Kouzelná Noc kostelů rozezněla Brno

V pátek před šestou hodinou večerní se do společného vyzvánění pustily všechny kostely, které byly zapojeny do speciální akce – Noci kostelů. Všechny tyto křesťanské budovy tak byly v podvečerních hodinách otevřeny s tematickým programem nejen pro věřící, ale také pro zvědavé turisty.

My jsme toho využili a zamířili jsme do centra Brna, kde se nachází v těsné blízkosti desítka kostelů. Naše první kroky mířily ke katedrále sv. Petra a Pavla, ovšem po cestě nás nakonec lehce tancující a veselý mnich zlákal ještě do Kapucínského kostela Nalezení sv. Kříže. Tady nás uvítala blues v podání slovenské hudební skupiny Kapucíni a Stanley, kteří nás mile překvapili. V kostele panovala uvolněná atmosféra, která lákala především mladší návštěvníky. Někteří mnichové, nehledě na své rozměry, se do hudby rozhodli tancovat.

Naše další zastvávka, Katedrála sv. Petra a Pavla, je monumentální budovou z 12. století. Prošla hned několika úpravami, aby dosáhla své finální podoby novogotického stylu. Uvnitř nás uvítal operní zpěv za doprovodu kostelních varhan, které hrají na Petrově už od 15. století. Mimochodem tuhle báječnou atmosféru si můžete užívat po celé léto, jelikož se zde konají pravidelné varhanní koncerty.

 

  

Ještě jsme nakoukli do kostela sv. Michala, než jsme se vydali odpočinout a posedět na džus na náměstí Svobody. Tam v tuto chvílí probíhají Slavnosti vína s folklórním doprovodným programem, tak si pospěšte, ať je stihnete do 2. června navštívit.

Kousek od náměstí se nachází kostel sv. Tomáše. Ten mi učaroval velkými bílými prostorami protkanými sloupořadím. Vše bylo doplněno tmavými lavicemi, oltářem a hlavně jedinečnými varhanami. Tenhle pohled opravdu stál za nahlédnutí. Zde a v katedrále sv. Petra a Pavla šlo vyjít nahoru do věže a pokochat se výhledem na město. Řady ovšem byly nekonečné a s postupem večera se jen prodlužovaly, dvojnásobily i trojnásobily. Pokud si tedy nechcete nechat dalším rokem vyhlídku ujít, s úderem zahájení akce už stůjte před věží.

Kostel sv. Tomáše soustředil hlavní program spíše před své vchodové dveře. Byl zde velký stan kreativních činností pro děti a hned vedle hrála hudební skupina lákající nové diváky. Tomáš je takový typicky barokní kostel se spoustou andělíčků a zlacení, kam se jen podíváte.

 

  

Poslední naší zastávkou byla Červený kostel, který je jedinečný při pohledu zvenčí z červených cihel, po kterých získal své jméno. Uvnitř je čistě bílý a po jeho obvodových zdech jsme si prohlédli nádherné fotografie české přírody. Každoročně zde také bývá průchod za oltář, kde byly vystaveny nejen tabule o dobročinné práci zdejších lidí, ale také vzácné relikvie, jako např. bible kralická. Jinak zde zrovna probíhala menší přednáška ohledně Diakonie, která pomáhá potřebným. U nás např. dělá pravidelné sbírky oblečení, což je občas fajn protřídit letní či zimní šatník a věnovat oblečení tam, kde bude dobře využito.

Za mě je to velmi zajímavá akce. Můžete nahlédnout do běžně mimo mši nepřístupných prostor, vidět je v jiném světle se zajímavým doprovodným programem a prohlédnout si jedinečnou architekturu. Nemusíte být věřící, ale pořád je to součást naší kultury, kterou bychom měli znát.

1 Komentář

Komentovat

Přidejte se do diskuze.
Jsem ráda za každý komentář!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *