Julie Lawson Timmerová – Pět dní

Mara je úspěšnou právničkou do té doby, než se do jejího života vplete Huntingtonova choroba. Jak sama říká, je to časovaná bomba v jejich genech, o které nikdo nevěděl, jelikož byla adoptována bez jakýchkoliv zdravotních záznamů.

Příběh

Pro Maru jsou to nepříjemné dny a měsíce, když jí vypadávají z hlavy podstatné věci, schůzky. Doma se navíc s manželem začíná hádat, hledat si za vším svoje. Uplyne ještě mnoho času, než se povede jejímu manželovi dostat svoji hašteřivou a zapomětlivou manželku k doktorovi. Mara to bere s nadhledem, dokud se od doktora nedozví, co ukrývá její tělo za nemoc. Všechny příznaky neútěšně potvrzují diagnózu Huntingtonovy choroby.

Dá si proto lhůtu – jakmile se o sebe nebude moci starat, jakmile se Huntington začne projevovat na jejím těle zřetelně a neslučitelně s běžným životem, odejde v den svých narozenin z toho světa. Nedokáže si představit, že by svého muže a dceru upoutala k bezduché schránce těla, která se o sebe nejen že nepostará, ale ani je nebude poznávat.

A pak jednoho dne ztratí kontrolu nad svým močovým měchýřem v obchodním domě a ví, že její čas nastal. Do narozenin zbývá pět dní…

Sledujeme ovšem i příběh Scotta, který si nechal soudem svěřit na jeden rok chlapce, jehož matka se dostala do vězení. Poté má chlapce vrátit do její péče. Jenže čas již vypršel a zbývá posledních pět dní, kdy mají strávit společně. Pro Chlapíka, jak mu říká, je vynikajícím otcem a mají mezi sebou zvláštní spojení. Ani jeden z nich si nedokáže představit, že se brzy odloučí a chlapec půjde bydlet k matce, snad již bývalé narkomance.

Scott právě díky tomuto opatrovnictví navštěvuje fórum pro nevlastní děti, kde se mimo jiné seznamuje s LaksMama, tedy s Marou, která má adoptované dítě. Ačkoliv je fórum anonymní, i přesto jsou si někteří jeho členové bližší a sobě oporou, zvláště teď když ji Scott při této situaci potřebuje.

Styl psaní

Kniha je dělena na pět částí, které představují rozhodujících pět dní v životech hlavních hrdinů. V těchto částech pak nalezneme oddělené kapitoly Mary a Scotta, kteří prožívají své životní milníky a rozhodnutí. Sledujeme tak nejen jejich činy, okamžiky síly i slabosti, ale nahlížíme také do jejich myšlenek, emocí, doslova se do postav vžíváme. Na příběh s Marou je dbán větší důraz.

Knihu odlehčují menší pasáže, kde naši hrdinové směřují na internet a fórum. Zde dochází nejen k rozebírání daného tématu dne, ale i k soukromým rozhovorům. Ty nejsou mezi těmito anonymními profily jen ohledně těžké situace a rad, ale také jsou plné společných zájmů a přátelskosti.

Oceňuji na autorce, že svoji knihu konzultovala s odborníky na problematiku této choroby a dle potřeb upravovala příběh tak, aby odpovídal reálným projevům Huntingtona. Hrdinka tak může svým chování a emocionálními prožitkům odpovídat reálným příběhům.  Informovanost je vhodná dle nepříjemností, které byly na Maru nastraženy a které nejsou jen nějakým knižním imaginárním problémem.

Překvapuje mne začlenění druhého příběhu ohledně krátkodobého svěření dítěte do péče. V první polovině knihy je tento příběh spíše rušivý, nemá takový rozvoj jako příběh Mary. Ovšem mohu prozradit, že na konci má své místo, je vlastně důležitou částí závěru.

Přiznám se, že jsem dočetla knihu a nějak jsem ten konec prostě nechtěla brát. Takhle to končit nemohlo a já přečetla i poděkování doufaje, že najdu nějakou další řádku k celému příběhu. Je to něco, co vám nakonec stejně vyrazí dech, je to podáno takovým stylem a s takovým zakončením. Člověk neví, jestli je to šťastný konec nebo ne, všechny ty pocity na závěr se ve vás najednou zvednou.

Obálka

Obálka je opravdu nádherná, přitáhne oči a působí pozitivním dojmem díky zeleným barvám. A přesto ukrývá příběhy dvou lidí, kteří to nemají v životě jednoduché, mají své sny a tužby, které jsou jim odepírány. I přesto obálku hodnotím velmi kladně, když se ohlédnu na zahraniční obálky.

Julie Lawson Timmerová – Pět dní

Kniha už se dočkala mnoha vydání na různých místech světa. Vytáhla jsem vám tedy šest obálek, které se velmi často opakovaly. Přiznám se, že ne všechny se mi zdají pro knihu jako vhodná volba, každopádně vzhledově velmi oceňuji srbské vydání, které je poslední ve spodní řadě.

Julie Lawson Timmerová – Pět dní

Úryvek

Zavřel notebook, strčil ho do kufříku a podíval se na hodinky. Dvě minuty. Pomyslel si na Franninu opožděnou radu, že by se měl udržet a příliš se na Curtise neupoutat. Věděl, že i kdyby tu informaci měl včas, nebyl by si Chlapíka dokázal držet dál od těla, i kdyby se snažil sebevíc. A minuta, kdy loni Brayovi kývl na to, že se o Curtise postará, byla přesně ta minuta, kdy si sám podepsal verdikt, a příští týden mu tedy vyrvou vnitřnosti.

– strana 102, 13. k. Scott, Část druhá

Hodnocení knihy

Velmi emotivní kniha se silným příběhem, o to více mne překvapuje, že se jedná o autorčinu prvotinu. Pokud máte nějaké slabší vypjatější období, raději si najděte nějakou lehčí četbu. Jestliže se ale odvážíte nahlédnout do tajemství této knihy, budete odměněni jedinečným příběhem, který ve vás zanechá mnohé. Co vše dokáže s životem člověka udělat nevyléčitelná nemoc či láska k nevlastnímu dítěti? Kam ho dokážou jeho rozhodnutí posunout?

Moje hodnocení: 9/10

Závěrečné shrnutí

Autor: Julie Lawson Timmerová
Název: Pět dní
Žánr: drama
Vazba: pevná
Počet stran: 368
Nakladatelství: Fortuna Libri
Rok vydání: 2014
Moje hodnocení: 9/10

Fotografie obálek pochází z goodreads.com.

1 Komentář

Komentovat

Přidejte se do diskuze.
Jsem ráda za každý komentář!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *