Kostnice Kutná Hora, místo posledního odpočinku 40.000 zesnulých

Když přijdete k Hřbitovnímu kostelu Všech Svatých, překvapí vás malinkatý hřbitov, který se rozkládá pouze po jeho obvodu. Velká většina zesnulých totiž nalezla svůj odpočinek ve zdech spodní kaple tohoto kostelíku.

Kostel byl vystavěn ve 14. století a skládá se ze dvou kaplí postavených nad sebou. Byl vybudován dle jeruzalemského vzoru, kterému se chtěl přiblížit. Především pak podzemní kaple, která je podobná podzemní kapli v jeruzalémské oblasti Akeldama, kde se údajně těla mrtvých rozkládala do jednoho dne.

V té době se kolem kostela ještě nacházel rozlehlý hřbitov, na kterém rozházel opat Heindreich hrst posvátné půdy z Jeruzaléma. Kostel se tak stal cílem mnoha poutníků a hřbitov oblíbeným místem posledního odpočinku. V pozdější době zde bylo pohřbeno tak mnoho obětí moru a husitských válek a hřbitov byl zaplněn více jak 40.000 těly.

 

  

Během 15. století byl přiléhající hřbitov zrušen. Dle pověsti byly všechny pozůstatky zesnulých umístěny poloslepým mnichem do spodní kaple a seskládány do velkých pyramid, které zde naleznete dodnes.

V 18. století se pustil do úprav kostelu architekt J. B. Santini, který dal kostelu barokní ráz a vytvořil dekorace podzemní kaple. Jeho práci dokončil řezbář a stavební mistr František Rint. Ten z kostí vytvořil dominantu podzemní kaple – velký lustr z lidských kostí, ale například i erb rodu Schwarzenbergů. U vchodu do kaple nalezneme i jeho z kostí vyskládané jméno.

Všechny kosterní pozůstatky jsou na malém prostoru ozdobeném velkolepou kosterní výzdobou. Všemu dávají mrazivý podtón i drobní vyřezávaní andílci zakomponováni do tohoto netradičního díla. Naleznete zde i vitríny s uloženými lebkami se zraněními z dob husitských válek.

 

 

Pokud chcete zažít netradiční atmosféru místa odpočinku desetitisíců zesnulých, můžete kapli navštívit během zimních měsíců denně v 9-16h, během letních měsíců pak v době 8-18h. Vstupné pro dospělé činí 90 Kč, snížené vstupné 60 Kč.

A pokud budete již v Kutné Hoře, nezapomeňte navštívit velkolepý Chrám svaté Barbory.

0 Komentáře

Komentovat

Přidejte se do diskuze.
Jsem ráda za každý komentář!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *