K prameni Labe přes četná rašeliniště a s úchvatnými panoramaty

Ze Špindlerova mlýna je to poměrně blízko k prameni řeky Labe. Okruh z Medvědína až k Labské louce přináší úchvatná panoramata Krkonošského národního parku.

Celá 12,5 km dlouhá trasa začíná až z Medvědína, což je hora nedaleko Špindlerova mlýna s vrcholem ve výšce 1235m n. m. Cestu na vrchol si můžete vyšlápnout pěšky, ale na výběr máte také lanovku či zapůjčení kolobežky – ta se hodí především pro ukrácení cesty dolů.

Pokud se od Medvědína vydáte směrem po červené, narazíte na Svinské louže. Jsou to rozsáhlé mokřady, skrze které vede dřevěný chodník. Svůj název získaly díky zvěři, která se zde chodí koupat. Překvapí vás jistě půvabná flóra zdejších rašelinišť.

Když vklouznete do stínu blízkého lesa, nacházíte se již v 1. ochranném pásmu NP Krkonoše. Po cestě narazíte na Šmídovu vyhlídku s posezením a informačními tabulemi. Také jsem zde narazila na medvěda! Bohužel jen dřevěného. Ačkoliv jsou to právě tato zvířata, po kterých dostal Medvědín své jméno, ve zdejších lesích nenajdete dnes jediného.

 

      

Cesta vás vyvede až na asfaltovou silnici, kudy jen velmi ojediněle projede auto či autobus, který staví nedaleko Vrbatova návrší. Zde je mohyla vystavěna na památku Václava Vrbaty a Bohumila Hanče, kteří umrzli při mezinárodním závodě v běhu na lyžích. Nedaleko naleznete Vrbatovu boudu, kde se dá občerstvit. Nutné je ovšem přesvědčit se o otevírací době mimo hlavní letní měsíce, neboť během naší tůry byla uzavřena.

Mimochodem právě zde se nachází zóna s velkým výskytem pohraničního opevnění a pokud se vydáte dále po červené, budete mít jeden tento objekt přímo u cesty s popisovou tabulí a s možností prohlédnutí.

Cesta místy písečná, místy dlážděná kameny či vinoucí se po dřevěném chodníčku vás zavede k říčce Pančavě a nádhernému Pančavskému vodopádu razícímu si cestu skrze skalnatou krajinu dolů do údolí, kudy teče řeka Labe. Nachází se zde také četné vyhlídky nabízející neuvěřitelné pohledy do krajiny.

 

      

Pak už to máte jen kousek do Labské boudy, která je zhruba v půli celé této trasy. Ideální pro zastavení, dopřání si tekutin, protože je to poslední možná příležitost zakoupení občerstvení a další vás čeká až na Medvědíně při návratu. Jen bych chtěla upozornit, že ceny jsou zde trošku vyšší.

Výše na Labskou boudou se nachází Labská louka s četnými rašeliništi a nedaleko se nacházejícími polskými hranicemi. Právě zde vyvěrá pramen Labe, který je symbolicky vystavěn na rozcestí hned několika turistických tras. Jeho pravý pramen se nachází o něco výše v zdejších rašeliništích.

Pokud se dále vydáte po žluté, obklopí vás i Mumlavská Pančavská louka, kde vyvěrají stejnojmenné říčky. Právě řeku Pančavu jste po této trase již měli možnost potkat v její silnější podobě, ale zde se mezi nízkým porostem teprve drobné stroužky slévají dohromady. Na Pančavské louce také můžete zahlédnout zbytky původní ledovcové květeny.

 

      

Právě cesta po žluté vám otevře výhledy na druhé straně hřebenu Zlatého návrší. Drobná cestička po svahu je opět tvořena kameny pískem, ale i hlínou. Čím níže se dostanete, tím více vás budou obklopovat stromy, příjemný stín a klid zeleného a živého lesa.

Poslední zajímavou zastávkou je studánka U Staré vozové cesty schovaná právě v tomto lese. Pak už se vynoříte na silnici, odkud to je kousek zpátky na Medvědín.

zdroj: mapy.cz

3 Komentáře

Komentovat

Přidejte se do diskuze.
Jsem ráda za každý komentář!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *