Janáčkova filharmonie Ostrava: Kdyby tisíc klarinetů

S kamarádkou jsme se rozhodly využít příležitosti se kulturně vzdělat a zamířily jsme na Janáčkovu filharmonii Ostrava. Naším cílem se stalo představení klasické hudby Kdyby tisíc klarinetů.

Janáčkova filharmonie Ostrava patří mezi přední české orchestry. Zaměřena především na českou hudbu od klasiků až po hudbu posledních let, pořádá koncertní představení nejen pro české publikum, ale i v zahraničí. Je zvána ke koncertům do USA, Číny, Německa a dalších zemí. Pravidelně si můžete poslechnout JFO v Domu kultury v Ostravě, kde pořádá koncertní cykly a další slavnostní akce.

Koncertní představení kdyby tisíc klarinetů nás zanesla postupně nazpět stoletími. Začala v blízkém 20. století, ze kterého zazněla čtyřvětá Serenáda f moll op. 3 od maďarského skladatele Lea Weinera. Své místo si pak převzala Sonáta pro klarinet a klavír č. 1 op. 120 Johannese Brahamse a
Koncertní kus pro klarinet, basetový roh a orchestr č. 2 op. 114 od Felixe Mendelssohn-Bartholdyho. Koncert byl zakončen nádhernou Symfonii č. 1 C dur op. 21 od Ludwiga van Beethovena.

Janáčkova filharmonie Ostrava: Kdyby tisíc klarinetů

Nádherné živé vystoupení místy hravé, přecházející do dramatičtějšího tónu pod taktovkou šéfdirigenta JFO Förstera. Ačkoliv první skladba patřila čistě hudebnímu souboru, již v druhé a třetí skladbě dostal své sólo nejen basetový roh a klarinet, s kterým se nám představil Igor Františák a Daniel Svoboda.

Hodinu a půl dlouhé hudební představení s jednou kratší přestávkou jsme si opravdu užily a uteklo jako voda. Ačkoliv to byl náš první poslech filharmonie, rozhodně nebyl poslední a už plánujeme další návštěvu koncertu Janáčkovy filharmonie Ostrava. Vám tedy mohu jedině doporučit.

Cena za lístky je opravdu příznivá, kolem 200 Kč za dospělého a polovina za studenta. Ceny se různily dle usazení, protože vzadu vidíte lépe na všechny hudebníky.
Přiznám se, že mě překvapilo, kolik mladých lidí si tuto vážnou hudbu přišlo poslechnout.

Fotografie převzaty z FB stránky JFO.

0 Komentáře

Komentovat

Přidejte se do diskuze.
Jsem ráda za každý komentář!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *