John Fowles – Sběratel (Jaroslav Plesl, Lucie Pernetová)

Sběratel je ten, kdo shromažďuje věci pro něj hodnotné. Je to ten, co ukládá známky do alb či motýly připichuje do krabiček. To vše proto, aby se kdykoliv na svoji sbírku mohl podívat. Jenže co když se rozhodne vlastnit něco nepřivlastnitelného – lidskou bytost?

Příběh

Frederick Clegg má nudný život, je to úředníček, co sbírá motýly a zpovzdálí sleduje krásnou studentku Mirandu Greyovou, u které nikdy nebude mít šanci jako muž. Situace se ovšem mění ve chvíli, kdy Frederik vyhrává v loterii.

Nezačne se s ní ovšem seznamovat a vlichotit se jí. Místo toho udělá to, co dělá se svými motýly – chytne ji a uzavře do sklepení svého nového domu na venkově.

Styl psaní

Celý příběh je nám líčen ze dvou pohledů – přes Fredericka a Mirandu. Sledujeme jejich myšlenky, děsíme se jejich závěrů a sledujeme tak celé to děsivé představení, kdy kolem sebe krouží únosce a unesená. Miranda si ovšem píše i deník, skrze který můžeme nahlédnout do jejího předchozího života.

I přes to všechno, čím nás příběh pronese, nakonec dojde k neuvěřitelnému konci. Tedy přiznám se, že pro mě byl hodně překvapující i přes všechny varianty, které jsem si mezitím vytvořila. Je šokující a celý příběh o to více umocňuje.

Audio

Další audiokniha v podání dvou interpretů – přiznám se, že vícehlasové audioknihy mám raději, jsou takové dynamičtější, lépe vtáhnou do děje. Tentokrát nám je podán Frederick coby únosce hlasem Jaroslava Plesla. Díky němu opravdu tento slizký a zakřiknutý úředníček ožívá.

Do protivky mu vystupuje charismatická žena v podání Lucie Pernetové, která si nenechá jen tak něco líbit. Už jen hlasovým projevem se nám hned v mysli objeví vzdorná dívka toužící po svobodě, která se svého únosce nebojí, tedy alespoň ve chvílích, kdy je s ním konfrontována.

Velmi zdařilý výběr dvojice interpretů, kteří dodávají příběhu třetí rozměr. To vše je ještě doplněno hudebními vsuvkami mezi jednotlivými kapitolami, které jsou vlastně jen zvuky ze sklepa. O to ale děsivěji působí v příběhu ženy uvězněné v tomto prostředí.

Obal

Takový na jednu stranu kouzelný, na druhou stranu chladný obal, který ukrývá sběratelovo tajemství. Takový zvláštní kousek mezi obaly audioknih, který vítám.

John Fowles – Sběratel (Jaroslav Plesl, Lucie Pernetová)

Ukázka

Hodnocení knihy

Mrazivý příběh dvou proti sobě bojujících entit – únosce a unesené. Náhled do jejich niterných pocitů, myšlenek a záměrů. Velmi výborně zpracované jako audiokniha, charakterům jsou vybrány takové hlasy, že opravdu ožívají. Do toho všeho mrazivý zvukový doprovod mezi kapitolami. Pokud se tohoto tématu nebojíte, rozhodně doporučuji.

Moje hodnocení: 10/10

Závěrečné shrnutí

Autor: John Fowles
Název: Sběratel
Interpreti: Jaroslav Plesl, Lucie Pernetová
Žánr:thriller, psychologické
Délka: 4h 45min
Vydavatelství: OneHotBook
Rok vydání: 2015

Fotografie obalu pochází z onehotbook.cz a pozadí z speckyboy.com.

0 Komentáře

Komentovat

Přidejte se do diskuze.
Jsem ráda za každý komentář!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *