Cylin Busby – Jednou ano, dvakrát ne

Dokážete si představit, že jste mladý, aktivní člověk, který díky svému koníčku se jednoho dne probudí v nemocnici upoutaný na lůžku a neschopný jakéhokoliv pohybu? Jak svůj život vnímá takový člověk?

Příběh

West Spencer je středoškolák, maturitu má na dosah, ovšem jednoho dne se změní a jeho hazardní koníček se obrátí proti němu. Probouzí se v nemocnici a je ochrnutý. Je napojen na všechny ty podivné přístroje udržující ho při životě a dokáže komunikovat jen pomocí mrkání – jednou ano, dvakrát ne.

I přes svůj zoufalý stav mu drobná potěšení činí návštěvy rodiny, přátel, ale i pacientky z vedlejšího pokoje. Je to drobná dívenka jménem Olivie, která pomáhá Westovi vyrovnat se nejen z jeho situací, ale také společně bádají za původem jeho nepříjemných nočních můr. West tak zjišťuje, že Olivie je mu největší oporou a začíná k ní pociťovat lásku.

Jenže termín jeho operace, která by ho měla zbavit ochrnutí, se blíží. Olivie jej od tohoto kroku zrazuje, protože mladík začíná pomalinku hýbat končetinami a vrací se mu cit. West chce ovšem riskantní krok podniknout. Uvidí se s Viktorií ještě někdy? Kam povede toto nebezpečné rozhodnutí?

Styl psaní

Vnímají svět lidé, kteří jsou v kómatu? Má smysl na ně mluvit? Uvědomují si, co se děje? West je chvílemi „vzhůru“ a chvílemi v područí snů. Kniha se zaobírá otázkou, zda si dokáže uvědomit, kdy je to realita a kdy sen. A jak se vlastně se vším dokáže vyrovnat, jakmile se z tohoto stavu dostane.

Kóma je dosud neprozkoumaný stav, často slýcháme, že mluvit na lidi v kómatu je vhodné, že vnímají. A právě toho využívá autorka tohoto příběhu a zanořuje mladíka hazardujícího se životem do nepříjemné situace.

Kniha je spíše pro hloubavé čtenáře, kterým předkládá lásku dvou lidí uváznutých ve stejně nemilé situaci a nejen to. Předává mezi řádky poselství, jak je život důležitý, jak si jej máme vážit a že po tragické události už nikdy nemusí být všechno tak, jak bývalo.

Obálka

Opravdu dlouho jsem se zamýšlela nad tím, proč byla zvolena tato obálka, ale přeci jen, nemocniční prostředí by asi moc nelákalo teenagery ke čtení knihy. A to je přeci účel obálky – nalákat.
Její symboliku jsem objevila až po závěrečném dočtení knihy. Je to vodní živel, druhý svět, v němž čeká na Westa jeho životní láska. Ovšem je to ten svět, ve kterém dokáže a chce žít? A co je vlastně ten druhý svět zač?

Cylin Busby - Jednou ano, dvakrát ne

Úryvek

Někdo pláče. Dívka. Není to žádný pěkný pláč, jako když pláčou herečky, kdy delikátní slzy klouzají po krásné tváři. Tohle je brek, bulení a lapání po dechu. Opravdový pláč. Musím se probudit.
Musím jí pomoct, ať je to kdokoli. Donutím se otevřít oči, ale nikoho nevidím. Vidím jen bílou stěnu a na ní nějaký přístroj.
Postupně rozeznávám náramek na měření tlaku krve a velký monitor – jako u doktora. Pláč najednou ustane. Kde je? Ta plačící holka? Musím ji najít. Něco se stalo, něco vážného. Zkusím se posadit, vstát z postele, ale nejde to. Ruce mám připoutané. Nohy mě neposlouchají. Ležím jako prkno na posteli a nemůžu se ani hnout. Nemůžu mluvit. Nemůžu pohnout hlavou, nemůžu pohnout ústy. Srdce mi buší. Padám. Padám.

– strana 7, kapitola první

Hodnocení knihy

Je neuvěřitelné, že jedna celá kniha se téměř na všech stranách dokáže zabývat vnímáním člověka v kómatu. I přesto nám dokáže podat hodnotný příběh s vážným poselstvím. Važme si svého života, nehazardujme, protože i kdybychom nehodu přežili, nic nemusí být jako dřív.
Nečekejte nic akčního – co také zvládne kluk upoutaný k lůžku? Maximálně za pomoci další pacientky vyjet na tajnou procházku.

Moje hodnocení: 7/10

Závěrečné shrnutí

Autor: Cylin Busby
Název: Jednou ano, dvakrát ne
Žánr: romantické, mystery
Vazba: pevná s přebalem
Počet stran: 248
Nakladatelství: CooBoo
Rok vydání: 2014
Moje hodnocení: 7/10

Fotografie obálky pochází z cooboo.cz.

0 Komentáře

Komentovat

Přidejte se do diskuze.
Jsem ráda za každý komentář!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.