Karetní hra Krabčáci

Krabčáci | Dokážete pochytat všechna hejna opeřenců?

|0 Komentářenapsala

Copak to támhle letí? Vždy to je celé hejno červenek a zrovna si sedá na elektrické vedení. A nevidím to kousek za nimi přilétat sovu? Tak kteří krabčáci nakonec skončí u mě v karetním balíčku?

Karetní hra KrabčáciKrabčáci

Autor: Stefan Alexander
Vydavatel: MindOK
Rok vydání: 2018
Herní doba: 20 min
Počet hráčů: 2-5
Věk: 8+
Orientační cena: 399 Kč

Velmi jednoduchá rodinná hra, nad kterou se jistě zabaví všechny generace, se stylizovanými ilustracemi ptáčky. Na kartách tak objevíme hejna červenek, rákosníků, sov, strak, papoušků, tukanů, plameňáků či divokých kachen. Ti jednotlivě přilétají doprostřed herní plochy a je jen na hráčích, které krásné opeřence získá k sobě, protože jen ti nejlepší mohou vyhrát.

Hra plná zvratů, překvapení, měnění kartiček, ale s jednoduchými pravidly vyžaduje pozornost a přemýšlení nejen nad tím, jak sebe co nejrychleji přivést k vítězství, ale také jak nepomoci protivníkovi v jeho sbírce.

A jak to tedy funguje?

Na počátku hry dostane každý hráč do rukou 8 karet a na stole se vyloží další karty ptáků ve tvaru 3×4, kdy v řadách se nesmí jednotlivé druhy opakovat (pouze na počátku). Hráči se průběžně v tahu střídají po směru hodinových ručiček a úkolem je shromáždit sbírku hejn před sebou na stole.

Jak získat hejno
Každá kartička obsahuje v pravém horním rohu dvě čísla, kdy první představuje, kolik karet daného druhu potřebujete na ruce pro jedno hejno, druhé číslo pak zobrazuje počet karet pro dvě hejna.

Např. pro jedno hejno plameňáků potřebujete na ruce 2 karty plameňáků, pro dvě hejna stačí mít na ruce už jen 3 karty plameňáků. Oč je číslo menší, tím je ovšem počet karet ve hře vzácnější. S takovou červenkou musíte sehnat pro jedno hejno 6 karet červenek, pro dvě hejna musíte mít na ruce 9 karet červenek – vypadá to hodně, ale červenky jsou opravdu běžné.

Karetní hra Krabčáci Karetní hra Krabčáci

Jak karty ze stolu do ruky sbírat?
Do jedné z řad při svém tahu dosazujete karty druhu, který se už v dané řadě nachází a to nejlépe na protilehlou stranu. Vy si totiž na ruku následně můžete vzít všechny opeřence, kteří mezi kartami stejného druhu „uvízli“.

Pokud v řadě zůstanou karty pouze jednoho druhu, doplní se řada z dobíracího balíčku o novou kartu, ať jsou tam alespoň dva druhy opeřenců.

Jelikož je nutné pokaždé doložit, ale ne vždy se na stole nacházejí vhodní opeřenci, můžete také přiložit libovolnou kartu k libovolné řadě, přičemž si neberete ze stolu žádné opeřence (kvůli nedodržení podmínky „uvězněných“ opeřenců mezi kartami stejného druhu). V takovém případě dobíráte dvě karty z dobíracího balíčku.

V případě, že hráč nemá na ruce žádné karty, všichni hráči odkládají své karty na ruce na odhazovací balíček a dobírají po 8 nových kartách. Což se opravdu hodí při taktizování, když vidíte, že někdo má plnou ruku karet připravených k vyložení hejna.

Vyložení hejna
Aby hráč vyhrál, musí před sebe na stůj sbírat hejna. Jakmile má na ruce daný počet ptáčků, které tvoří jedno nebo dvě hejna, všechny karty těchto opeřenců dává na odhazovací balíček a před sebou si nechává 1/2 karty zobrazující počet hejn, které nyní vlastní.

Karetní hra Krabčáci Karetní hra Krabčáci

Jak vyhrát?

Abyste dosáhli na vítězství, máte rovnou dvě varianty. Do své sbírky musíte získat:

  • od každého druhu alespoň jedno hejno
  • od dvou druhů tři hejna

Stylizace hry

Když sbíráme ta hejna, není k podivu, že celá hra je krásně ilustrovaná rozličnými druhy opeřenců a to nejen exotických, ale také těch z našich luhů a hájů. Vždyť samotný název hry je taková menší slovní hříčka – vrabčáci/krabčáci, tedy ptáčci v krabičce. A vlastně i tuto hříčku využívají půvabné ilustrace, kdy jsou ptáčci stylizovaní do jakýchsi krabičkových verzí, viz na fotografiích. Rozhodně milé, a přesto promyšlené ztvárnění, které ocení hráči všech věkových kategorií.

Karetní hra Krabčáci Karetní hra Krabčáci

Závěrečné hodnocení

Hra Krabčáci je opravdu velmi jednoduchá, můžete tedy hrát třeba i s dětmi a síly budou mezi vámi stále rovnoměrně rozložené. Hra sice nabízí prostor pro jisté strategie – sledování, jaké karty sbírají ostatní, abyste jim svým vyložením nepřihráli nebo naopak co nejrychleji se zbavit vlastních karet, když někdo na ruce buduje opravdu silného hejno. Pořád je zde ovšem zásadní náhoda toho, jaké karty se na stole objeví a to nejen dosazením/sebráním ostatních hráčů, ale také průběžně dokládáním z dobíracího balíčku. Nejde tak přemýšlet o kolo dopředu a hrajete s tím, co je zrovna na stole, když na vás dojde řada – což může být úplně jiná herní plocha, než jste očekávali.

Mohlo by vás zajímat
Zakoupení deskové hry Krabčáci

Pro

  • Jednoduchá pravidla, pro všechny věkové kategorie
  • Krásné, veselé zpracování s motivy ptactva
  • Rychlá hra, kompaktnost – vhodné např. na výlety při odpočinkové pauze
Moje hodnocení: 9/10
0 Komentáře

Komentovat

Přidejte se do diskuze.
Jsem ráda za každý komentář!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *