Festival vojenské historie na Helfštýnu uchvátil bohatým dobovým programem

Tento víkend hrad Helfštýn opět ožil a poskytnul útočiště pro mnoho vojáků z rozličných historických období. Na nádvoří vyrostla doslova vesnička bílých stanů a dokonce došlo na četné souboje, ale samozřejmě v přátelském duchu!

Ačkoliv se část hradu zrovna opravuje a zvažovalo se, že by se tento ročník festivalu vynechal, nakonec se vše úspěšně uskutečnilo. A ačkoliv ráno pršelo, nakonec i festivalové počasí bylo na jedničku, takže si vše návštěvníci mohli užívat plnými doušky. Tedy až na tu jednu část hradu uzavřenou kvůli rekonstrukci. I tak se tady objevili třeba Keltové, Germáni, mušketýři ze 30leté války či Rytíři svatého grálu.

 

    

Hlavní program probíhal nepřetržitě, na pódiu na hlavním nádvoří se střídaly šermířské skupiny se zajímavými ukázkami, ale také potěšilo divadlo, kejklíři a hudební či taneční vystoupení. Velmi se mi líbilo, že v programu byly zapojeny i ukázky boje, funkčnosti štítů či nabíjení mušket s odborným výkladem a zajímavými informacemi z té doby. Ale našlo se i místečko pro ženy a například jsme si mohli prohlédnout dobovou módu, oblékání a vázání různých druhů šátků za pomocí spon apod. Atmosféra byla opravdu vynikající.

Všude kolem dokola se nacházely stánky s občerstvením (tam tedy byly fronty dlouhé i na půl hodiny), s knihami, ručními výrobky, jako je keramika, kované umění, šperky a další. Pokud jste byli dostatečně odvážní – protože co jednou víte, to už si s sebou nesete navždy – tak jste si mohli u jednoho stánku nechat vyložit karety.

 

    

My jsme se nakonec pustili i do prohlídky stanového městečka, které obývali rozliční vojáci. Vše zde bylo dobové, od stanu, přes nábytek po nádobí a stravu. Mohli jste nakouknout na výrobu pečiva, včetně mletí mouky mezi kameny, na písařství nebo kovářství. Ty první dvě aktivity jste si dokonce mohli vyzkoušet a ušpinit se inkoustem nebo bílým práškem z mouky.

Hlouběji v hradu v jednom schovaném nádvoří se konaly pravidelné ukázky lukostřelby, včetně různých druhů luků a jejich průraznosti kroužkové košile štítu ale i brnění. Pokud jste si vystáli neustále se obnovující frontu po představení, mohli jste si vyzkoušet z luku dokonce zastřílet. Samozřejmě jste dostali takový luk, abyste ho zvládli natáhnout, ale i tak se přiznám, že to byl celkem dřina. Ale terč jsem zasáhla!

 

   

Na akci jsem byla poprvé a musím říct, že jsem si ji parádně užila. Rozhodně se těším na další ročník a doporučuji vám se tam zastavit, pokud jste milovníci živé historie. A jsem poučena pro příště – batůžek s pitím s sebou protože jinak budete jen stále stát ve frontě na kofolu, pivo a další nápoje.

Vstupné 160 Kč za dospělého, parkování těsně pod hradem na louce za 60 Kč na celý den.

2 Komentáře
  1. K
    K says:

    Helfštýn je moje milovaná zřicenina. Vždycky, když je tam nějaká akce, je to epické. Po mnoho let jsem jezdila na Hefaistion, bohužel letos se mi zatím nepoštěstilo. Tento festival jsem chtěla stihnout, ale mám pocit, že během toho víkendu se dělo snad úlně všechno :D
    S nadšením jsem si alespoň přečetla článek a tiše záviděla :D Ještě, že tyto fetivaly nejsou jedno za život :D

    Odpovědět

Komentovat

Přidejte se do diskuze.
Jsem ráda za každý komentář!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *