Historické centrum Třeboň a okolí

Třeboň je historické město ukrývající mnoha krásná zákoutí, jejichž dominantou je především nádherný a rozsáhlý zámek. Když jej ale máte prochozený včetně zahrady, kam v Třeboni zavítat pro další zajímavá místa?

Historie Třeboně se píše již od 12. století, ale teprve v 16. a 17. století se jí dostalo největšího rozkvětu. Město bylo budováno především Rožmberky a Schwarzenbergy. Dnes tak můžeme obdivovat především úchvatný rozsáhlý zámecký areál, do kterého se vchází nenápadnou branou z Masarykova náměstí.

Historické město Třeboň Historické město Třeboň

Historické město Třeboň Historické město Třeboň Historické město Třeboň Historické město Třeboň Historické město Třeboň

Historické město Třeboň: Kostel blahoslavené Panny Maria Královny a sv. Jiljí Historické město Třeboň: Kostel blahoslavené Panny Maria Královny a sv. Jiljí Historické město Třeboň: Kostel blahoslavené Panny Maria Královny a sv. Jiljí Historické město Třeboň: Masné krámky Historické město Třeboň: Zámek Třeboň

Zde má také svůj základ historické centrum, nádherné malované domky s podloubím a dekorativními průčelími. Celé náměstí vypadá jako z pohádky a uzavírá jej vysoká věž s rozhledem na celé město. Uprostřed náměstí pak naleznete Mariánský sloup a nádhernou renesanční kašnu.

Pokud projdete směrem k Husově ulici, projdete ke kostelu blahoslavené Panny Marie Královny a sv. Jiljí, jehož počátek se píše již v 13. století. Svoji podobu ovšem změnil při přístavbě kláštera a přestavbě kostela na klášterní. Tato památka s gothickou architekturou bohužel utrpěla při požáru v 18. století, i tak nabízí úchvatnou podívanou.

Odtud směrem zpět k Masarykovu náměstí se můžeme dostat pro změnu uličkou Masné krámy. Je to obdoba Zlaté uličky, kdy zde v minulosti bylo devět masných obchodů. Dnes tuto uličku oživuje drobná kavárnička, ovšem i tak z ní dýchá atmosféra časů minulých.

Jelikož bylo historické centrum obehnáno opevněním, které můžete v některých úsecích spatřit dodnes, bylo zapotřebí zde vytvořit průchozí body – Třeboňské brány. Ty jsou celkem čtyři a otevírají tak centrum ze západu (Budějovická brána), východu (Hradecká brána) a jihu (Svinenská a Novohradská brána). Každá z těchto bran je unikátní, neboť i jejich vznik se datuje do jiných období.

Když se vydáte směrem k rybníku Svět, nezapomeňte svojí návštěvou poctít třeboňský pivovar Regent, který je stále funkční a pivo se zde vyrábí v původních budovách. Ale vraťme se k rybníku Svět, jehož zakladatele Jakuba Krčína připomíná jeho socha na hrázi. Když se vydáte podél rybník, spatříte spoustu rybích sádek. Nezapomeňte si dát v některé restauraci třeboňského kapra, který je pro toto město tak typický!

Další tématické články:

Historické město Třeboň: Třeboňský pivovar Regent Rybník Svět

Historické město Třeboň Historické město Třeboň: Kapří sádky Rybník Svět: Socha zakladatele rybníku Jakuba Krčína Schwarzenberská hrobka Rybník Svět Rybník Svět

Pokud si udržíte cestu podél rybníka, nakonec dojdete k udržovanému parku, uprostřed kterého stojí monumentální Schwarzenberská hrobka, kterou doporučuji navštívit. Pokud svou pouť chcete zakončit něčím příjemnější, neváhejte využít lodní projížďky po rybníce Svět. Výkladu se bohužel nedočkáte, ale výlet a výhled je to opravdu příjemný.

Historické město Třeboň Mapa

Zdroj mapy mapy.cz.

0 Komentáře

Komentovat

Přidejte se do diskuze.
Jsem ráda za každý komentář!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *