Dietrichsteinská hrobka, připomínka rodu, který změnil Mikulov

Pokud se vydáte v Mikulově na Náměstí, spíše než zámek se vstupem nacházejícím se v jednom rohu vás zaujme velká stavba v jeho rohu protějším. Jedná se o rodinnou hrobku rodu Dietrichstejnů.

Rod Dietrichsteinů v Mikulově

Dietrichsteinové získali mikulovské panství již v 16. století darem od císaře Maxmiliána II. Adam Dietrichstein byl totiž hofmistrem na císařských dvorech a peníze od císaře chodily opožděně či vůbec. Daný dluh byl tak císařem splacen bohatým jihomoravským panstvím Mikulov.

Jenže to v té době nemělo ani jeden kostel a Adam Dietrichstein jej začal rekatolizovat. Tím je ovšem mnohem známější jeho třetí syn kardinál František Dietrichstein, který mimo jiné prosadil přestavbu mikulovského zámku, kde nechal vybudovat jednu z největších a nejvýznamnějších knihoven střední Evropy té doby. Je také zakladatelem poutní cesty na Svatý kopeček s kapličkami zobrazujícími zastavení z křížové cesty, která je dnes častým cílem turistů.

V 17. století nechal v Mikulově vystavět mimo jiné loretánskou kapli, kopii Bramantovy kaple v Loretě. Učinil z ní poutní místo, kam docházeli poutníci z širokého okolí poklonit se Černé Madoně loretánské. Kolem kaple byl následně vybudován kostel sv. Anny, jehož osud byl zpečetěn požárem o více jak sto let později. Bohužel při této nehodě zborcená část kostela pod sebou pohřbila i loretánskou kapli, která již nebyla obnovena.

Ale vše se mění v 19. století, kdy právě této nehody využili Dietrichsteinové a torzo kostela sv. Anny přebudovali v Dietrichsteinskou hrobku. Dnes je zde uloženo 45 rakví s ostatky tohoto rodu tak úzce spojeného s Mikulovem a jeho katolizací.

 

   

Prohlídka Dietrichsteinské hrobky

Pokud vejdete za zdobnou bránu, uvítá vás menší nádvoří, na kterém původně bývala loretánská kaple. Dnes zde stojí socha na poctu Františku Dietrichsteinovi. Na první pohled vás jistě nepřilákají dveře za jeho zády, ale když se k nim postavíte, zjistíte, že jsou vysoké a klika je nad vaší hlavou. Pro naše oči se jedná o menší optický klam, neboť proporčně jsou vyrobeny správně.

Hrobku tvoří dvě věže, kde vaše prohlídka také započne. Dozvíte se něco o historii a také o zvláštních nálezech v této hrobce, pozoruhodností jsou zrestaurované hedvábné šaty Karolíny Maxmiliány nebo kanopa ukrývající srdce Františka Dietrichsteina (jeho ostatky jsou uloženy ve Vídni). Budete se moci také dostat na horní terasu mezi věže, odkud se můžete rozhlídnout na okolí.

Prohlídka pokračuje v hrobní kapli, odkud můžete přejít do dvou bočních lodí, kde jsou uloženy všechny rakve s pozůstatky tohoto rodu. Nejspíše vás překvapí, kolik je zde vlastně pohřbeno dětí, ale dříve bylo bohužel běžně, že žena porodila více jak 10 potomků, z nichž se málokterý dožil dospělosti. Velmi častá jsou zde úmrtí na epidemie, které řádily v Evropě. Je jen na vás, zda zvážíte vstoupení do hrobky – jedná se o přízemí, místnosti jsou prosvětlené, i přesto je zde atmosféra skličující vzhledem k počtu věčně uložených dětí.

 

Důležité informace před návštěvou

Otevírací doba
duben – červen: denně od 10.00 do 17.00
červenec – srpen: denně od 9.00 do 18.00
září – říjen: denně od 10.00 do 17.00
listopad – březen: Otevřeno jen po předchozí telefonické rezervaci pro skupiny 10 a více lidí

Vstupné
vstupné duben – říjen: plné 70 Kč, snížené 50 Kč, rodinné 190 Kč
vstupné listopad – březen: plné 100 Kč, snížené 50 Kč, rodinné 250 Kč
večerní prohlídky: plné 100 Kč, snížené 50 Kč, rodinné 250 Kč

Fotografování zdarma

Doprava
Kousek u Mikulova se nachází železniční stanice a u ní je i autobusová zastávka dálkových spojů např. z Brna či Břeclavi. Některými autobusy se dostanete blíže k centru. Pokud se rozhodnete přijet autem, rozhodně neváhejte vjet do města, kde najdete poblíž historického centra hned několik parkovišť.

 

  

Ohlédnutí za návštěvou

Nádherná hrobka vás okouzlí svým vzhledem spíše zvenčí či na svém malém nádvoří. Uvnitř na vás dýchne atmosféra dřívějších majitelů tohoto města a raritní nálezy. Pokud chcete nahlédnout do rekatolizace Mikulova a životních osudů rodu Dietrichsteinů, je pro vás tato hrobka vhodným zdrojem informací.

2 Komentáře
 1. K
  K says:

  Mikulov plánuji navštívit už nějaký ten pátek, bohužel osud mě zavedl na všechny možné světové strany, jen ne na jižní Moravu. Ale plánuji letos navštivit po letech Lednickovaltický areál, tak to asi vezmeme cestou :)

  Odpovědět
  • Dragell
   Dragell says:

   Jestli tam pojedeš, tak nelépe to spojit i s nějakou akcí, mají tam výborné trhy s tradičními výrobky a potravinami a s kouzelným programem :) Mám to tam moc ráda. A lednickovaltický areál též doporučuji. Tam jsem byla pár dní na dovolené a stejně to nestačilo :D

   Odpovědět

Komentovat

Přidejte se do diskuze.
Jsem ráda za každý komentář!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *