Julie Kagawa – Společenstvo draků: Zkouška věrnosti

Pro mladou dračici Ember to má být jiné léto, konečně bez dozoru v lidské podobě může splynout s okolím, s lidskými vrstevníky. Užívá si pláže, moře, divoké vlny – prostě vše, co ji slunná Kalifornie nabízí, včetně letního románku.

Příběh

Draci a lidé vedle sebe nikdy nemohli žít v klidu, už samotný Řád svatého Jiří trénující drakobijce po staletí je toho důkazem. A tak není divu, že draci se naučili brát na sebe lidskou podobu a snažili se zapadnout mezi lidi. Ačkoliv samotáři, začali také spolupracovat jako společenství Talon, protože v jednotě je síla.

Ve fázi začlenění, zapadnutí se ocitla Ember a její bratr Dante, dvě zrzavá dračí mláďata. Ta se ocitnou se svými opatrovníky na kalifornské pláži, kde se scházejí s lidskými teenagery a prožívají spolu pravé letní prázdniny.

Jenže ani tady nemohou mít svůj klid, protože Řad sv. Jiří je jim na stopě, zabít mladou samici je pro ně totiž prioritou. Jenže než jsou si vojáci jisti, kdo je opravdu tím drakem, vznikne mezi dvěma odvěkými nepřáteli zvláštní pouto.

Knižní trailer (angličtina)

Styl psaní

Na první pohled se může kniha zdát jako jedno velké dobrodružství, ovšem pořádná akce vypukne až ke konci knihy. Celý děj se točí kolem Ember, která se zamiluje a to rovnou dvakrát – jako člověk a jak drak. Celá knih se tak zabývá milostným trojúhelníkem, který z obou stran je pro Talon hrozbou.

Kniha se odehrává v nádherném prostředí, které mi v tom našem sychravém počasí velmi dobře sedlo. Kdo by se rád neviděl u moře (nebo v moři), v nějakém tom smoothie baru, na letních párty na pláži apod.? Sice písek není dobrý, ale tady jsem ho opravdu hltala.

Co mi nesedlo, byly postavy. Opravdu velmi mi nesedl Garret, mladík, skoro už chlap, na ženskou nesáhl, vůbec nemá tušení, kam vzít holku na rande (ani představivost). Je takový „zaprdnutý“ v tomhle směru, ale jinak ví, že se úplně zamiloval. Stejně tak jako se Ember zamilovala do něj a do Rileyho a ten zase do ní. Prostě všichni se tak nehynoucně milují a dají za toho druhého klidně i život.

Kniha je vyprávěna hned z několika pohledů, ale nejvíce se podílí na dějové lince pohled Ember a Garreta. Myslím si, že kdyby autorka volila pohled pouze ze strany Ember, bylo by pro nás připraveno velké množství překvapení, o které jsme díky způsobu podávání příběhu byli ochuzeni.

Obálka

Ačkoliv naše obálka vychází ze zahraniční (v barevnosti, nadpisu), i přesto má své vlastní šupiny na pozadí, které jsou opravdu nádherné. Velmi vydařená obálka odkazující na draky, která krásně zdobí moji knihovnu.

Julie Kagawa - Společenstvo draků: Zkouška věrnosti

Zahraniční obálky mají překvapivě jen dvě verze. Ta první vládne téměř všem překladům a právě z ní vychází naše, ačkoliv zdařilejší upravená obálka. Druhá obálka, která překvapivě sází na úplně rozdílné barvy, pochází z Německa.

Julie Kagawa - Společenstvo draků: Zkouška věrnosti

Ukázka

Bylo pozdě odpoledne, když jsme se dostali k zátoce, lemované z obou stran hradbou větrem ošlehaných útesů, která ji chránila před vlnami a náhodnými turisty. Malá bíla pláž svažující se k vodě byla úplně prázdná, ale stačilo by pár hodin počkat, až zajde slunce, a změnilo by se to. DO zátoky osamělého balvanu se za dne moc nechodil, jak naznačovaly rozbité láhve, smetí a další věci povalující se po písku. Uprostřed pláže mezi stěnami útesu a mořem trůnil obrovský balvan, který jí dal jméno.
Ušklíbla jsem se. Nechtěla jsem tu být. Ti tři kluci většinu cesty pili, bylo jim fuk, že řídí, a ponoukali k tomu i Lexi a Kristin. Snažili se přemluvit i mě a normálně bych se přidala. Jenže jsem z nich byla nervózní a nepřipadalo mi moudré se v jejich společnosti přiopít. Jeden z těch kluků, Colin, na mě pořád sahal a já se mu pořád vyvlékala a s každým jeho pokusem mi docházela trpělivost. Kdyby tak znal pravou tvář holky, kterou tak dychtivě osahává… asi by se podělal.

– strana 54, kapitola Ember

Hodnocení knihy

Do knihy jsem se opravdu velmi začetla a to právě díky úžasnému a hřejivému prostředí kalifornských pláží, na kterých se příběh odehrává. Možná je škoda, že sledujeme dějovou linku z několika pohledů a tak nám je vše vlastně hned odhaleno, přijdeme o mnoho překvapení. Nesedli mi bohužel hlavní hrdinové a celá ta umělá milostná linka. Na druhou stranu akční závěr knihu příjemně dozdobil.

Moje hodnocení: 6/10

Závěrečné shrnutí

Autor: Julie Kagawa
Série: Talon
Díl: 1. Společenstvo draků – Zkouška věrnosti
Žánr: fantasy, YA
Vazba: pevná
Počet stran: 336
Nakladatelství: Fragment
Rok vydání: 2015
Moje hodnocení: 6/10

Fotografie obálky pochází z goodreads.com.

0 Komentáře

Komentovat

Přidejte se do diskuze.
Jsem ráda za každý komentář!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *