Gillian Flynn – Zmizelá (Jana Stryková, Jan Zadražil)

Amy a Nick jsou ukázkoví manželé, milující – tedy alespoň tak vystupují na veřejnosti. Ale neodehrává se za zavřenými dveřmi něco víc? A pak ta úžasná Amy jednoho dne zmizí a zanechá po sobě jen nedůkladně setřenou kaluž krve.

Příběh

Amy je drobná křehká ženuška, která bláznivě miluje svého manžela, nikdy se nestane tou hlídací semetrikou a píše si deník. Jenže pak jednoho dne zmizí ze svého domu, je objevena její zbraň a deníkové zápisky, jak se začíná svého manžela bát.

Ačkoliv je to její manžel Nick, který nalezne dům vzhůru nohama, strachuje se o svou ženu a zavolá policii, i přesto se stává podezřelým. Jeho neustálé pokusy se všem zalíbit, jeho nepřirozené úsměvy a nevhodné situace ho čím dál více posunují na špatnou stranu případu a on je proti všem důkazům zcela bezmocný.

Jediné, co mu zbývá, je každoroční hledání pokladu, které pro něho jeho manželka připravuje k výročí. A to je právě teď, nenalezne na jeho konci očištění svého jména? Vzkazy jej zasílají na společná místa, mají škádlivý obsah, jenže…

Styl psaní

Vím, že jsem skončila v půli věty, ale nemohu více odhalit. Je toho tolik, co si příběh připravil, velké množství detailů, kdy vše do sebe děsivě zapadá. Děj je členěn na tři části, kdy každá končí převratnou informací a naprosto vám změní úhel pohledu na příběh. Tak kdo je únosce jeho ženy? Je setřená krev ve velkém množství důkazem o vraždě? A není to samotný Nick, kdo stojí za tímto incidentem?

Audio

Audionahrávka využívá dvou pohledů a to Nicka a Amy, které sledujeme v realitě, skrze deníkové zápisky, ale i zpětně důležité zlomové události. A právě proto je využito dvou interpretů, kdy od role Amy se ponoří Jana Stryková a jako Nick se nám představí Jan Zadražil.

Hlasy jsou pro knižní postavy výborně zvoleny, skrze interprety postavy doslova ožívají. Oba interpreti si výborně poradili s textem, intonací v hlase. I při důležitém rozvoji postav během celé audioknihy, kdy na ně měníme náhled, nám hlasově stále odpovídají té dané představě (milující manžel nebo vrah?). Vydavatelství OneHotBook se zadařil opravdu skvělý výběr interpretů pro toto krimi.

Audiokniha je členěna na pasáže oddělené melodickou hrou na kytaru, která zvolenou melodií potrhuje náladu nahrávky a je to i kytarová skladba, která zakončí knihu, aby umocnila poslední kapitolu.

Závěr knihy je naprosto šokující, nechá vás doslova s otevřenou pusou nechápavě koukat na konec nahrávky, kdy váš dojem z knihy bude ještě více umocněn minutovou skladbou blues. Marně budete čekat na nějaké další řádky, kde vás autor ujistí, že to tak vážně nedopadlo.

Obal

Obal audioknihy věrně kopíruje obálku české verze této populární knihy. Využívá vhodně šedých odstínů v kombinaci s červenou. Přiznám se, že moc nejsem nadšená, když je na knize nějaká ta řádka k tomu, jak je kniha úspěšná, ovšem v tomto případě musím udělat výjimku, protože tahle audiokniha si tuto řádku zaslouží.

Gillian Flynn – Zmizelá (Jana Stryková, Jan Zadražil)

Ukázka

Hodnocení knihy

Mrazivé psychologické krimi, postupně gradující, s neuvěřitelnými detaily a přímo šokujícím koncem. Takový ten příběh, u kterého nemůže zmáčknout stop – já sama jej musela doposlouchat do 4h ráno, protože jsem nemohla jít prostě jen tak bez odpovědí spát.

Moje hodnocení: 10/10

Závěrečné shrnutí

Autor: Gillian Flynn
Název: Zmizelá
Interpret: Jana Stryková, Jan Zadražil
Žánr: psychologické krimi
Délka: 17h 29min
Vydavatelství: OneHotBook
Rok vydání: 2014

Fotografie obálky pochází z onehotbook.cz.

0 Komentáře

Komentovat

Přidejte se do diskuze.
Jsem ráda za každý komentář!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *