Chorvatsko: Výšlap na vrch Kamenjak

Když jsem byla na dovolené v Chorvatsku, rozhodla jsem se neležet jen na pláži a koupat se v moři, ale také se někam podívat. Naše cestovní kancelář organizovala společný výšlap na nejvyšší vrchol našeho ostrova a já se tedy přidala.

Vrch Kamenjak se šplhá do výše 408 m n.m. a naleznete jej na chorvatském ostrově Rab, poblíž stejnojmenného přístavního města. Z jeho vrcholu je neuvěřitelný pohled na okolní ostrovy.
Na vrchol je možné se dostat i autem, ale ztratíte tak mnoho zážitků, které zažijete při výšlapu.

Výstup na Kamenjak jsme naplánovali na brzkou hodinu ranní, tedy lépe řečeno na 7 h, abychom do poledne za největšího slunce byli již zpátky v úkrytu pod stany. Bylo za 5 minut 7 a já teprve honem letěla si čistit zuby, protože jsem se rozhodla až na poslední chvíli, opravdu se mi ale vůbec nechtělo vstávat. Jenže nakonec jsem se přemohla, honem se připravila a v 7 jsem stála na místě. Vypadalo to bledě, moc lidí tam nebylo, a tak jsme stále čekali. Nakonec se sešla větší skupinka a se čtvrthodinovým spožděním jsme vyrazili.

První část cesty se vinula městem, ovšem to se brzy změnilo, postupovali jsme do odlehlejších oblastí, až na úpatí hory, kde jsme vešli do ovčích pastvin. Celé pohoří Kamenjak je rozděleno na menší sekce, které vlastní jednotliví farmáři a zde vyhánějí své ovce na pastvu. Je tomu tak, protože jiné využití tento extrémní terén mít ani nemůže.

Chorvatsko: Výšlap na vrch Kamenjak

Chorvatsko: Výšlap na vrch Kamenjak Chorvatsko: Výšlap na vrch Kamenjak Chorvatsko: Výšlap na vrch Kamenjak

Své pozemky si lidé ohraničili materiálem, který se ve zdejší krajině vyskytuje nejhojněji. Je jím kámen. Kameny nosili na okraje pozemku, který tím částečně vyčistili a navíc ještě vytvořili pevné ohraničení.
Skrze tyto pozemky vede pěší stezka, přes kterou leží nemálo branek. Jelikož oddělují jednotlivé parcely, na nichž se pasou ovce, je třeba mít na paměti, že je musíme za sebou zavírat, abychom stáda nepomíchali.

Cesta po těchto nebohatých pastvinách je ovšem krkolomá, velmi těžko schůdná a velmi často se skládá jen z kamenů. Právě z tohoto důvodu jsem si vyčítala, jak nevhodnou obuv jsem si vzala (to byl také důvod mého váhání, jestli půjdu). Když jedete na dovolenou, asi si běžně neberete tenisky či pevnější boty. Já si na ten vrcholek prostě výšlapla v rekreačních sandálkách, co jiného mně zbylo, když jsem měla už jen pantofle. Ale cesta nahoru probíhala i přes tuto volbu obuvi bezproblému.

Nad námi strmě se zvedající vrcholek, pod námi opět strmě hnané údolí. Nebezpečná krajina, až jsem si říkala, zda tu ty ovce opravdu žijí, neboť jsme zatím nezahlédli jedinou.
Čím více jsme se blížili vrcholu, tím více nás obklopovalo pavoučích sítí s nemalými pavouky. Sítě ovšem měli mimo cestu, takže nikomu nevadili.
Odpočinek jsme si nakonec ustanovili u blízké střílny z dob minulých, která je již blízko vrcholu.

Chorvatsko: Výšlap na vrch Kamenjak

Chorvatsko: Výšlap na vrch Kamenjak Chorvatsko: Výšlap na vrch Kamenjak

Když jsme dosáhli vrcholu, čekala nás jen vyprahlá planina, kde turisté vystavili nepřeberně mnoho kamenných pyramidek. Vzorem jim nejspíše byla malá pyramida účelně vystavená na vrcholu, neboť ukrývala sešit na vzkazy od návštěvníků a dále také razítko, že jste tam opravdu vyšlápli.
Malé děti k němu hned přispěchali a označkovali se na čele :)

I přes nepříznivé podmínky pro život zde bylo opravdu nemalé množství rozmanitých druhů hmyzu. Všude létali motýli, spřádali sítě pavouci, skákaly kobylky a objevila jsem i dlouhozobku.

Cestu z vrcholu jsme zvolili jinou. Chvíli jsme šlapali po asfaltce, abychom navázali na jinou kamennou stezku. Právě při této cestě na zpátek jsme konečně zahlédli ovce. Zrovna je jejich majitel vypouštěl do ohrady a ozývaly se hlasitým bečením a zvonením zvonků. Rychle ale odběhly hlouběji po kopec, kde jsme je již nezahlédli.

Na asfalt berou písek z moře, takže na zdejších silnicích můžete vidět různě velké mušle. Také nejsou silnice do kopců rovné, uhlazené, ale mají v sobě hlubší vodorovné vrypy, aby se auta měla do čeho opřít při výjezdu nahoru.

Chorvatsko: Výšlap na vrch Kamenjak

Pak nás již čekalo obtížné sejití další kamenné stezky. Zde již moje rekreační obuv dostala zabrat. Již několikrát jsem měla na mále, nohu v opravdu nepěkné pozici, ale naštěstí jsem si kotník nezvrtla. Vyvázla jsem jen s několika lehce krvácejícími šrámy. Ach ty moje sandálky, ale stálo to zato.

A hurá, před obědem doma :)

0 Komentáře

Komentovat

Přidejte se do diskuze.
Jsem ráda za každý komentář!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *