Druhý ročník Hortus Magicus v Květné zahradě

I letos jsme se dočkali nádherného barokního festivalu v čerstvě otevřené Květné zahradě, která těší naše oko teprve od roku 2014. Zahrada ožila díky barokní hudbě, tanci, ale i dobových aktivitách, které jsou pro tuto zahradu doloženy.

Festival Hortus Magicus probíhal příhodně 5.-6. září, když jsem si byla prohlédnout Kroměříž. Sice jsem díky tomu nemohla do Květných zahrad za běžnou cenu, ovšem program v zahradách za 350 Kč opravdu stál. Oba dva dny jsme si s přítelem perfektně užili.

První den jsme zamířili do zahrad až ve večerních hodinách, kdy zahrada přinášela zvláštní atmosféru. I přes pozdní hodiny jsme nakoukli do rotundy, kde probíhal koncert pražského souboru Collegium Marianum. Housle a kytara dostávaly nádherných rozměrů, neboť rotunda krásně roznáší zvuk. Navíc zde byly speciální výzdoby a nádech tajemna předávaly podivuhodné místnosti se sochami čertů.

Druhý ročník Hortus Magicus v Květné zahradě 2015

Druhý ročník Hortus Magicus v Květné zahradě 2015 Druhý ročník Hortus Magicus v Květné zahradě 2015 Druhý ročník Hortus Magicus v Květné zahradě 2015 Druhý ročník Hortus Magicus v Květné zahradě 2015 Druhý ročník Hortus Magicus v Květné zahradě 2015

Cesta osvětlená pomocí svící a pochodní od dobově vystrojených průvodců nás zavedla na Jahodový kopec, z jehož vrcholku jsme mohli u Pstružího rybníku zhlédnout zvláštně nasvětlené barokní divadlo. Sice technika nejprve zlobila a málem k tomuto představení nedošlo, ovšem o netradiční zážitek jsme nepřišli.

Shlédli jsme secvičený příběh Magdaléna lascivní a kajícná, kdy se žena rozhodovala mezi dvěma muži se zajímavým vyústěním. Celé divadlo bylo protkáno hudbou, zpěvem i tancem. Odehrávalo se nejen na uměle nasvícené cestě, ale i na okolní louce nasvícené sítí pochodní. Divadlo přineslo opravdu netradiční zážitek, který jsme si velmi pochvalovali.

Druhý ročník Hortus Magicus v Květné zahradě 2015

Druhý ročník Hortus Magicus v Květné zahradě 2015 Druhý ročník Hortus Magicus v Květné zahradě 2015 Druhý ročník Hortus Magicus v Květné zahradě 2015

Tak jako divadlo navazovalo na barokní atmosféru místa, tak pokračoval i ohňostroj, který se stal vyvrcholením tohoto dne festivalu. V barokním duchu, převážně u země na otáčivých stojanech se rozehrály barevné jiskry rozličných barev. Občas vystřelil i větší ohňostroj vysoko do vzduchu, jak jsme zvyklý nyní.

I druhý den byl připraven speciální program, my jsme si ovšem procházeli zahrady a až na závěr jsme si nechali chvilku pro hudební lahůdky pod kolonádou. Krásná barokní hudba přilákala velké množství posluchačů – malých i velkých.

Nejen hudební představení občas doplněné zpěvem či tancem, ale především šikovné aktivity dokázaly u vážné hudby udržet i ty nejmenší posluchače. Děti si tak zatančily nebo se třeba pokoušely v hudební skladbě objevit opakující se prvek.

Ačkoliv jsme si procházeli zahrady sami dle svého uvážení, i přesto se rozhodli pořadatelé nezanevřít na komentované prohlídky. Navíc jste mohli sledovat aranžování květin či si dokonce zapůjčit na půl hodiny dobový kostým, který představoval neuvěřitelný zážitek nejen pro nositele, ale i pro všechny ostatní. Škoda jen, že jsem objevila půjčovnu až ve chvíli, kdy jsme opouštěli zahradu a tak jsem si nemohla vyzkoušet procházku zahradou v dobovém oblečení.

V zahradě byla také připravena spousta aktivit, které se snažily držet dobových záznamů, jak a kde probíhaly nebo alespoň aby byly z dané doby. My jsme nakoukli do kuželny, která byla uzpůsobena pro malé i pro velké. Zrovna zde aktivně shazovali kuželky dva hoši a tak jsme se chvíli dívali, jak se jim daří a následně jsme se vydali prozkoumat zahrady dál.

Druhý ročník Hortus Magicus v Květné zahradě 2015

Druhý ročník Hortus Magicus v Květné zahradě 2015 Druhý ročník Hortus Magicus v Květné zahradě 2015 Druhý ročník Hortus Magicus v Květné zahradě 2015 Druhý ročník Hortus Magicus v Květné zahradě 2015 Druhý ročník Hortus Magicus v Květné zahradě 2015 Druhý ročník Hortus Magicus v Květné zahradě 2015

Kromě stálého labyrintu a bludiště, ve kterém se dalo házet kroužky, jsme si také zašli k soše dvou zápasníků. Zde probíhala hra v zrcadlení a napodobování svého soupeře. Kdo se lépe udrží na malých podstavcích?

To a mnohem více nabízela zahrada a já doufám, že se do ní opět jednou vrátím během tohoto úžasného barokního festivalu.

0 Komentáře

Komentovat

Přidejte se do diskuze.
Jsem ráda za každý komentář!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *