Do zoologické zahrady se psem? V těchto zoo ano!

Přemýšlíte o tom, že byste vzali svého čtyřnohého kamaráda do zoo seznámit se s novými pachy a prožít nové zážitky? A víte, že ne všude můžete psy do zoologických zahrad vzít? Připravila jsem si pro vás seznam míst, která můžete se svými chlupatými společníky navštívit.

Nakonec jsem vypátrala až sedm zoologických zahrad a parků, které za určitých podmínek dovolují vstup i pejskařům. Samozřejmě udávají konkrétní pravidla pro vstup, které je vhodné si na jejich internetových stránkách nastudovat. Přičemž ne v každé zoo budete za psa platit vstupné.

Všem zoologickým zahradám, které jsou zde uvedeny, jsem zaslala sérii tří otázek. K dnešnímu dni se mi ozvaly čtyři, které se rozhodly odpovědět.

Na jaké otázky jsem se ptala?

  • Ve většině zoologických zahrad je vstup psům zakázán. Proč jste se rozhodli jim umožnit vstup právě do vaší zoo?
  • Pokud chce vzít majitel svého čtyřnohého kamaráda do zoo, jaké podmínky a pravidla musí dodržovat?
  • Co vaše zoo psům nabízí?

Zoopark Chomutov – www.zoopark.cz

Zoopark ChomutovPsi do Podkrušnohorského zooparku mohou, navíc zdarma. Jedinou podmínkou je, aby byli z bezpečnostních důvodů na vodítku, větší plemena musí být též opatřena náhubkem. Vyjít vstříc majitelům psů nám umožnila velká rozloha zooparku, prostorné cesty a minimum vnitřních expozic, kam se obvykle z pochopitelných důvodů se psy chodit nesmí.
Psům už žádné další atrakce nenabízíme :), jejich majitelům jsou k dispozici papírové pytlíky na exkrementy, které musí používat a několik zdrojů vody.

Zoo Olomouc – www.zoo-olomouc.cz

Zoo OlomoucDo Zoo Olomouc mají psi v doprovodu svých páníčků vstup povolen při dodržení určitých pravidel, a to:

 

  • nesmí vstupovat do pavilonů a průchozích výběhů,
  • musí být na vodítku,
  • psi větší než kokršpaněl musí mít náhubek.

K povolení vstupu jsme přistoupili zejména proto, že při dodržení výše uvedených pravidel nevidíme důvod, proč by nemohli. Pro zvířata chovaná v zoo je pohyb psů v areálu vítaným zpestřením, obvykle reagují zvýšením pozornosti i aktivity, což je zpětně přínosné i pro návštěvníky, mohou tak pozorovat reakce zvířat na sebe navzájem.

Psům nabízíme kromě misek s vodou rozmístěných po areálu, také možnost setkání se zvířaty, která běžně nepotkají, pohyb v příjemném prostředí jiného charakteru, než je běžné pro jejich vycházky a v neposlední řadě příjemný čas strávený ve společnosti svých páníčků místo čekání osamotě doma.

Zoo Dvůr Králové – www.zoodvurkralove.cz

Zoo Dvůr KrálovéOdpověď by zněla spíš, že nebyl důvod psům vstup zakazovat. Areál je velký, cesty široké a zvířata jsou buď za sklem, nebo za příkopem na prostorných výbězích, kde je přítomnost psů neruší. U nás smí psi i do většiny pavilonů, zvířata jsou na psí návštěvy zvyklá a většinou je berou jako zpestření (hlavně šelmy…).

Majitel by měl hlavně posoudit, jestli opravdu udělá svému psímu kamarádovi návštěvou zoo radost.  Klidný a zcestovalý pes si návštěvu užije.  Ten, který není zvyklý se pohybovat mezi lidmi a kterého děsí cizí pachy, radost mít nebude a smýkaný majitel asi také ne.

Pozornost doporučuji věnovat i počasí a raději volit chladnější dny s menší návštěvností. Pes musí být ovladatelný a celou dobu návštěvy na vodítku. Samozřejmostí musí být i úklid po vykonání potřeby.

Co zoo psům nabízí?
Krásné prostředí plné zeleně, nezvyklé pachy i zážitky, doprovázení páníčka do pavilonů (kromě ptačích), vyjížďku Safaribusem po safari (Afrika truck, který zajíždí i do lvího safari je pro psy zakázán), vstup do restaurací a kaváren, psí pítka a v případě horka i vodotrysky pro první pomoc :-)

Zoo Ústí nad Labem – www.zoousti.cz

Zoo Ústí nad LabemZoo Ústí nad Labem umožnila návštěvu majitelům psů s jejich mazlíčky již před lety, v roce 2004. Po dlouhých diskuzích a zvažování se vedení zoo rozhodlo vsadit na to, že do zoo vezmou své psy zodpovědní majitelé, kteří se svým zvířecím kamarádem tráví mnoho času a je to pro ně společník, který je doprovází všude, takže jej nechtějí zbytečně nechávat doma samotného.

Návštěvníci platí při vstupu do zoo za psa poplatek 60 Kč. Je třeba dodržovat určitá pravidla – psi musejí být po celou dobu návštěvy na vodítku, nesmí do pavilonů, do průchozích výběhů a na dětská hřiště, samozřejmostí je úklid exkrementů.

Pro psy jsou na několika místech v areálu pítka na vodu, většinou u úvazišť před pavilony. Na místa, kde lze psa zanechat upozorňuje značka „Tady na tebe počkám“. V pokladně zoo jsou k dispozici sáčky na exkrementy, ale většina návštěvníků si nosí již automaticky vlastní.

Bližší informace naleznete zde.

Pejsi v Zoo Ústí nad Labem

Psi v ZOO Ústí nad Labem Psi v ZOO Ústí nad Labem

Za poskytnutí fotografií děkuji Zoo Ústí nad Labem – www.zoousti.cz.

0 Komentáře

Komentovat

Přidejte se do diskuze.
Jsem ráda za každý komentář!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *