Javoříčské jeskyně, významné zimoviště drobných netopýrů

Kousek nad obcí Javoříčky naleznete stejnojmenné, několik kilometrů dlouhé jeskyně s velkolepými dómy, propastmi a chodbami s bohatou výzdobou krápníků a záclon.

Již je to téměř sto let, kdy zdejšími lesy procházel revírník Vilém Švec, který postupně odhaloval možné průniky do nitra země. Nakonec se mu to se jeho spolupracovníky povedlo a většina současně známých dómů, chodeb a propastí je známa právě z jeho výpravy. Na odhalení nových dutin se ale stále pracuje a konečná délka nejspíše není definitivní. Aktuálně je známo přibližně 4 km chodeb, z nichž necelý 1 km je zpřístupněn veřejnosti.

 

  

Abyste se k jeskynním dostali, musíte si vyšlápnout na vrch Špraněk, který je díky krasovému území s jeskyněmi součástí národní přírodní rezervace. Jedná se o příjemnou procházku zalesněnou krajinou, která v sobě ukrývá vzácné druhy rostlin. Nám dělal milou společnost a hudební doprovod i datel ozývající se z korun stromů svým charakteristickým ťukáním.

Jeskyně bývají vždy chladné i uprostřed parného léta. V Javoříčských jeskyních se průměrná teplota pohybuje na 7-8°C a vlhkost až 99% a rozhodně se vyplatí i během teplých dní si připravit s sebou minimálně jednu vrstvu navíc.
Jeskyně nabízí návštěvníkům celkem dvě prohlídky – jednu kratší (40 minut) a jednu delší (60 minut). Obě začínají u stejného vchodu se stejnou počáteční trasou, až v průběhu svoji prohlídku ukončí návštěvníci kratší cesty a vychází z jeskyní ven, zatímco ti na delší trasu se opět prokazují vstupenkami a pokračují dále.

První část prohlídky je bohatá na krápníky rozličných tvarů a velikostí. Především mnohé stropy zde zdobí drobná takzvaná brčka, na nichž jsou často patrné i kapky, díky kterým rostou. Některé krápníky zde také porušují gravitaci a rostou do všech směrů. Oproti drobným krápníkům zde naleznete i velikány dlouhé 4m. Zdi jsou zde také nádherně zdobené sintrovým nátekem a jistě vás oslní záclona vinoucí se od stropu. Je lehce průsvitná a díky obsahu železa je při prosvícení žárovkou netradičně zbarvena dočervena.

Pokud se rozhodnete pro delší cestu, druhý úsek trasy vede přes chodby jeskyně Míru, které jsou ukázkou práce vodního toku. Celá trasa byla kdysi dávno vymleta potoky Špraňku a Javoříčky a tak se zde krápníková výzdoba nachází minimálně oproti kratší trase. Jedna se spíše o svižnější procházku s minimálním výkladem, kterou si užíváte v netradičních podzemních chodbách.

 

  

Mimo jiné jsou tyto podzemní prostory významným zimovištěm netopýrů, především pak největší zimovištěm vrápence malého v České republice. Netopýři se sem slétají na podzim, ale již v srpnu jsme viděli sem tam nějakého netopýra proletět nad našimi hlavami a narazili jsme i na pár spáčů.

Více informací o Javoříčských jeskyní naleznete na stránkách www.jeskynecr.cz, kde naleznete informace i o dalších jeskyních v České republice.

Hledáte nějaká zajímavá další místa v okolí Javoříčských jeskyní? Pokud chcete prozkoumat další hlubiny země, zkuste se podívat po nedalekých Mladečských jeskyních. Jestliže chcete navštívit nějakou historickou památku, rozhodně si nenechejte ujít hrad Bouzov, jeden z nejzachovalejších hradů v České republice.

Pokud se rozhodnete jeskyně navštívit, pak můžete téměř celoročně, tedy až na prosinec, během kterého jsou jeskyně uzavřeny. Ostatní měsíce je otevřeno úterý-pátek, zbylé dny se různí dle konkrétních měsíců. Pro navštívení dlouhé trasy si zaplatíte 130Kč/90Kč sníženě, kratší trasa pak vyjde na 110Kč/80Kč sníženě. Fotografovat či natáčet se v jeskyních smí za symbolický příplatek 40Kč.

0 Komentáře

Komentovat

Přidejte se do diskuze.
Jsem ráda za každý komentář!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *