Chrám sv. Barbory, připomínka bohatství hornického města

Kutná Hora byla historicky významným městem díky těžbě stříbra a stříbrných rud. Řádně zbohatla a proto není divu, že byla pro město naplánována velkolepá stavba, kterou si překvapivě občané financovali sami. Její úchvatnost dokazuje i dnešní zájem turistů a zapsání v roce 1995 do seznamu Světového dědictví UNESCO.

Sice původní plánovanou stavbou měl vzniknout chrám daleko větší než je nyní, ale bohužel finance nakonec jeho délku o něco zkrátily. I přesto se jedná na české poměry velkolepou a jedinečnou stavbu. Ta je na první pohled pozoruhodná především stanovou střechou a opěrným systémem vyvedeným mimo vnitřní prostory katedrály. Kromě četných zdobných pilířů je katedrála zvenčí zdobená sochami a chrliči.

 

    

Stavba započala v roce 1388 pod vedením Jana Parléře a definitivně byla zastavena až v roce 1558. Chrám byl zasvěcen příhodně patronce všech horníků – svaté Barboře. V tuto chvíli bylo již vše podstatné dokončeno a nad městem se tyčila pětilodní gotická katedrála. I přes vnější vzhled byl v 17. století její interiér upraven v bohatém barokním duchu.

Ukázkou barokní práce jsou především velkolepé varhany skládající se z více než 4000 píšťal, tří klaviatur a 52 rejstříků. Jsou bohatě zdobeny dřevěnými pozlacenými sochami andělíčků a byly vyrobeny v 18. století.
Na proti varhan se pak nachází zdobný oltář pocházející z 19. století. Je na něm vyobrazena i svatá Barbora, které je celý chrám zasvěcen, a to v jeho pravém křídle. Kolem hlavního oltáře se pak nacházejí menší kaple se staršími oltáři a s nádhernými freskami.

V krajní lodi také naleznete vstup na emporu, kde jsou k vidění odlitky vnější výzdoby chrámu, graficky znázorněn postup stavby celého chrámu a také menší obrazárna. Budete mít možnost blíže si prohlédnout nádherné varhany a hlavně jedinečný strop, na kterém můžete pozorovat kroužená žebra klenby z 16. století, v jejíž polích jsou znaky cechů a erbovních měšťanů.

 

 

      

Ovšem i chrámové okolí nabízí mnoho dalších zajímavostí, z nichž jsem vybrala pouze ty nejbližší a viditelné od chrámu. Hned vedle něj se nachází jezuitská kolej, se kterou byl jednu dobu chrám propojen. Jedná se o barokní stavbu ze 17. století. Podél ní se nachází uměle vytvořená terasa lemována sochami od Františka Bauguta. Od chrámu je pak přes údolí výhled na reliéf Jaroslava Vrchlického ve skále a po levé stráně gotický kostel sv. Jakuba ze 14. století.

Chrám svaté Barbory můžete navštívit denně a to v zimě 10-16h a v létě 9-18h. Během letních měsíců můžete také nahlédnout na chrámovou emporu obsahující obrazy, sochy a repliky zdobných prvků chrámu. Vstup do chrámu činí 85Kč, zlevněný pak 65Kč, dále do empory chrámu za 25Kč a zlevněný vstup 15 Kč. Pro navštívení empory je nutno mít vstupenku také do přízemí chrámu sv. Barbory.

 

1 Komentář
  1. Bára
    Bára says:

    Moje milovaná Baruška! Pocházím (skoro) z Kutné Hory a tuhle stavbu jsem vždycky měla moc ráda. Musím ale říct, že ji mnohem radši obdivuju zvenku než zevnitř – blýskavá barokní výzdoba se mi nelíbí tolik jako gotická elegance.

    Odpovědět

Komentovat

Přidejte se do diskuze.
Jsem ráda za každý komentář!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *