Když terakotová armáda navštívila Ostravu

Terakotová armáda je právě označovaná jako jeden z divů světa a v dnešní době byla zařazena i na seznam kulturního dědictví UNESCO. Není tak divu, že jsou pořádány výstavy, které se nám snaží představit tento světový unikát z druhé strany zeměkoule.

Poslední odpočinek tisícovky vojáků

Pohřbívat společně s panovníkem také jeho služebnictvo bylo v tehdejší Číně tradicí, dokud nenastoupily zdlouhavé války, které skončili sjednocením sedmi států v roce 221 před naším letopočtem. Populace velmi rychle klesala, a tak není divu, když první císař Čchin Š’-chuang-ti se rozhodl tuto tradici obejít svým vlastním způsobem. Nechal s sebou pohřbít armádu čítající neuvěřitelných 8000 vojáků, kdy všichni z nich byli vytvořeni z terakotové hlíny a v životní velikosti.

Terakotová armáda, která neměla být nikdy objevena a měla doprovázet císaře na jeho cestě posmrtným životem, byla vykopána nedaleko města Si-an, kde ji dnes návštěvníci mohou obdivovat. Vývoz ze země tohoto drahocenného nálezu je zakázán, ale i přesto máte možnost se s tímto světovým unikátem seznámit na probíhajících výstavách. Zde prezentovaní vojáci nejsou originály, ale jedná se o věrné kopie, které jsou ovšem vyrobeny stejnými historickými postupy a mohou tak poskytnout stejný prožitek.

 

Velká výstava Terakotová armáda

Českou republikou putuje výstava Terakotová armáda z města do města a označuje se jako velká výstava. Dlouho jsem se těšila, když se mi konečně podařilo naplánovat její navštívení a o to více jsem pak byla zklamaná.

Dominantou celé výstavy je hodinový dokument. Je v anglickém jazyce s českými titulky, takže pro menší návštěvníky nevhodný. Pro mne byl opravdu zajímavý, jednalo se o náhled do tehdejší doby, vzniku armády a dalších zajímavostí jako třeba to, že terakotová armáda byla původně barevná.

Po zhlédnutí dokumentu, následovalo několik panelů s fotografiemi a dalšími detailnějšími informacemi a zajímavostmi z tehdejší doby nebo ohledně terakotové armády. Pak už vás čeká přibližně 15 terakotových vojáků v životní velikosti s tabulkami a zkrácenými popisy ohledně hodnosti, oblečení a účesů. Věděli jste, že každý voják je svým vzhledem jedinečný a nenajdete dva stejné? Následuje ještě jedna velká skupina vojáků pro pořízení větší fotografie a jste na konci výstavy.

Pokud nezhlédnete dokument, máte výstavu prohlédnutou za takových 10 minut. Vše na malém prostoru, bez vhodné atmosféry. Celkově jsem byla zklamána, že jsem šla v podstatě jen na hodinový dokument, který doplňovalo pár soch. Výstava opravdu drobná, neodpovídající prezentovanému názvu.

 

Moje poslední ohlédnutí

Na jednu stranu se jedná o příležitost zhlédnout repliky vyráběné stejnými postupy jako původní terakotová armáda. Na druhou stranu nevěřte prezentaci výstavy, která je označována jako velká. Nemyslím si, že cena 150 Kč z hodinový dokument a několik soch je odpovídající, na druhou stranu se dozvíte spoustu zajímavých informací z tehdejší doby. Nevhodné pro děti. Organizátorem těchto výstav je Govin group a další místa, kde na Terakotovou armádu narazíte, naleznete na www.chinese-emperor.com.

3 Komentáře
 1. Lucy Lillianne
  Lucy Lillianne says:

  To, ze je co kus original jsem vedela… Ale musim rict, ze se nedivim, ze jsi byla zklamana. U nas v obchodaku byla lakacka a byly tam dve sochy a to cloveku na kouknuti staci. Stejne je to, jako kdyz jsem byla s mamkou v akvariu v Praze pri prohlidce arealu SK. Jako za to sileny vstupny, snad pres 300 za listek, jsme tech par akvarii mely zkouknuty asi za 15 minut. Taky me to docela nastvalo…

  Odpovědět
 2. K
  K says:

  Tak tohle by mě asi zklamalo víc, než ty mumie, na terých jsem byla v Praze. Výstava to byla celkem velká, lístky taky nebyly levné. Kromě pár mumí samotných tam bylo hooodně čtení na tabulích, což je na jednu stranu super, ale ocenila bych spíš nějakou brožurku, kterou si člověk může odnést domů a zajímavostem se tak vrátit.
  Terakotou armádu byhc jednou chtěla vidět „naživo“ :) viděla jsem spoustu fotek a ty detaily jsou dechberoucí.

  Odpovědět
  • Dragell
   Dragell says:

   Tak na této výstavě brožurka byla, ale paní nás obeznámila, že je na ní to, co v dokumentu, tak jsme ji nakonec nepořizovali.
   Také doufám, že se mi někdy povede dostat do Číny. Tohle by byla jedna z věcí, kterou bych opravdu ráda viděla naživo, musí to být něco úžasného.

   Odpovědět

Komentovat

Přidejte se do diskuze.
Jsem ráda za každý komentář!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *