Hadrián z Římsu (Divadlo Radost, letní scéna)

Ruměna je dcera rytíře, která byla přislíbena k vdavkám. Moc se jí do nich nechce, budoucí ženich se jí nelíbí, stejně tak jako doposud život s tetou cvičitelkou. Ráda by odešla za svým milým – pasáčkem, ale Hadrián už přišel na námluvy.

Příběh

Rytíř Světislav se rozhodne provdat svoji dceru Ruměnu za Hadriána z Římsu, syna Světislavova přítele. A tak na příchod tohoto rytíře všichni nedočkavě vyčkávají, až na Ruměnu, která se za něj provdat nechce. Je totiž zamilovaná do pasáčka Želmíra, který pase svoje stádo oveček pod hradem.

Jenže to už se k hradu blíží její nový nápadník a při bujarém večeru, kde víno teče proudem, je sňatek domluven. Jenže to už se k hradu blíží další Hadrián a ne poslední…
Který je ten pravý?

Divadelní hra Hadrián z Římsu

O Hadriánovi z Římsu

Hadrián z Římsu je divadelní hra od Václava Klimenta Klicpera, který je mimo jiné nazýván „otcem české veselohry“. Napsaná byla v první polovině devatenáctého století a bere si do hledáčku šlechtice a rytíře. V této veselohře je základním prvkem záměna osob, kdy se na divadelních prknech objeví rovnou tři Hadriánové, tak který je ten pravý? Navíc hra v pozadí vykresluje starý špatný systém (taková parodie rytířství) a zvyklosti oproti tomu novému.

Divadelní hra Hadrián z Římsu

Na scéně

Ve hře je plno humorných scén, kdy se nebudete moci přestat smát. Kdybych vám je nyní převyprávěla, nejspíš byste neshledali nic vtipného, ale právě jejich provedení na scéně je opravdu výborně sehrané.

Veselohra se odehrává na celkem třech různých scénách, které jsou v tomto provizorním prostředí letní scény velmi jednoduše a vtipně vytvořené. Jsou pohyblivé, velmi snadno a rychle k předělání. Vtipně je vyřešeno i okno hradu, které je na kolečkách a tak si ho každý může odvézt, kam potřebuje. Herci tak komunikují přímo s diváky a nehledí někam za scénu.

Divadlo Radost je především zaměřeno na hry pro děti, proto není divu, když se herci objeví v zářivě barevných kostýmech a nejsou to žádné šedé myšky. Některé postavy jsou i dozdobeny rudými kulatými lícemi, se kterými jsme se ještě nikdy v divadle nesetkala, ale do této veselohry mi nyní prostě neodmyslitelně patří.

Velmi se mi líbilo, jak byla hra lehce uzpůsobena i nářečí z okolí hradu Rožnov, kde se děj odehrává. Ale nejen tomuto dějovému zasazení, ale také parnému létu, které kolem nás zrovna panuje. Nejednou totiž mezi diváky přiletí sprška vody.

Hra je doplněna několika písněmi, včetně husitské skladby Ktož jsú boží bojovníci. Herci tak předvedli, že neumějí jen hrát, ale také zpívat a ovládají rozličné hudební nástroje. Svým hlasem, který většinu písní podkresloval, okouzlila Michaela Baladová.

Divadelní hra Hadrián z Římsu

Bonus: Veselohra na mostě

Doposud jsem zde mluvila o hře Hadrián z Římsu a také na něj jsem do divadla cíleně šla. Jaké bylo mé překvapení, když před publikum předstoupil pan Vlastimil Peška, ředitel divadla Radost. Oznámil nám, že jako zpestření pro nás má kratší půlhodinovou hru nesoucí název Veselohra na mostě.

Jedná se o částečně muzikální hru za použití loutek v životní velikosti, dále vodičů, ale i běžných herců (kteří většinou měli další loutku na starost).

Příběh nás zavedl na jedinou scénu, na moc, který z každé strany hlídala jiná armáda, obě znepřáteleny. Pro přejití po mostě jste museli mít propustku, jenže když jste ji nechali první hlídce, druhá vás už bez propustky nepustila. A tak na mostě uvázne hned několik osob, které rozvíjejí jednoduchou, ale zábavnou dějovou linii.

Divadelní hra Hadrián z Římsu

Závěrem

Při tomto představení se usadíte na venkovní letní scénu, která je stíněná a ve večerních hodinách příjemná. Představení je odlehčené, tak akorát stavěné pro horké dny, ve kterých si chceme odpočinout. Pobavíte se nad mnohými situacemi a zjistíte, že k tomu stačí i jednoduchá zápletka.

Obsazení
Světislav, rytíř na Rožnově – Vilém Čapek
Jenovéfa, jeho sestra – Eva Lesáková
Ruměna, jeho dcera – Barbora Dobišarová
Želmír, její milý – Matěj Štrunc
Soběbor, jeho přítel – Dalibor Dufek
Srpoš, žoldnéř – Pavel J. Riedl
Hadrián z Římsů – Pavel Novák
Jehoň, jeho zbrojnoš – Zdeněk Ševčík
Lepohlav, Světislavův sluha – Radim Sasínek
Sportovní komentátor – Jan Bradáč
Hudebníci, beran, ovce, kůň, krysa,
králíci a procházející turisté – Petr Šmiřák,
Michaela Baladová, Eva Jurůjová, Jiří Daniel,
Milan Potůček, Martin CenekO díle
Úprava, režie, scénická hudba: Vlastimil Peška
Scéna, loutky, kostýmy: Pavel Hubička

Fotografie převzaty ze stránek divadla Radost: divadlo-radost.cz

0 Komentáře

Komentovat

Přidejte se do diskuze.
Jsem ráda za každý komentář!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *