Jiří Boudník – Věže. Příběh 11. září

Kolem 11. září panuje spoustu dohadů, spekulací a jiných konspiračních teorií. Celou tuto událost může ale více přiblížit příběh mužů, kteří ji opravdu prožili na vlastní kůži.

Příběh

Příběh nejen českého architekta, který byl svědkem zřícení newyorských věží a následně díky svých znalostem pomáhal s odstraněním veškerých škod a záchranou lidských životů. Jsou to i příběhy jeho přátel a hasičů, kteří prožili a přežili tuto tragédii.

Není to příběh pouze jednoho člověka a dvou budov. Tato událost zasáhla mnoho životů, které se v tomto svědectví odráží. Ačkoliv se děj nese v pochmurném duchu, nalezneme zde i světlé okamžiky, kdy jsou třeba nalezeny doklady, a ukáže se, že jejich majitelka nakonec pád věží přežila.

Přes všechno, co se událo, se v příběhu dozvídáme o lidech, kteří naopak dokázali tuto nešťastnou situaci využít ke svému prospěchu. To vše audiokniha prozradí.

Styl psaní

I přesto se jedná o nelehké téma teroristického útoku, které asi nebude pro každého. Odráží vše, co se tehdy stalo a jak to tento architekt a jeho přátelé vnímali a jak se podíleli na pomoci a dalších pracích.

První kapitoly se věnují historii New Yorku, dnešnímu běžnému dnu, ale i konstrukci budov. Takový úvod do města a jeho života, který se mi ovšem zdál až příliš dlouhý, neboť jsem se chtěla dostat k pasážím, které se věnují oné události.

Jsou tu také pasáže věnující se prostorové orientaci, konstrukci a dalším věcem, ve kterých nejsem příliš zdatná. Je to pro mne těžké k poslechu, musela jsem přetáčet a ujasňovat si, co a jak. Byly to chvíle, které bych si raději přečetla v knize.

Audio

Audiokniha je doprovozena hudbou nejen mezi kapitolami, ale doplňuje příběh jako takový v podkresu. Dále jsou zde využity i ruchy prostředí, které doplňují některé pasáže. Hudba mezi kapitolami byla ovšem někde delší než bylo potřeba.

Audiokniha obsahuje několik pasáží, kde Pavel Batěk přejde v křik a řev a na úkor toho je normálně řeč zeslabena, aby vznikl opravdu kontrast. Na tišší pasáž jsem tedy zareagovala zhlasením mp3, načež mi pak do sluchátek začal řvát, což bylo pro změnu nepříjemné.

Obal

Nádherná obálka s fotografií jednoho z newyorských hasičů, který si dal tuto tragédii vytetovat na záda a vzdal hold svým spolupracovníkům, kteří padli při záchraně druhých, vytetováním jejich jmen.

Jiří Boudník - Věže. Příběh 11. září

Ukázka

Hodnocení knihy

Příběh o tom, co se stalo 11. září 2001, jak to někteří lidé prožívali a co vše bylo potřeba udělat během prvních hodin až v řádu měsíců. Některé pasáže by možná byly vhodnější pouze pro knižní verzi (tedy pro mne jako pro ženu), místy také nevyrovnaná hlasitost zvukové stopy.

Moje hodnocení: 5/10

Závěrečné shrnutí

Autor: Jiří Boudník
Název: Věže. Příběh 11. září
Interpreti: Pavel Batěk
Žánr: autobiografie
Délka: 11h 26min
Vydavatelství: Tebenas
Rok vydání: 2015

Fotografie obalu pochází z Tebenas.cz.

1 Komentář
  1. Jan Šik
    Jan Šik says:

    ahoj. Tvoji recenzi jsme si dovolili nasdílet na stránky naší komunity na Facebooku „Recenze knih a audioknih“. Pokud budeš mít zájem, můžeš na našich stránkách pravidelně přispívat svými recenzemi, my je pak budeme umisťovat na Timeline stránek a zařazovat do alb podle kategorií. Děkujeme!!! Správce stránek Honza

    Odpovědět

Komentovat

Přidejte se do diskuze.
Jsem ráda za každý komentář!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *