Hrad Karlštejn

Přemýšlíte, kam si letos o prázdninách vyrazit? Což se takhle podívat na významnou českou památku, která se nachází 30 km od Prahy v krásném prostředí uprostřed Chráněné krajinné oblasti Český kras.

Hrad Karlštejn se nachází nad stejnojmennou vesnicí, ta název po hradu ale nenese dlouho. Až do dvacátého století je tato ves známá jako Budňany.
Hrad Karlštejn je národní českou památkou vystavěnou během časů českého krále a římského císaře Karla IV. Byl založen v roce1348 a pod dohledem Karla IV. byl vyzdoben a dokončen v roce 1365.

Hrad je stavěn stupňovitě. Nejníže položenou částí je Předhradí, Studniční věž a Purkrabský palác. Dále můžeme vidět výše položený pětipodlažní Císařský palác. Nad ním se tyčí Mariánská věž, kterou ovšem zastiňuje 60 m vysoká Velká věž nejvýše postavená. Ta v sobě ukrývá známou kapli sv. Kříže a navíc z jedné strany nemá ani okna z důvodu možného dobývání. Právě proto je obehnán celý hrad i mohutným hradebním systémem.

Hrad Karlštejn - cestování Čechy

Hrad Karlštejn - cestování Čechy Hrad Karlštejn - cestování Čechy

Tyto dvě věže jsou spojeny dřevěným mostem, možná vám to přijde podivné, že tak mohutný nádherný hrad má dřevěný most, ale je to právě proto, kdyby došlo k dobývání hradu, aby se dal most jednoduše strhnout a tak musely být obě věže dobývány zvlášť. Mezi Mariánskou věží a Císařským palácem byl v minulosti také dřevěný most, dnes na něm ovšem nalezneme krásný kamenný.

Nejbližší parkoviště k hradu je posazeno velmi nízko u Berounky. K dopravě k hradu můžete využít nejen svých chodidel, ale také zdolat zdlouhavou pěší stezku za pomocí koňského povozu, který seženete právě na parkovišti.

Hrad nabízí tři prohlídkové trasy

První trasa nabízí k prohlédnutí soukromé i reprezentační prostory Karla IV., kdy si prohlédnete část Císařského paláce a část Mariánské věže. Během této prohlídky budete mít možnost vidět mimo jiné kopii české svatováclavské a císařské říšské koruny.

V druhé trase můžete shlédnout interiéry Císařského paláce, Mariánské věže a Velké věže. Zde se nachází mimo jiné i kaple sv. Kříže, kde můžete vidět celkem 129 maleb svatých od Mistra Theodorika. Je třeba mít na paměti, že než se na hrad vydáte, musíte si několik dní předem rezervovat na tuto trasu místo v prohlídkové době. Když jste již na hradě, mnohdy bývají tyto prohlídky plně zaplněné a již se na ně tedy nedostanete.

Třetí prohlídková trasa nabízí prohlídku Velké věže, ale bez návštěvy kaple sv. Kříže.

Hrad Karlštejn - cestování Čechy

Hrad Karlštejn - cestování Čechy Hrad Karlštejn - cestování Čechy

My jsme se rozhodli projít si první trasu. Překvapilo mne, že na hradní prostory je hrad oproti ostatní pěkně vybaven a je zde mnoho zachováno.

V interiéru hradu není možné fotografovat, ani za poplatek, což se mi moc nelíbilo a je to škoda. Článek vám tedy zpříjemňují fotografie pouze exteriéru hradu. Dále jsem také našla oficiální kraťounké video hradu, kde zahlédnete něco z interiérů.

Jste sběrateli mincí z různých historických míst? Zde si svou minci můžete sami vyrobit za poplatek u uměleckého kováře. Stačí jen mít pořádnou sílu pro úder kladivem na vyražení mince.

1 Komentář
  1. rara
    rara says:

    Na hradě Karlštejnu jsem byla, už před rokem. Bylo to v zimě, kousek po Vánocích. Jeli jsme tam vlakem, a když jsme vystoupili z vlaku, tak jsme šli nahorů. Cesta se táhla nahoru, a my viděli mnoho obchůdků, nejen se suvenýry. Prodávali nějaké šály, čepice či rukavice.. Poté jsme viděli i muzeum voskových figurín,a betlémů. Byli jsme s epodívat v muzeu betlémů. Bylo to skvěle udělané, a betlémů tam bylo opravdu mnoho.Dále jsme cestou na hrad nacházeli také mnoho hospod, které nesly pěkné a velmi zajímavé názvy. Moc se mi tam líbilo!

    Odpovědět

Komentovat

Přidejte se do diskuze.
Jsem ráda za každý komentář!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *