komentovat

Přidejte se do diskuze.
Jsem ráda za každý komentář!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *