Chrám sv. Barbory, připomínka bohatství hornického města

Kutná Hora byla historicky významným městem díky těžbě stříbra a stříbrných rud. Řádně zbohatla a proto není divu, že byla pro město naplánována velkolepá stavba, kterou si překvapivě občané financovali sami. Její úchvatnost dokazuje i dnešní zájem turistů a zapsání v roce 1995 do seznamu Světového dědictví UNESCO.

Sice původní plánovanou stavbou měl vzniknout chrám daleko větší než je nyní, ale bohužel finance nakonec jeho délku o něco zkrátily. I přesto se jedná na české poměry velkolepou a jedinečnou stavbu. Ta je na první pohled pozoruhodná především stanovou střechou a opěrným systémem vyvedeným mimo vnitřní prostory katedrály. Kromě četných zdobných pilířů je katedrála zvenčí zdobená sochami a chrliči.

 

    

Stavba započala v roce 1388 pod vedením Jana Parléře a definitivně byla zastavena až v roce 1558. Chrám byl zasvěcen příhodně patronce všech horníků – svaté Barboře. V tuto chvíli bylo již vše podstatné dokončeno a nad městem se tyčila pětilodní gotická katedrála. I přes vnější vzhled byl v 17. století její interiér upraven v bohatém barokním duchu.

Ukázkou barokní práce jsou především velkolepé varhany skládající se z více než 4000 píšťal, tří klaviatur a 52 rejstříků. Jsou bohatě zdobeny dřevěnými pozlacenými sochami andělíčků a byly vyrobeny v 18. století.
Na proti varhan se pak nachází zdobný oltář pocházející z 19. století. Je na něm vyobrazena i svatá Barbora, které je celý chrám zasvěcen, a to v jeho pravém křídle. Kolem hlavního oltáře se pak nacházejí menší kaple se staršími oltáři a s nádhernými freskami.

V krajní lodi také naleznete vstup na emporu, kde jsou k vidění odlitky vnější výzdoby chrámu, graficky znázorněn postup stavby celého chrámu a také menší obrazárna. Budete mít možnost blíže si prohlédnout nádherné varhany a hlavně jedinečný strop, na kterém můžete pozorovat kroužená žebra klenby z 16. století, v jejíž polích jsou znaky cechů a erbovních měšťanů.

 

 

      

Ovšem i chrámové okolí nabízí mnoho dalších zajímavostí, z nichž jsem vybrala pouze ty nejbližší a viditelné od chrámu. Hned vedle něj se nachází jezuitská kolej, se kterou byl jednu dobu chrám propojen. Jedná se o barokní stavbu ze 17. století. Podél ní se nachází uměle vytvořená terasa lemována sochami od Františka Bauguta. Od chrámu je pak přes údolí výhled na reliéf Jaroslava Vrchlického ve skále a po levé stráně gotický kostel sv. Jakuba ze 14. století.

Chrám svaté Barbory můžete navštívit denně a to v zimě 10-16h a v létě 9-18h. Během letních měsíců můžete také nahlédnout na chrámovou emporu obsahující obrazy, sochy a repliky zdobných prvků chrámu. Vstup do chrámu činí 85Kč, zlevněný pak 65Kč, dále do empory chrámu za 25Kč a zlevněný vstup 15 Kč. Pro navštívení empory je nutno mít vstupenku také do přízemí chrámu sv. Barbory.

 

0 Komentáře

Komentovat

Přidejte se do diskuze.
Jsem ráda za každý komentář!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *