Dangerous Dave in the Haunted Mansion (1991)

Pojďte se ponořit do jedné z prvních hororových her, vezměte do ruky brokovnici a vyčistěte patra strašidelného domu, který v sobě ukrývá pradávné zlo.

Příběh

Daveův bratr Dilbert je unesen a všechny stopy vedou k podivnému domu hrůzy. Dave neváhá ani minutu, aby se vrhnul dovnitř zachránit svého bratra. To ještě netuší, že zvenčí opuštěný dům uvnitř skrývá oživlé zlo z těch nejhorších nočních můr. Dave se tak musí postavit nemrtvým, duchům, pavoukům či vlkodlakům, aby vysvobodil Dilberta z rukou té nejděsivější příšery.

Herní svět

Celá hra se odehrává v podivném domě hrůzy, který byť v prvních chvílích může působit světle a méně nepřátelsky, protože první party zombíků porazíte lehce, ale čím více se zanoříte do jeho hlubin, tím více temnější prostory budete procházet. Samozřejmě nemůžete minout ani ta nejhororovější místa, jako je sklepení či podzemí.

Během celkových osmi levelů se Dave potká s rozličnými příšerami, z nichž každá má svůj způsob pohybu a útoku. Některé vrhají nože, jiné se spouští ze stropu, další se zase zničehonic zjeví a prostě k hrdinovi přiletí. Na každého je tak potřeba být připraven jiným způsobem a taktikou. Kromě klasických nepřátel čekají v temnotách domu i dva bossové a to jeden v polovině a druhý na závěr celé hry.

 

Zpracování

Jelikož se jedná o akční hru, určitě očekáváte nějaké to násilí. To se zde v malé míře objevuje právě při smrti Davea, která se nám jako drobná animace zobrazí v malém rámečku uprostřed obrazovky. Animace se samozřejmě liší dle dané příšery, která Davea zabila.

Herní prvky

V akčních hrách je běžným prvkem, že po cestě sbíráte náboje nebo zbraně, které pak v průběhu hry používáte proti nepřátelům. Zde je to ale trochu jinak a velmi originálně vyřešeno. Po celou cestu nenaleznete ani jeden z těchto prvků, neboť Dave má při sobě 8 rannou brokovnici. Jakmile chvíli stojí, tak si automaticky začne dobíjet. Možná si říkáte, že to pak hra musí být neskutečně jednoduchá, ale opak je pravdou. Pokud dojdou Daveovi náboje ve chvíli, kdy proti němu kráčí byť třeba ještě jeden nepřítel, může se mu to stát osudným. Stejně tak se ztěžuje odstranění bosse, kterého na osm ran nezastřelíte a nemáte před ním kam utéct. Dobíjení je tak potřeba promyslet a uskutečňovat pravidelně na již vyčištěných plochách.

U zbraně velmi uvítáte také další neobvyklý prvek v této době, a to možnost mířit nejen před sebe, ale také nahoru a dolů. To se může hodit, když střílíte na pavouky, do dalšího patra nebo po schodech sestupují zombíky.

 

Jediné, co lze v prostorách domu sbírat, jsou různé drahokamy a další věci, které vám věnují určitý bodový obnos. Ten získáváte i za zabití příšer. Jakmile dosáhnete 10.000 bodů, Dave dostane automaticky jeden herní život. Ty se občas dají nalézt i na daných levelech, mnohdy v tajných místnostech.

Zvláštností na této hře je, že se nedá ukládat. Je tedy nutné ji dohrát od začátku do konce a na to dostanete na začátku hry tři životy. Pokud vás některá z příšer zabije, začínáte na stejném levelu, kde jste zemřeli, ale opět plném příšer. Při celkovém počtu osmi levelů se může zdát ukládání jako nepotřebná věc, ale není tomu tak, hra je opravdu obtížná. Ovšem čím více budete hru hrát, tím více si zapamatujete rozmístění nepřátel a lehce je odstraníte. Hráči, kteří mají tuto hru v malíčku, ji dokážou dokončit i za půl hodiny. Ale k takovému výsledku se budete propracovávat velmi pomalu, to mi věřte. Tato hra nabízí hodiny zábavy, protože se nenechá jen tak lehce porazit.

 

Závěrečné hodnocení

Hra je opravdu velmi obtížná na dokončení především díky absenci možnosti uložení, ukrývá však v sobě spoustu zajímavých prvků jako je neměnná zbraň a její dobíjení pouze v případě, kdy se hrdina nehýbe. Hra obsahuje množství nepřátel, z nichž každý se jinak pohybuje a útočí, což dodává hře na pestrosti a je potřeba být neustále ve střehu. Ale opakování dělá mistry, tak zvládnete zachránit nebohého Dilberta z útrob strašidelného domu?

Je to hra, ke které se vždy jednou za čas velmi ráda vracím a dobře se odreaguji.

Moje hodnocení: 9/10

Herní série

  • Dangerous Dave
  • Dangerous Dave in the Deserted Pirate’s Hideout
  • Dangerous Dave In The Haunted Mansion
  • Double Dangerous Dave
  • Dangerous Dave Returns
  • Dangerous Dave’s Risky Rescue
  • Dave Goes Nutz!
  • Dangerous Dave Goes Nutz!

Základní shrnutí

Série: Dangerous Dave
Díl: Dangerous Dave in the Haunted Mansion
Žánr: Akční plošinovka
Vývojaři: id Software
Rok vydání: 1991
Moje hodnocení: 9/10

2 Komentáře

Komentovat

Přidejte se do diskuze.
Jsem ráda za každý komentář!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *