Don't Look UP

K zemi hleď! | Když smrtící kometa není tím největším problémem lidstva

|0 Komentářenapsala

Jak byste reagovali, kdybyste se dozvěděli, že je osud celého lidstva zpečetěn? Jsou to všechno jen řeči pomáhající těm nahoře k ovládnutí společnosti? Vždyť taková hrůzná zpráva nemůže být ani za mák pravdivá! Tak přesně tímhle se bude jak červotoč provrtávat nejnovější Netflixovská katastrofická komedie K zemi hleď!.

Když se k Zemi blíží kometa

Každý člověk tak nějak ve skrytu své duše touží něco nového objevit a pojmenovat to po sobě. Když se tohle podaří Kate, studentce astronomie, vhodná chvíle k divokým oslavám to zrovna není. Její objev totiž dokáže lidem vyrazit dech a dostat je do panických stavů. Objevila totiž kometu, která nezadržitelně míří k Zemi a srážka je nevyhnutelná. Lidstvo čeká ten stejný osud jako před miliony let dinosaury.

Naštěstí my máme nad dinosaury lehce navrch. O nebezpečí víme dopředu a můžeme alespoň zkusit se srážce vyhnout díky moderním technologiím. Teď stačí už jen ten nejdůležitější krok – dostat nález k autoritám, které snad budou slyšet na hrozbu zániku planety a rozjedou program záchrany na správných místech. A nebo ne?

Trailer k filmu K zemi hleď!

Hvězdně obsazená satira

Filmy se zapojením vesmírného programu NASA byly vždycky populární. Vždyť jen zavzpomínejme na legendární Armagedon (1998) nebo třeba také snímky Marťan (2015) a Gravitace (2013). Kosmická dobrodružství nás vždycky lákala a tak proč nezačít vstup do nového roku s dalším vesmírným dobrodružstvím a snahou o záchranu lidstva? Tentokrát se ovšem nebude jednat o monumentální snímek, který budete sledovat se zatajeným dechem, ačkoliv i do vesmíru se zde poletí. K zemi hleď! je totiž spíše katastrofickou komedií, perfektní satirou na dnešní pokřivené priority lidstva, která ve vás zamíchá dojmy a emocemi.

Snímek K zemi hleď! je hvězdně obsazen a na svých obrazovkách se tak můžete setkat s mnohými známými tvářemi jako je Leonardo DiCaprio (Počátek) v roli profesora snažícího se tento objev protlačit na důležitá místa a který nemá žádné zkušenosti s popularitou, Jennifer Lawrence (Hunger games) jakožto studentky, která svůj objev bere naprosto vážně a snaží se všem bez příkras otevřít oči, jak moc jsou „v prdeli“ a Meryl Streep (Smrt jí sluší) v roli prezidentky, která dává největší důraz na voličské preference, když se volby tak rychle blíží. V těch o krapet menších rolích se ovšem na jménech také nešetří, a tak nechybí ani hrdinný astronaut Ron Perlman (Hellboy) nebo flákač Timothée Chalamete (Duna) a tím výčet ani zdaleka nekončí.

Všichni si zahráli postavy, které jsou trochu vyhnané do extrémů, aby představovaly rozdílné vrstvy a názory daných sociálních skupin. Nelehkého úkolu se zhostili na výbornou a my se tak můžeme zamýšlet nad tím, kam patříme my. Jsme spíše ti, co si zakrývají oči před věcí, kterou mají přímo před sebou a raději naslouchají autoritám, celebritám, vůdcům místo vědcům? A koho všeho dokážeme získat a ztratit svými názory? Kde v tom všem stojí média, která nás denně zahlcují informacemi a jak moc jsou tyto informace relevantní? Ač vše hráno s nadsázkou a humornou složkou, paralela s dnešní situací ve světě se koneckonců nezapře. Snímek pod taktovkou Adama McKaye se s diváky vůbec nepáře, nastavuje jim nemilosrdné zrcadlo a ukazuje, jak dokáže být lidská hloupost nekonečná.

PS: Rozhodně nevypínejte film se začínajícími titulky, jinak se nemáte šanci dozvědět, co je to onen bronterok, během snímku K zemi hleď! zmiňovaný. (PPS: Obsahuje i druhou podtitulkovou scénu.)

K zemi hleď! K zemi hleď!

Závěrečné shrnutí

Další z řady katastrofických filmů, kdy naši milou planetu ohrožuje nebezpečí z vesmíru. Jenže tentokrát to není především o misi mimo Zemi, která nám má zachránit krky. Tentokrát je to o lidech tady dole, o jejich reakcích a postojích k reálnému nebezpečí. Vše samozřejmě drženo v humorné atmosféře ukazující pokřivenou společnost v přehnaném měřítku. Bohužel ne tak daleko od dnešní reality světa. Film, který velmi doporučuji, po ohlédnutí vám dojde, jak hluboký je a zanechá ve vás stopu.

Moje hodnocení: 10/10

K zemi hleď!

K zemi hleď! (Don’t Look Up)
Katastrofická sci-fi komedie
USA v roce 2021
Délka: 145 min
Režie: Adam McKay
Scénář: Adam McKay
Kamera: Linus Sandgren
Hudba: Nicholas Britell
Hrají: Leonardo DiCaprio, Jennifer Lawrence, Meryl Streep, Ron Perlman, Timothée Chalamete a další

  

0 Komentáře

Komentovat

Přidejte se do diskuze.
Jsem ráda za každý komentář!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *