Kovárna Těšany

O velikonočních svátcích jsem si ve volném čase společně s mámou zase zajela podívat se po nějaké historické památce. Tentokrát jsme si udělaly společný výlet do nedalekých Těšan a zdejší kovárny.

Písemná zmínka o první těšanské kovárně pochází již z 13. století. Své drobné obydlí si tenkrát kovář postavil sám z vlastních úspor.
Ačkoliv se vzhled kovárny měnil, její místo nikoliv. Již předtím byla strategicky dál od ostatních domků, jelikož byly tenkrát domy z hořlavých materiálů a kovárna byla zdrojem ohně. Na druhou stranu ale poblíž panského domu, který její služby vyžadoval.

Kovárna Těšany

Kovárna Těšany Kovárna Těšany Kovárna Těšany

Jelikož si zdejší panstvo kováře vážilo, v roce 1714 zde byla vystavěna nová kovárna za panské peníze, která se kovářům nadále pronajímala. Kovárna byla postavena v barokním stylu a svoji krásu si udržuje dodnes.
Kováři si ji ovšem moc dlouho neužili, pouze první dva zde mohli bydlet a poté se do stavení nastěhoval sedlák a pronajímal kovářům už jen část s kovárnou.

Kovář ale měl ještě jiné povolání vedle svého kovářského řemesla. Jelikož byla jeho kovárna stálým zdrojem ohně, byl povinen se naučit hasičskému výcviku a poradit si s případným požárem. To se hodilo obzvláště tehdy, když vesničané pracovali na panském a kovář jediný zůstával ve vesnici. Mohl tak ihned zakročit.

Ve stavení se ovšem nenachází pouze kovárna, ale také kolárna, která byla s kovářstvím pevně spjatá. Kola se sice vyráběla dřevěná, ovšem bylo třeba na ně navléknout železnou obruč. Kolář se ale zabýval i dalšími výrobky ze dřeva a mohli jste u něj pořídit např. i lyže.

Kovárna Těšany

Kovárna Těšany Kovárna Těšany Kovárna Těšany Kovárna Těšany

V areálu si můžete prohlédnout úsek, kde bydlel sedlák, kde úřadoval, kde pracoval kolář a kde pracoval kovář. Kovárna je dokonce dodnes funkční a třikrát do roka se zde rozhoří oheň. Mimo jiné i kvůli kovářské soutěži.
A právě díky ní je zde ještě jedna místnost, kde naleznete nejen výrobky kovářů z minulosti, ale také výrobky dnešních kovářů a hlavně mládeže, která se tomuto řemeslu věnuje.

Musím velmi pochválit výklad proložený historkami či obratné odpovědi průvodce na naše otázky. Stavení je překvapivě velké, prohlídka velmi krásná a cena symbolická. Kovárna spadá pod Technické muzeum Brno.
Za sebe mohu návštěvu jedině doporučit.

0 Komentáře

Komentovat

Přidejte se do diskuze.
Jsem ráda za každý komentář!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *