Klášter Svatý Jan pod Skalou

Projížděli jsme krásnou zalesněnou oblastí Českého krasu, cestu nám lemoval proudící potok Loděnice, kdy nakonec jsme se ocitli uprostřed malé vísky, nad níž se sklání dvě vápencové skály. Našim cílem byl klášter nesoucí stejný název jako vesnice – Svatý Jan pod Skalou.

Barokní stavba kláštera Svatý Jan pod Skalou je na seznamu kulturních památek České republiky a jeho stavba započala roku 1661. Klášter bohužel není turistům přístupný. V těsném spojený stojí vedle další krásná stavba a to kostel sv. Jana Křtitele.

Ovšem historie tohoto místa se píše mnohem dříve. Již roku 880 toto místo navštíví a posléze se zde usadí první křesťanský poustevník Ivan, jehož domovem se stane krasová jeskyně.
Tato jeskyně, nazvaná Ivanova jeskyně, je propojená s kostelem, sama je proměněná na starý skalní kostel. V jedné části jeskyně je možné obdivovat zachovanou krápníkovou výzdobu. U Ivanovy jeskyně také vyvěrá silný pramen léčivé vody.

V blízkosti areálu benediktinského kláštera objevíme krásné Mariánské sousoší. To obsahuje tři sochy a to sochu Panny Marie, sv. Ivana a sv. Jana Křtitele.

Klášter Svatý Jan pod Skalou

Klášter Svatý Jan pod Skalou Klášter Svatý Jan pod Skalou Klášter Svatý Jan pod Skalou Klášter Svatý Jan pod Skalou

Na zdejší dvě mohutné vápencové skály je možné si udělat výlet, ovšem pouze jedna z nich – Skala – obsahuje schůdnou turistickou stezku, která vás dovede až na jeho nejvyšší bod označený křížem.
Jedná se o naučnou stezku doplněnou doprovodnými tabulemi.

Co mne mrzí, že jsme bohužel neměli na prohlédnutí tohoto místa větší čas, žádná vycházka na vrchol se nekonala a stejně bychom toho nejspíše moc neviděli, neboť se po ránu všude stahovala mlha.
Rozhodně si naplánujte na toto místo více času, hlavně na výšlap na Skalu a užijte si nejen pohled na klášter, ale také na krásné prostředí Českého krasu.

0 Komentáře

Komentovat

Přidejte se do diskuze.
Jsem ráda za každý komentář!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *