Dixit Journey

Žádné číselné souboje, přebíjení se, strategické postupy – jen čistá fantazie, na tom funguje hra Dixit. Probuďte ji s kouzelně ilustrovanými kartami, které učarují jak těm nejmenším, tak i těm větším.

Společenská karetní hra Dixit Journey

Vizitka

Název: Dixit Journey
Výrobce: Blackfire
Herní doba: 30 min
Počet hráčů: 3-6
Vhodnost: 8+
Rok vydání: 2012
Orientační cena: 599 Kč

Ponořte se do světa své vlastní fantazie, objevte nové obzory a příběhy mluvící z nádherně ilustrovaných karet.  Která karta odpovídá nejvíce vypravěčovu popisu? Dokážete zmást ostatní hráče svými kartami?

Ocenění hry

2012 – nominace na  Golden Geek Best Party Board Game
2013 – nominace na  Golden Geek Best Party Board Game

Společenská karetní hra Dixit Journey

Obsahuje

Hra obsahuje hrací desku s přehledem bodování, 6 figurek, 6×6 žetonů v barvách figurek, 84 nádherně ilustrovaných a samozřejmě pravidla.

Příprava hry

Každý hráč obdrží šest karet a vybere si svoji barvu. Obdrží v této barvě šest žetonů s čísly 1-6 a dále také figurku, kterou položí na startovní pole herního plánu.
Ze zbylých karet se vytvoří dobírací balíček.

Společenská karetní hra Dixit Journey

Jak se hraje?

Hra se dělí na kola, kdy v každém kole je jeden vypravěč. Tato role se každé kolo posouvá ve směru hodinových ručiček. Hráči se tak pravidelně střídají.

Vypravěč si ze svých karet vybere jednu, kterou popíše. Je jen na něm, zda názvem filmu, písničkou, jedním slovem či dokonce zvukem.
Ostatní hráči na tento zadaný popis vyberou jednu kartu ze svého balíčku a všechny tyto karty (včetně vypravěčovi) se položí doprostřed stolu obrázkem dolů. Karty se zamíchají, následně otočí a poskládají vedle sebe k číslům u kraje herního plánu.

Nyní hráči (bez vypravěče) hádají, která karta je ta vypravěčova. Svoji volbu dají najevo pomocí žetonu s příslušným číslem. Tento žeton je umístěn na stůl, ovšem číslem dolů. Jakmile na stůl položí žetony všichni hráči, žetony se otočí a vypravěč prozradí svoji kartu.

Společenská karetní hra Dixit Journey

Bodování
Jestliže všichni nebo nikdo neuhodl vypravěčovu kartu, pak všichni hráči obdrží 2 body a vypravěč 0.
Pokud kartu uhodl jen někdo, pak vypravěč a hráči, kteří kartu uhádli, dostanou 3 body.
Dále hráč, jehož karta byla označena žetonem, obdrží za každý žeton 1 bonusový bod.

Dle bodování si tedy můžete povšimnout, že není vhodné v roli vypravěče popsat kartu zcela konkrétně. Je potřeba zapojit fantazii, aby tento popis pasoval na více karet. Není totiž pro vypravěče žádoucí, aby kartu uhádli všichni, ale musí alespoň někdo.

Závěr kola
Body se vyznačují na herním plánu pomocí figurek. Dále jsou všechny karty ze stolu umístěny na odkládací balíček a hráčům jsou rozdány nové karty z dobíracího balíčku, aby každý měl šest. Hráči si také rozeberou své žetony ze stolu.
Nyní se posouvá role vypravěče po směru hodinových ručiček.

Společenská karetní hra Dixit Journey

Cíl hry

Hra končí v okamžiku, kdy dojdou karty v dobíracím balíčku. Vítězem je ten kdo buď získal nejvíce bodů nebo první dojel do cíle.

My vždy hrajeme hru tak dlouho, dokud všichni nebo převážná většina nedojede do konce. Tedy nehrajeme závod, ale užíváme si hru. V takovém případě většinou musíme jednou promíchat a znovu použít celý balíček.

Rozšíření hry

Hra je novým samostatným základem hry speciálně vytvořeným pro americký trh, kterému nevyhovovaly obrázky původní hry. Jedná se o rozšíření Dixit 3, které je ovšem obohacené o bodovací desku s figurkami.  Je volně rozšiřitelný s dalšími základy Dixit a Dixit Odyssey a dalšími jejich rozšířeními Dixit 2, 4 a 5 Daydreams.

Společenská karetní hra Dixit Journey

Závěrečné hodnocení

Jelikož se jedná o další verzi hry Dixit, nezbývá mi nic jiného, než porovnat s původní hrou. Předně se mi líbí, že je deska tentokrát umístěna mimo krabici a je na ní přehled bodů. Na druhou stranu tentokrát postrádám nějaké hezčí zpracování figurek, ve hře jsou jen obyčejné.

Motivy karet jsou nádherně zpracované a opravdu vám učarují. I přesto se mezi nimi našly kousky, které jsme drželi na ruce velmi dlouhou dobu (i od začátku hry) a neměli jsme je jak zapojit do hry. Občas dojem ponuřejších karet.

Každopádně hra je perfektní pro hráče napříč generacemi, má velmi jednoduchá všem přístupná pravidla a je kreativní. Navíc hra s jinými přáteli probíhá opět úplně jinak, protože vždy záleží také na tom, jak ostatní hráči přemýšlejí.

+ Jednoduchá pravidla
+ Kreativita
+ Herní deska
+ Ilustrace karet
– lepší dojem z původní hry

Moje hodnocení: 4/5
1 Komentář

Komentovat

Přidejte se do diskuze.
Jsem ráda za každý komentář!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *