Kniha vs. film: Tvář vody

Nový prazvláštní příběh o bohovi z džungle, vodním tvorovy, který byl uloven a zkoumám v laboratoři, přitahuje pozornost všech. Taková podivná temná fantasy romantika pro dospělé. Které zpracování si ovšem zaslouží větší pozornost?

Ve prospěch filmu mluví ocenění čtyřmi Oscary, z nichž jeden je tím nejdůležitějším – za nejlepší film roku. Dostala se ke mně informace i o tom, že kniha je jen strohý přepis filmu, a tak když vidíte film, kniha vám nemá moc co nového nabídnout. Já ovšem viděla film a četla filmu, tak kde je pravda?

Tvář vody sleduje příběh hned několika postav, které jsou v kontaktu s podivným mořským tvorem. Ten je uloven a zkoumán v laboratoři zkušenými vědci, pod dohledem jednoho vojáka a uhrane i ty nejméně ve středisku vnímané – uklízečky. Co dokáže tento tvor způsobit a jak ovlivní chování jednotlivých postav? Jak razantně dokáže změnit jejich životy?

Tvář vody: Knižní zpracování

Kouzelný příběh nás dovede doslova na počátek, do džungle, kde byl podivný tvor chycen. Stalo se zde totiž mnohem více, než jen chycení toho nebohého stvoření. V knize se poměrně rychle střídají úseky lidí, jejichž den sledujeme, z počátku to bylo lehce chaotické, ovšem později to táhlo příběh dopředu.

V knize také jako bychom našli dvě vyvrcholení, kdy po tom prvním přijde útlum, příběh ztratí své tempo a působí jako ukončený, než se pomalinku překlene k druhému závěrečnému vyvrcholení.

Já se do knihy začetla a neuvěřitelně rychle mi utíkala. Velmi mne zaujaly postavy, které zde byly líbivě vykresleny do nejmenších detailů, ať už němá dívka, která má zálibu v obuvi nebo poznamenaný voják toužící po krvi a přežvykující zelené bonbony, které zakoupil při své poslední akci. Důležité je zmínit také atmosféru a vztahy s okolím, které ovlivňují tok děje.

Moje hodnocení: 8/10

Mohlo by vás zajímat

Tvář vody: Filmové zpracování

Ačkoliv zlý jazykové tvrdí, že kniha je jen přepis filmu, opak je pravdou. Kniha je bohatá na příběh, především rozvijí charaktery postav a vztahy mezi nimi. Bohužel ve filmovém zpracování je příběh neumě osekán, mnohé scény jsou najednou bez podtextu, protože zmizely další důležité situace s nimi spjaté.

Ve filmovém zpracování očekávám nějaké to zkrácení příběhu, přeci jen se musíme vlézt pro sledující do přijatelného časového úseku. Na druhou stranu zde byl příběh krácen právě ve své první části, kde se mnohé vykresluje a naopak ve své druhé části zvolnil tempo.

Ale i přesto rozhodně stojí na film kouknout pro jeho tajemné až pohádkové provedení. Několik brutálních a sexuálních scén vás vrátí do reality, že se opravdu o pohádku nejedná, ovšem prostředí a atmosféra filmu je kouzelná. Dá se říct, že naprosto typická pro režiséra Guillerma del Tora. Ovšem pokud si chcete vychutnat jeho film, mnohem raději doporučím pohádkový horor Faunův labyrint.

Moje hodnocení: 7/10

 

Závěrečný verdikt

Pokud bych se měla rozhodnout, co vám doporučit, pak rozhodně kniha je o několik stupňů lepší než film. I přesto ale režisér del Torro stojí za řadou jedinečných snímků, takže rozhodně na něco od něj koukněte.

 

 

 

 

Fotografie převzata z imdb.com a goodreads.com.

4 Komentáře

Komentovat

Přidejte se do diskuze.
Jsem ráda za každý komentář!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *