Janův hrad

Janův hrad je součástí Lednicko-valtického areálu zařazeného do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Ačkoliv z názvu i na první pohled máme dojem, že se jedná o hrad, stavba tento dojem měla pouze záměrně vyvolat. Jedná se o lovecký zámeček, který se v teplých měsících hojně využíval, nachází se totiž uprostřed lovecké obory.

Jeho areál poté sloužil pro následné oslavy, hostiny, ale i pro výstavu bohatých úlovků. Naleznete zde vystavené úctyhodné paroží od osmnácteráka. Paroží, parůžky a další trofeje naleznete ve všech místnostech tohoto hradu, dokonce i v dámských saloncích.

Janův hrad Janův hrad

Janův hrad Janův hrad Janův hrad Janův hrad Janův hrad Janův hrad

Janův hrad pochází z návrhu Josepha Hardtmutha, který je dnes známý spíše jako zakladatel firmy Koh-i-noor Hardtmuth. Byl postaven pro rod Lichtenštejnů, kteří chtěli mít na svém pozemku i funkční stavbu hradu. Ta je tak dokonalá, že je zde i hradní nádvoří obklopené zdmi a čtyřmi věžemi, hradní ochozy, střílny i pravotočivé masivní schodiště, které se v minulosti osvědčilo na hradech jejich obráncům.

Poměrně krátkou půlhodinovou prohlídkou obejdete velký rytířský sál, dva dámské salonky a další odpočinkové salonky ve věžích. Projdete se po ochozech v prvním patře a vyslechnete si mnohé z denního života zde na hradě, jestliže byl zrovna využíván.

Další tematické články

Během května až září je hrad přístupný denně kromě pondělí od 9:00 do 16:15 hodin, během dubna a října pak už jen pouze v sobotu a neděli. Dostanete se k němu nejen pěšky či na kole, ale i lodí od Minaretu nebo koňským povozem od zámku Lednice.

Janův hrad Janův hrad

Janův hrad Janův hrad Janův hrad Janův hrad

Za prohlídku zaplatí dospělí 60 Kč, zlevněné vstupné je pak 40 Kč. Pokud se rozhodnete v prostorách hradu fotografovat, je to možné bez stativu a bez blesku za poplatek 100 Kč. Sice je to poměrně vysoká částka na tak malý okruh, ovšem pokud následně míříte do zámku Lednice, pak vám tento poplatek zároveň umožňuje fotit i tam (a naopak).

0 Komentáře

Komentovat

Přidejte se do diskuze.
Jsem ráda za každý komentář!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *