Ladislav Zibura – Pěšky mezi buddhisty a komunisty (Ladislav Zibura)

Nové dobrodružství po vlastních nohou mladého cestovatele Ladislava Zibury nás tentokrát zavede do Nepálu a Číny. Jak moc jsou tyto dva světy odlišné?

Příběh

Ladislav Zibura je nadšeným cestovatelem, který o svých zážitcích píše knihy a načítá audioknihy. Ovšem není to ten typický turista kroužící kolem světově známých památek. Naopak píše o své pouti pěšky, tentokrát přes Nepál a Čínu, a jeho potkávání a zážitky s místními lidmi.

Zažívá netradiční dobrodružství, nepohrdne jídlem či noclehem od místních a co na tom, že si nerozumí ani jedno slovo. Právě díky tomu nastávají i milá či nemilá nedorozumění, setkává se s mnichy a jejich pohostinností či čínskou policií, která mu dokáže překazit plány. Ať tak či onak, zažívá něco, co vás na dovolené v hotelovém pokoji mine. A těžko říct, jestli on více obdivuje okolí nebo naopak je pro své okolí atrakcí on – přeci jen blonďák v Asii?

I přesto, že našlapal 1500km, během kterých napsal o své netradiční pouti, završuje své vyprávění u nás v České republice, protože všude dobře, doma nejlíp.

Audioknižní trailer

Mohlo by vás zajímat
Jedná se již o druhý cestovatelský příběh, který nám Ladislav Zibura přináší. Ten první si můžete vychutnat v knižním nebo audioknižním zpracování nesoucím název 40 dní pěšky do Jeruzaléma. Ještě letos se dočkáme jeho dalšího dobrodružství pod titulem Už nikdy pěšky po Arménii a Gruzii.
Nepřehlédněte záznam z besedy na Humbooku 2017, kde Ladislav Zibura vyprávěl o svém putování, ale i vztahu k rodné zemi.

Styl psaní

Do vyprávění jsou zařazeny okamžiky, které vykreslují dané kultury, jejich odlišnosti, ale i netradiční a neočekávané slavnosti, do kterých se prostě zapojí, protože bez odvahy není zážitku. Ukazuje tak něco jiného než běžné cestopisy, ne jen stručný souhrn dat, ale prožitou zkušenost, kterou doplňuje humorem sobě vlastním. Mimo jiné sem tam prozrazuje některé své poutnické triky, jak navazuje kontakt s místními obyvateli, aby nebyl na cestě sám. Vybírá si především odlehlá místa mimo turistický ruch, ideálně i menší vesnice, kde může zažít tu pravou pohostinnost a charakter zdejších obyvatel.

Kapitoly jsou doplněny tentokrát i drobnými básnickými pokusy, takové ty jednoduché rýmy, které se snaží nastínit odlehčeně danou situaci. Právě v těchto počinech se mi zdá, že autor už lehce zachází za hranici vkusnosti, většina z kousků se mi opravdu do vyprávění nehodila.

Možná je to tím, že právě první kniha měla takový úspěch, autor už je více kousavější a jeho styl vyprávění nemusí sednout každému. Mně se jeho vyprávění líbilo, ráda jsem s ním prožila tuto zajímavou pouť, na kterou nejspíše sama nebudu mít nikdy odvahu. Ovšem třeba mému přítelovi jeho vyprávění nesedlo a řekl mi, že se dle jeho názoru autor chová někdy arogantně, což vlastně ještě podporuje jeho stylizace přednesu.

Audio

I tentokrát, stejně jako u první audioknihy 40 pěšky do Jeruzaléma, se dočkáme načtení knižní předlohy samotným autorem Ladislavem Ziburou. Celý příběh je tak osobitější, vypravěčem je ten, kdo přímo prožil popsané, a tak zároveň nejlépe ví, jak pracovat s hlasem v konkrétních situacích. Taktéž mi to přijde jako další takový schůdek, jak se více přiblížit autorovi – znát jeho hlas a slyšet jeho příběh.

Ukázka

Obal

Tentokrát se vzhled obalu jak audioknihy, tak knihy výrazně změnil. Dominujícím prvkem je nyní kresba samotného autora, jak se potlouká Čínou a Nepálem. Musím uznat, že tato volba nového stylu přebalu se mi líbí a očividně nejenom mně, neboť i první kniha se dočkala nového kresleného přebalu.

Hodnocení knihy

Odlehčené vyprávění jedné velké pouti přes Nepál a Čínu s osobitou dávkou humoru. Tak trochu jiný pohled na dané země oproti ostatním cestopisům. Načteno přímo autorem a cestovatelem Ladislavem Ziburou, což beru jako velké plus. Básnické počiny mi ovšem do toho vyprávění nesedly a přišly méně vhodné. I přesto kniha zpříjemní chvíle třeba jízdy autobusem a změní ji v neobyčejné dobrodružství.

Moje hodnocení: 8/10

Závěrečné shrnutí

Autor: Ladislav Zibura
Interpret: Ladislav Zibura
Název: Pěšky mezi buddhisty a komunisty
Žánr: Cestopisné, autobiografie, humorné
Délka: 11h 32min
Vydavatelství: Bizbooks
Rok vydání: 2016
Moje hodnocení: 8/10

Obal audioknihy pochází z audiolibrix.com.

0 Komentáře

Komentovat

Přidejte se do diskuze.
Jsem ráda za každý komentář!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *