Hrad Bouzov, zachovalý hrad plný pohádek

Uběhlo již takových 700 let od doby, kdy byl položen první kámen jako základ hradu Bouzov. I přesto jej nepotkal osud jako mnohé další hrady a místo zříceniny tak můžeme navštívit kouzelné místo připomínající dobu chrabrých rytířů a spanilých princezen.

Dnes stojí hrad v zajímavé lokalitě v blízkosti pivního města Litovel či města Loštice proslulého svými tvarůžky. Nachází se v kopcovité krajině schován mezi lesnatým porostem a z jižní strany je dokonce stíněn vrchem Bakule. My přijeli od východu a užívali si postupně vykukující věžičky a posléze nádherný výhled.

 

      

A jak to tedy bylo s hradem, který byl zbudován ke konci 13. století? Vlastníci se střídali z řad českých a moravských rodů, hrad vlastnil i Řád německých rytířů. Ten málem zapříčinil jeho zkázu, ale vše dopadlo dobře díky rodu Habsburků, který se zasloužil o jeho přestavbu. Hrad je od poloviny 20. století ve vlastnictví státu a byl prohlášen jako národní kulturní památka. Kamenná stavba vás zaujme hned na první pohled svoji architekturou ale i drobnými detaily jako jsou například všudypřítomné chrliče. Za zmínku rozhodně stojí i dva zcela funkční padací mosty.

Jak jsem již zmínila, hrad byl zrekonstruován a to na základě představ arcivévody Evžena Habsburského. Na přelomu 19. a 20. století prodělává značnou změnu nejen hrad, ale i městečko pod ním. Doposud chudý kraj je náhlým rozvojem vyhledávanou lokalitou nových obyvatel.

Právě díky rozsáhlé přestavbě je hrad velmi zachovalý včetně výmalby a podlah. Také zde naleznete unikátní vyřezávaný nábytek, spoustu obrazů, ale i nádobí a další věci všedního života na hradě. Takto rozsáhlý inventář zapůsobil na filmaře, kteří zde natočili velké množství pohádek, z nichž nejznámější je Arabela, Fantaghiro či O princezně Jasněnce a létajícím ševci.

 

     

Hrad Bouzov si pro vás připravil celkem osm prohlídek a cílí i na zahraniční návštěvníky. My se rozhodli pro rozšířenou prohlídku hradu, která nás provedla jeho místnostmi a vybavením včetně zbrojnice, naleznete zde ale i netradiční trasy, například pro velké Jak se staví středověký hrad nebo pro ty nejmenší Dětská trasa s Ohnivcem. Rozšířená prohlídka hradu Bouzov stála pro dospělé 150 Kč, snížené vstupné pak za 110Kč a celková prohlídka trvala 1 hodinu. Ostatní trasy mají obdobnou cenu i čas. Hrad je na vaše návštěvy připraven denně od dubna do října.

Pro více informací navštivte stránky hradu Bouzov, případně nahlédněte, jaká je návštěvní doba jednotlivých okruhů a jejich bližší charakteristika.

2 Komentáře
 1. Hannah's spirit
  Hannah's spirit says:

  Ahoj, super, že někdo píše o hradech. Miluju návštěvy hradů, čím starší, tím lepší :) A díky i za fotky, Jen mě napadá, ono se dnes smí na prohlídkách fotit? Já si pamatuju, že focení bylo vždy za příplatek, a to zdaleka ne všude.

  Odpovědět
  • Dragell
   Dragell says:

   Děkuji, jsem ráda, když mohu inspirovat k výletům, je to u nás pěkné :)
   Jinak co jsem si všimla, za poslední roky se to celkově dost všude změnilo a na většině hradech či zámcích jsem mohla fotit. Někde je to stále zakázané, ale mnohdy povoleno a to buď jen na konkrétních místech nebo s příplatkem. Všude každopádně bez blesku.

   Odpovědět

Komentovat

Přidejte se do diskuze.
Jsem ráda za každý komentář!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *